Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna oczami dziecka - nowy portal edukacyjny Mauzoleum w Michniowie

Agnieszka Malinowska
Historycy z Mauzoleum w Michniowie przygotowują nowy portal edukacyjny, który II Wojnę Światową pokaże z perspektywy dzieci.
Historycy z Mauzoleum w Michniowie przygotowują nowy portal edukacyjny, który II Wojnę Światową pokaże z perspektywy dzieci. archiwum
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie prowadzi nowatorski program edukacyjny „Wojna oczami dziecka”. Pokaże on historię II wojny światowej z zupełnie nowej perspektywy.

„Wojna oczami dziecka - internetowy portal edukacyjny”, skierowany jest do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich oraz ich nauczycieli. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o losach dzieci, mieszkańców wsi polskich w czasie II wojny światowej, jako o ofiarach masowych zbrodni reżimów totalitarnych, a także wzmocnienie świadomości obywatelskiej oraz budowanie postaw patriotycznych poprzez edukację historyczną za pomocą nowoczesnego narzędzia internetowego, jakim będzie portal. Umożliwi on prowadzenie różnego rodzaju działań edukacyjnych podejmowanych w Mauzoleum i poza nim.

Portal będzie darmowy

Portal będzie bezpłatny, ogólnodostępny i interdyscyplinarny. Aby z niego skorzystać, nauczyciele, edukatorzy oraz animatorzy nie będą mu-sieli się do niego logować. Natomiast będzie on zawierał niezwykle ciekawe źródła historyczne, artykuły naukowe, relacje świadków - dzieci wydarzeń z okresu II wojny światowej, z których bezpłatnie będą mogli skorzystać nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych podczas prowadzonych przez siebie lekcji historii na temat II wojny światowej, jako ich rozszerzenie. Ciekawe warsztaty Integralną częścią projektu są warsztaty edukacyjne „Wojna oczami dziecka” oraz historyczna gra terenowa „Szlakiem dziecięcych losów”. Niezwykłą innowacyjnością projektu jest podzielenie warsztatów edukacyjnych „Wojna oczami dziecka” na warsztaty zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z nich realizowane będą w szkołach w oparciu o materiały dydaktyczno - historyczne „Wojna oczami dziecka – zeszyt edukacyjny” zamieszczone na portalu. Natomiast drugie „Wojna oczami dziecka - Mój dziennik” realizowane będą przez pracowników Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie na jego terenie i będą one miały dwie formy: standardowych warsztatów oraz historycznej gry terenowej „Szlakiem dziecięcych losów”. Warsztaty opracowano na podstawie źródeł historycznych, listów, wy-pracowań i rysunków młodzieży szkolnej, które znajdują się w zasobach Archiwum Państwowego w Kielcach, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, oddziału Muzeum Wsi Kieleckiej. Wywiady ze świadkami Na portalu „Wojna oczami dziecka” zostaną umieszczone relacje świadków, którzy przeżyli okres II wojny światowej i chcieli podzielić się opowieścią swojego życia, udzielając wywiadów młodzieży („Młodzi pytają”). Ich celem będzie zachęcenie dzieci i młodzieży do rozmów na temat okupacji i wojny z osobami, które ją przeżyły. Następnie po ich przesłaniu, za zgodą autorów, zostaną one opublikowane na portalu. Platforma ”Wojna oczami dziecka” pozwoli również nauczycielom zapoznać się z różnymi technikami i sposobami prowadzenia warsztatów dotyczących tragicznych losów Polaków pod dwiema okupacjami, ze szczególnym uwzględnieniem mało eksponowanych dotychczas wojennych losów dzieci.

Budowanie tożsamości

Poprzez realizację projektu zostanie przybliżona wiedza o zbrodniach reżimów totalitarnych na polskich dzieciach, która jest ważnym elementem polskiej historii, budującym na-rodową tożsamość. Portal „Wojna oczami dzieci” będzie lekcją historii oraz przypomnieniem losów najmłodszych mieszkańców polskich wsi, jako elementu umacniającego wspólnotę i tożsamość narodową Polaków. To nowoczesne internetowe narzędzie propagujące wiedzę o II wojnie światowej widzianej z perspektywy dzieci. Start w październiku Inauguracja projektu odbędzie się 20 października w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W jej trakcie zaprezentowany zostanie portal „Wojna oczami dziecka” wraz z zewnętrznymi warsztatami edukacyjnymi, które realizowane będą w szkołach w oparciu o portal lub pakiet wersji papierowej („Wojna oczami dziecka – zeszyt edukacyjny”), który będzie również nieodpłatnie wręczany podczas uroczystego otwarcia portalu. W trakcie inauguracji zaprezentowane zostaną również wewnętrzne warsztaty edukacyjno-historyczne "Wojna oczami dziecka- Mój dziennik” oraz historyczna gra terenowa „Szlakiem dziecięcych losów”. Uczestnicy podczas otwarcia portalu będą mogli rozegrać grę terenową. Relacja z pierwszego gambingu zostanie umieszczona na portalu w zakładce „gra”.
Program realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Miejsca Pamięci i Trwałe Upamiętnienia w Kraju 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie