Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zapytała włodarzy miast, gmin i powiatów o pełnomocników. Są w czterech samorządach. Nielegalnie?

Paweł Więcek
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zapytała włodarzy miast, gmin i powiatów o pełnomocników. Czas na udzielenie odpowiedzi upłynął we wtorek. "Echo Dnia" dotarło do wstępnych informacji.

Jak informuje rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia, Agata Wojtyszek wystąpiła do jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa świętokrzyskiego o przekazanie informacji dotyczących powołania pełnomocników w poszczególnych jednostkach. - Samorządy zostały zobowiązane do przekazania tej informacji służbom wojewody do dnia 30 kwietnia - mówi Diana Głownia.

To efekt pisma kieleckich radnych z Prawa i Sprawiedliwości skierowanego do minister w terenie. Radni przedstawili swoje wątpliwości dotyczące funkcjonowania trzech z siedmiu pełnomocników prezydenta Kielc Bogdana Wenty. Chodzi o te osoby, które nie są zatrudnione w Urzędzie Miasta Kielce. To: radna sejmiku województwa Danuta Papaj (do spraw finansów, budżetu i przedsiębiorczości), mecenas Paweł Gągorowski (do spraw prawnych i nadzoru właścicielskiego) oraz mąż Danuty Papaj i były dyrektor jednego z wydziałów w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach - Leszek Papaj (do spraw kontroli i reorganizacji urzędu miasta Kielce).

Jak mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce oraz szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Karyś, pismo do wojewody ma związek z opinią prawną wydaną przez Biuro Analiz Sejmowych. - Stwierdza ona jednoznacznie, że w sposób naruszający przepisy został zatrudniony Adam Jarubas z Polskiego Stronnictwa Ludowego w charakterze pełnomocnika prezydenta Starachowic. Niezgodne z prawem jest zawarcie z pełnomocnikiem umowy cywilno-prawnej. Z opinii sejmowych prawników wynika, że zatrudnianie na takim stanowisku w ramach umowy cywilno-prawnej można ocenić jako obejście zasad, według których powinni być zatrudniani pracownicy samorządowi - mówi Jarosław Karyś.

Jego zdaniem to samo dotyczy też pełnomocników prezydenta Kielc. - Zatrudnienie przez pana Bogdana Wentę pełnomocników na umowy cywilno-prawne budziło i budzi liczne wątpliwości. Zostały one potwierdzone przez Biuro Analiz Sejmowych. Myślę, że pan prezydent Wenta powinien jak najszybciej rozwiązać ten problem, a te funkcje powinny zniknąć – mówi Jarosław Karyś.

Wojewoda po wniosku kieleckich radnych z Prawa i Sprawiedliwości postanowiła przyjrzeć się sprawie kompleksowo. Poprosiła wszystkie 116 samorządów gminnych i powiatowych w Świętokrzyskiem o przesłanie informacji na temat zatrudniania pełnomocników. Termin graniczny wyznaczyła na 30 kwietnia.

Do godziny 16 spłynęły 84 odpowiedzi. W 80 przypadkach - negatywne. Jak się okazuje, oprócz Kielc i Starachowic pełnomocnicy funkcjonują także w Opatowie i gminie Secemin.

- Nadal oczekujemy na informacje od pozostałych samorządów - podkreśla Diana Głownia.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Echa Dnia", po uzyskaniu wszystkich danych wojewoda Agata Wojtyszek będzie dokładnie przyglądać się przypadkom zatrudniania pełnomocników. Istnieje bowiem podejrzenie, iż wykonują oni w istocie czynności właściwe dla urzędników. A jeśli tak, to powinni funkcjonować w oparciu o umowę o pracę. Wcześniej jednak należałoby na te stanowiska przeprowadzić... oficjalny nabór. Konkretnymi sprawami najprawdopodobniej zajmie się Państwowa Inspekcja Pracy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: 60 Sekund Biznesu: Obietnice wyborcze. W PiS pojawiają się pomysły kreatywnej księgowości

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

w
wanda-maria
W dniu 02.05.2019 o 10:09, r.pr. napisał:

Szanowni Państwo wyjaśniam, że kwestie samorządowe są nieco skomplikowane i wymagają szerszej analizy dlatego w Polsce jest niewielu specjalistów z zakresu stricte prawa samorządowego.Ja jako radca prawny nie znam się na samorządzie ponad to co miałem na studiach i aplikacji.Nie jestem doktorem prawa samorządu więc nie mogę podawać się za specjalistę i to samo mowie pracując w urzędzie nie robię z siebie specjalisty gdy nim nie jestem.  Jednak z analizy wynika, że obowiązuje ustawa o pracownikach samorządowych i nie można tego omijać i to jest jasne tak samo jeśli chodzi o powołanie zarządzeniem to też nie jest możliwe ponieważ to wójt czy starosta reprezentuje samorząd nie zaś pełnomocnik, i nie mylcie tego z pełnomocnictwem np. sądowym bo to inna kwestia, takie też opinie uzyskałem analizując artykuły naukowe w tym zakresie.Specjaliści z zakresu prawa samorządu są w tym zakresie zgodni. Nie ma co tutaj drążyć tematu prawo jest więc trzeba się do niego stosować, w administracji powinny być organizowane konkursy zgodnie z ustawą oraz zarządzenia niezgodne z prawem powinny być uchylane. Bo z jednej strony mamy szkołę administracji publicznej i wymagamy aby kadry w administracji rządowej były kompetentne to i wymagajmy w samorządzie stosując ustawę o pracownikach samorządowych w pełni podzielam argumenty specjalistów. I ciesze się że są i w takich sytuacjach wyjaśniają kwestie nie była potrzebna opinia sejmu bo były opinie specjalistów już dawno. 

 

M
Marek

Tak się zapędził Pruś i poplecznicy w sejmiku że teraz mandat straci! Bo to że był prezesem 1-dzień łamie ustawę o samorządzie. Panie Pruś a miało być tak pięknie

S
Sabina0

Tylko PIS.

r
r.pr.

Szanowni Państwo wyjaśniam, że kwestie samorządowe są nieco skomplikowane i wymagają szerszej analizy dlatego w Polsce jest niewielu specjalistów z zakresu stricte prawa samorządowego.

Ja jako radca prawny nie znam się na samorządzie ponad to co miałem na studiach i aplikacji.

Nie jestem doktorem prawa samorządu więc nie mogę podawać się za specjalistę i to samo mowie pracując w urzędzie nie robię z siebie specjalisty gdy nim nie jestem.  

Jednak z analizy wynika, że obowiązuje ustawa o pracownikach samorządowych i nie można tego omijać i to jest jasne tak samo jeśli chodzi o powołanie zarządzeniem to też nie jest możliwe ponieważ to wójt czy starosta reprezentuje samorząd nie zaś pełnomocnik, i nie mylcie tego z pełnomocnictwem np. sądowym bo to inna kwestia, takie też opinie uzyskałem analizując artykuły naukowe w tym zakresie.

Specjaliści z zakresu prawa samorządu są w tym zakresie zgodni. Nie ma co tutaj drążyć tematu prawo jest więc trzeba się do niego stosować, w administracji powinny być organizowane konkursy zgodnie z ustawą oraz zarządzenia niezgodne z prawem powinny być uchylane. Bo z jednej strony mamy szkołę administracji publicznej i wymagamy aby kadry w administracji rządowej były kompetentne to i wymagajmy w samorządzie stosując ustawę o pracownikach samorządowych w pełni podzielam argumenty specjalistów. I ciesze się że są i w takich sytuacjach wyjaśniają kwestie nie była potrzebna opinia sejmu bo były opinie specjalistów już dawno. 

G
Gość

Dlaczego co prawnik, co kancelaria, to inna opinia ?

Może to wyjaśnić jakiś "PRAWNIK"  ? - może być "lewacki" .

B
Bronko
W dniu 01.05.2019 o 21:18, Gość napisał:

Nie chce mi się tego tłumaczyć .Za głupi jesteś by to zrozumiećciekawe dlaczego PIS nie występował do Biura Analiz jak zatrudniał Lubawskiego w Busku, jak zatrudniał swoich polityków w Urzędzie Marszałkowskim, Starostwie Powiatowym itd.

G
Gość

Standardy jak za czasów carskiej Rosji. Dobry car tylko źli bojarzy. Dobry Lipiec tylko źli urzędnicy.
A dzisiaj rząd "dobrej zmiany" w osobach w-ce premiera M.Morawieckiego i w-ce ministra M.Haładyja powiedział nam, że mamy dobre przepisy tylko właśnie urzędnicy są źli.
I dlatego dobry P.Lipiec szykuje plan jakby tu pomóc.

 

G
Gość

ciekawe dlaczego PIS nie występował do Biura Analiz jak zatrudniał Lubawskiego w Busku, jak zatrudniał swoich polityków w Urzędzie Marszałkowskim, Starostwie Powiatowym itd. 

k
kk

 Ciekawe dlaczego PIS nie występował do Biura Analiz Sejmowych jak  w Urzędzie Wojewódzkim zatrudniali byli pełnomocnicy.

X
X

No to referendum i rozwiązać miejski kabarecik. Krótko i konkretnie. Dla mieszkańców i tak nic się nie dzieje. Miejsc pracy jak nie było tak nie ma a watażki się gryzą.

N
Nb
W dniu 01.05.2019 o 15:35, Gość napisał:

Przez kilka lat wojewoda miała doradce w osobie Dorywalskiego, Prusia i,którzy trześli urzedem , brali za to kase i nikomu to nie przeszkadzało

Różnica polega na tym, że u wojewodów prawo na to pozwala a w samorządach nie.

G
Gość

Przez kilka lat wojewoda miała doradce w osobie Dorywalskiego, Prusia i,którzy trześli urzedem , brali za to kase i nikomu to nie przeszkadzało

A
Adam

Proszę zobaczyć kto objął stanowiska np w starostwie w Jedrzejowie! Polecili wszyscy niezwiązani z PiS na których miejsce zatrudniają swoich oczywiście z PiS, by żyło się lepiej jak mówił to kiedys Donald

K
Kielcznin

Po co robić pełnomocnika, który jest prawnikiem. Przecież UM zatrudnia sztab prawników.Skoro miasto jest zadłużone to dlaczego wydajemy pieniądze na pełnomocników zamiast się posiłkować zatrudnionymi pracownikami. Pozwalniali doświadczonych dyrektorów i będą zwalniać pracowników po to żeby swoich ustawić. Skandal! Co Wenta i jego doradcy wyprawiają.

G
Gość

Podobno pani Papaj nie ma wykształcenia i dlatego zrobiono ją pełnomocnikiem. Żeby być dyrektorem albo zajmować kierownicze stanowisko trzeba mieć studia a ta pani chyba nie ma matury. Ciekawe jak się to skończy i co nowa władza wykombinuje żeby dać znajomym posadę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3