Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek Ruchu Palikota odrzucony. Biskup Kazimierz Ryczan pozostaje honorowym obywatelem miasta Kielc

Iwona ROJEK [email protected]
Łukasz Zarzycki
Wniosek przedstawicieli świętokrzyskiego Ruchu Palikopta o stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie ustanowienia biskupa Kazimierza Ryczana honorowym obywatelem Kielc, jaki skierowali do wojewody został w poniedziałek odrzucony. Wojewoda uznała, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Tak było

Tak było

Nadanie honorowego obywatelstwa Kielc biskupowi ordynariuszowi diecezji kieleckiej Kazimierzowi Ryczanowi miało miejsce 14 czerwca 2013 roku w czasie uroczystej sesji, która odbyła się w Sali Portretowej Muzeum Narodowego. Inicjatywa ta wyszła od prezydenta Wojciecha Lubawskiego i Tomasza Boguckiego, przewodniczącego Rady Miasta. W sesji na znak protestu nie wzięli udziału radni Platformy Obywatelskiej i radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej z wyjątkiem Jana Gierady i Stanislaw Rupniewskiego. Uchwała została podjęta przez aklamację.

- Złożyliśmy pismo do wojewody, ponieważ jesteśmy przekonani o tym, że do podjęcia tej uchwały doszło w skandalicznych warunkach - tłumaczyła Małgorzata Marenin, szefowa świętokrzyskich struktur Ruchu Palikota. - Nie zostaliśmy wpuszczeni na uroczystą sesję, ani nie mogliśmy zabrać głosu w tej sprawie mimo, że wcześniej prosiliśmy o taką zgodę przewodniczącego Rady Miasta Tomasz Boguckiego. Tego co się działo nie można nazywać prawdziwą demokracją.

Wojewoda oceniła tę uchwałę, która mocno podzieliła kielczan inaczej. - Odrzuciłam tą uchwałę, ponieważ zbadaliśmy, że nie zostało w tym wypadku przekroczone prawo - mówi Bożentyna Pałka Koruba, wojewoda świętokrzyski.

- Przecież sami radni ustalili regulamin, że można podejmować uchwały przez aklamację i tutaj to się właśnie zdarzyło. Biskup Kazimierz Ryczan będzie więc honorowym obywatelem Kielc.

Przewodnicząca Małgorzata Marenin nie chce go komentować tej decyzji.

- Poczekamy w tej sprawie na oficjalne uzasadnienie, które pewnie za kilka dni otrzymamy i wtedy wyrazimy swoje zdanie - mówi.

Taki sam pogląd prezentuje Feliks Kuzincow, przewodniczący kieleckiego klubu Ruchu Palikota. - Jeszcze nie wiemy jak wojewoda uzasadnia swoją decyzję i na jakie paragrafy się powołuje, więc z oficjalną oceną tego wstrzymamy się.

Zdaniem posła Ruchu Palikota Sławomira Kopycińskiego doszło jednak do naruszenia ustawy o samorządzie, wymagającej jawności tego co robi gmina.

- Taka jawność obejmuje prawo obywateli do uczestnictwa w sesjach - podkreśla.

Kiedy pytamy Tomasza Boguckiego, przewodniczącego rady miasta czy jest zadowolony z decyzji wojewody mówi krótko:- bez komentarza.

- Mamy w Kielcach demokrację reglamentowaną - ocenia całą sytuację Barbara Perkowska, wiceprzewodnicząca kieleckiego klubu Ruchu Palikota i działaczka Amnesty International. - Jedni mają prawo do głosu i do działania, drudzy nie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie