Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodne widowisko, czyli Wianki nad Zalewem w Kielcach. Mnóstwo atrakcji i wspaniała zabawa. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Puszczanie wianków na wodę, pokaz teatru ognia, rejsy po zalewie, konkursy i zabawa taneczna, to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na kielczan i gości podczas Nocy Świętojańskiej nad zalewem w Kielcach. Wydarzenie realizowane w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego rozpoczęło się w sobotę, 24 czerwca o godzinie 15 i potrwa do godziny 22. Ależ cudne widowisko!

Kieleckie Wianki nad Zalewem. To była wspaniała zabawa nad wodą!

Wianki Kieleckie to kolejna odsłona popularnej wśród mieszkańców imprezy integracyjnej.

Andrzej Kosmala z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Zalew Kielce" przypomniał, że wianki nad kieleckim zalewem mają już długą tradycję.

- Wianki to bardzo stara, zalewowa tradycja. Pierwsza edycja odbyła się w 1958 roku i to organizował klub żeglarski - Klub Turystyki Wodnej "Mewa" i to były takie wianki z wiankami, bo pierwsze o czym pomyślano to to, żeby zrobić pływające wianki. W czynie społecznym, w Hemarze, zrobiono krzyżaki z drewna, na tym krzyżaku nabito gwoździk, na niego świeczkę, dodano trochę zieleniny i to pływało po zalewie i pięknie wyglądało. Ponadto, przez całą noc paliło się ognisko. Kilka lat temu, pan Tomasz Nowak postanowił wskrzesić tę tradycję

- opowiedział na wstępie Andrzej Kosmala.

Podczas wydarzenia przy przystani żeglarskiej dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, a wśród nich: rejsy łodzią wikingów, bezpłatne kajaki i rowery wodne, zabawa przy dźwiękach muzyki prezentowanej przez DJ-a, warsztaty z plecenia wianków oraz pokazy teatru ognia. Dla uczestników Nocy Świętojańskiej przygotowano również pyszny poczęstunek.

Już o godzinie 15 ruszyło mnóstwo ciekawych atrakcji dla całych rodzin. O tej porze wystartowały pierwsze rejsy Drakkarem Wikingów po zalewie. Wioska słowiańska Klubu Historycznego HIRD zaprosiła na turniej strzelania z łuku, warsztaty krzesania ognia, pieczenie chleba, warsztaty wicia wianków, a także konkurs z nagrodami dla dzieciaków - "Pasowanie na Wikinga".

Dla najmłodszych były dmuchane zamki, a dla nieco starszych uczestników: koncert didżeja, zabawa taneczna, animacje i konkursy z nagrodami. Od godziny 16 do 19 można było skorzystać z bezpłatnych kajaków i rowerków wodnych. A o 17 rozpoczęły się warsztaty robienia lizaków z karmelu.

Organizator Kieleckich Wianków, Tomasz Nowak (Przyjazny Szydłówek OdNowa) poinformował, że w tym roku odbywa się już 5. edycja tego wydarzenia.

- Dzisiaj nad kieleckim zalewem, odbywa się już 5. edycja Kieleckich Wianków Nocy Świętojańskiej. To wydarzenie, które w wskrzesiłem w 2019 roku. Wtedy oddolnie, za niewielkie pieniądze, z pomocą przyjaciół zorganizowaliśmy tutaj pierwsze takie wydarzenie, na które przybyły tłumy ludzi, i tak jest co roku. To znaczy, że ludzie chcą takiej integracji, chcą takiego wydarzenia. Jest to także zdecydowany lider w budżecie Obywatelskim

- przyznał organizator Tomasz Nowak.

Wśród wieczornych atrakcji zaplanowano także konkursy na najpiękniejszy wianek w kategoriach: Wianek na głowę oraz Wianek pływający ze światełkiem, a o 21 rozpocznie się wspaniałe widowisko, czyli tradycyjne puszczanie wianków na wodę. Zwieńczeniem wyjątkowego wieczoru nad wodą będzie pokaz Teatru Ognia "Mandragora".

Zobaczcie jak niezwykle witano lato podczas Nocy Świętojańskiej - Kieleckich Wianków nad Zalewem w Kielcach.

Noc Świętojańska - niezwykły czas nazywany również Nocą Kupały, to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, które obchodzone jest podczas najkrótszej nocy w roku. Jego głównymi bohaterami były kiedyś żywioły: wody i ognia. Wierzono, że mają one oczyszczającą moc. To było również święto miłości, płodności, słońca i księżyca, ale także... czas walki dobra ze złem. W tę noc ludzie wychodzili na pola, nad rzekę, bawili się przy ogniskach wśród muzyki i tańców. Najbardziej znaną wróżbą sobótkową było puszczanie wianków. Panny na wydaniu puszczały na wodę uplecione ze świeżych kwiatów i ziół wianki. Wyłowienie wianka przez kawalera wróżyło szybkie zamążpójście. Jeśli wianek zatonął, panna nie miała szans na zamążpójście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie