Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek interweniuje w sprawie dekomunizacji nazw ulic

pawie
archiwum
Nie wszystkie samorządy przeprowadziły tak zwaną dekomunizację nazw ulic. W sześciu przypadkach wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wydała zarządzenia zastępcze.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w zakresie nazw dróg, ulic, mostów i placów weszła w życie 1 września 2016 roku. - Tuż po publikacji ustawy skierowaliśmy pisma do organów samorządu terytorialnego naszego województwa, w których wezwaliśmy do podjęcia stosownych działań w celu realizacji tego aktu prawnego – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek w środę podczas konferencji prasowej w Kielcach.

- W marcu tego roku wysłaliśmy do samorządów pisma z prośbą o przedstawienie informacji co do liczby ulic czy placów, które upamiętniają totalitaryzm i których nazwy należy zmienić. Działania podjęliśmy po to, aby samorządy same zdecydowały o tym, jaką nazwę powinna mieć ulica podlegająca dekomunizacji – podkreśliła Agata Wojtyszek.

W ciągu roku od wejścia w życie ustawy świętokrzyskie samorządy podjęły 46 uchwał zmieniających nazwy ulic. - Niestety, nie wszystkie samorządy zmieniły nazwy ulic i dziś mamy taką sytuację, że jeszcze 12 ulic na terenie naszego województwa powinno zostać zdekomunizowanych – poinformowała wojewoda.

Po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej Agata Wojtyszek podjęła decyzję o wydaniu zarządzeń zastępczych dotyczących zmian nazw sześciu ulic:

  • Kielce z ulicy Brunona Jasieńskiego na ulicę Zbigniewa Herberta
  • Chęciny z ulicy 14 Stycznia na ulicę o. Czesława Domańskiego
  • Stąporków z ulicy Dr Anki na ulicę Jana Pawła II
  • Ostrowiec Świętokrzyski z ulicy Józefa Guliańskiego na ulicę Antoniego Hedy ps. Szary
  • Ostrowiec Świętokrzyski z ulicy Stanisława Brody na ulicę Eugeniusza Kwiatkowskiego
  • Klimontów z ulicy Brunona Jasieńskiego na ulicę s. Heleny Herman

- Co do pozostałych ulic oczekuję na decyzję IPN. Niezwłocznie po otrzymaniu tej opinii będziemy przygotowywać zarządzenia zastępcze – zaznaczyła Agata Wojtyszek.

Kolejny etap realizacji ustawy to stojące do dziś pomniki oraz obeliski, które wpisywały się w propagandę komunistyczną. - W ramach ustawy gmina ma obowiązek te pomniki zdekomunizować. Mam nadzieję, że podobnie jak w przypadku zmian nazw ulic współpraca z samorządami będzie w tej kwestii równie dobra – podkreśliła wojewoda.

Jak poinformowała naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita, pracownicy instytutu opracowują, we współpracy z samorządami, wykaz istniejących tego typu obiektów. - Mam wrażenie, że świadomość historyczna Polaków dzięki tej ustawie wzrosła, przede wszystkim poprzez znajomość historii kraju i przywracaniu godności tym, którzy o niepodległość walczyli. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że stawianie pomników czy nadawanie nazw ulicom jest wyrazem hołdu ludziom, którzy służą narodowi, budują wspólnotę i którzy ponieśli czasami ogromną ofiarę – mówiła Dorota Koczwańska-Kalita.

Gościem konferencji prasowej wojewody był Mariusz Gosek, dyrektor biura poselsko-senatorskiego Zbigniewa Ziobro i senatora Jacka Włosowicza.

ZOBACZ: KOBIETY O TYM IMIENIU SĄ NAJWIERNIEJSZYMI PARTNERKAMI [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Expose Mateusza Morawieckiego

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
chęcinianka od pokoleń

Przecież Chęciny zostały wyzwolone 14 stycznia spod okupacji niemieckiej i jest to ta data,dla mnie nie ma znaczenia która Armia przegoniła Niemców dla innych chęciniaków chyba też nie. Liczy się data do cholery i ci ludzie co walczyli i ginęli za wolność. 

c
chęcinianka od pokoleń

Przecież Chęciny zostały wyzwolone 14 stycznia spod okupacji niemieckiej i jest to ta data,dla mnie nie ma znaczenia która Armia przegoniła Niemców dla innych chęciniaków chyba też nie. Liczy się data do cholery i ci ludzie co walczyli i ginęli za wolność. 

M
Mazowiecki

Tak myślałem, że tak będzie. Ciekawe ile mowych ulic Kaczyńskiego od dzisiaj jest w Polsce?

c
ck

Niech sobie g…łupua pind mózg zamieni, a nie ulice!!!

Zamiana na nazwy klerykalne lub na narodowców-morderców to zamiana na lepsze???

Skończyły się już intratne państwowe posadki dla rodziny i znajomych, że trzeba teraz się pokazać i odwrócić uwagę od tego nepotyzmu?

Dodaj ogłoszenie