Wójt Pacanowa straci stanowisko?

Paweł Więcek
Komisarz wyborczy analizuje sprawę wójta gminy Pacanów Wiesława Skopa, który przebywa na urlopie bezpłatnym w Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty w Kielcach. Bada czy wójt złamał ustawowy zakaz łączenia mandatu z zatrudnieniem w administracji rządowej.

To ostatnio bardzo głośne w naszym regionie przypadki. Dotychczas czterem burmistrzom i wójtom wygaszono mandaty. Komisarz wyborczy wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów burmistrza Bodzentyna Dariusza Skiby, wójta gminy Górno Przemysława Łysaka oraz wójta gminy Słupia Konecka Roberta Wielgopolana.

Skiba odwołał się już od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Pozostali włodarze czekają na dostarczenie im postanowienia komisarza na piśmie.

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
NIE z MPK

W  Pacanowie przecież nigdy nawet nie było MPK  !!!  Ogarnij się pisarzu z MMMMPK 

M
Mietek

CO TY  PIERD...SZ WÓJT  PACANOWA PRACOWAŁ W  KURATORIUM  W  KIELCACH  , A  NIE  W  ŻADNYM  MPK ,  I  NIE  BYŁ  NIGDY  RADNYM  W  SEJMIKU  WOJEWÓDZKIM. A  JAKIEŚ  LATOSIŃSKIE  CZY  INNE  NIE  MAJĄ  NIC  WSPÓLNEGO  Z  JEGO  MANDATEM  WÓJTA  PACANOWA.

P
Pracownik MPK

Tydzień z głowy. "Prosty robotnik" pisze do Wałęsy

                                                                                                                                                                               Janusz Kędracki

 14.12.2013 11:00

 

Przewodniczący "Solidarności" w MPK Bogdan Latosiński napisał list do Lecha Wałęsy. Zamiast jednak wysłać do adresata, opublikował go w rozdawanym bezpłatnie w miejskich autobusach biuletynie. Po co jego korespondencję mają czytać pasażerowie?

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

"Pasażera", z podtytułem "Biuletyn Komunikacji Miejskiej w Kielcach", MPK wydaje od roku. Co miesiąc pasażerowie znajdują to "czasopismo bezpłatne" w autobusach. Prócz materiałów o historii i problemach komunikacji mogą w nim przeczytać także rozmaite refleksje przewodniczącego Latosińskiego. W jednym z pierwszych numerów rozwodził się on nad wyższością publicznej komunikacji zbiorowej nad innymi formami przemieszczania się. Przekonywał, że zły stan takiej komunikacji to zagrożenie bytu państwa. 
Swoje poglądy na komunikacyjne sprawy przewodniczący Latosiński przedstawiał też w kolejnych numerach. Można się było z nimi zgadzać lub nie, potraktować z przymrużeniem oka, a w końcu przerwać lekturę i wysiąść na najbliższym przystanku. Przewodniczącemu najwyraźniej jednak już zabrakło komunikacyjnych tematów, o czym świadczy grudniowy numer "Pasażera". Zamieścił w nim bowiem "List do Prezydenta RP Lecha Wałęsy" z podtytułem "Lechu, tak nie wolno". 
Czegóż to nie wolno emerytowanemu prezydentowi i pierwszemu przywódcy "Solidarności"? Przewodniczący Latosiński wypomina mu zarówno dawne, jak i obecne grzechy. Od tego, że nie rozliczył aferzystów i wspierał lewą nogę, po obojętność na "patologie na trwale zadomowione w zakładach pracy" oraz to, że nie ma go na obchodach kolejnych rocznic "razem z robotnikami".
Latosiński w liście podkreśla, że zwraca się do Lecha Wałęsy jako "prosty i zwykły robotnik", choć dawno takim przestał być. Pewnie ze 20 lat jest już przewodniczącym komisji zakładowej "S" w MPK. Od kilku lat robi także karierę polityczną. Startował już na posła z listy PiS. Jeszcze nie dostał się do Sejmu, ale zasiada w sejmiku, gdzie występuje w roli pierwszego prawego i sprawiedliwego. I zarzuca m.in. włodarzom województwa, że promują się i robią sobie kampanię wyborczą za publiczne pieniądze. Jak najbardziej słusznie. 
Szkoda tylko, że przewodniczący Latosiński zaczyna podobnie postępować. Czymże bowiem jest ten list do Lecha Wałęsy? Przecież nie prywatną czy nawet związkową korespondencją. Wyrazem szczególnej troski o "prostych i zwykłych robotników"? Trudno w to uwierzyć. 
Przewodniczący Latosiński byłby z pewnością bardziej wiarygodny, gdyby tej troski nie wyrażał na koszt spółki, w której wprawdzie dużo znaczy, ale nie jest jeszcze jedynym właścicielem. Wtedy i kończący list do Lecha Wałęsy zwrot "Ze związkowym pozdrowieniem, które z bólu rozrywa SERCE" byłby mniej rozrywający.

 
P
Pracownik MPK

Konflikt w kieleckim MPK. Restrykcje za obrażanie posła i krytykę organów

Janusz Kędracki Wyborcza

05.08.2016 00:00

 

Jednego z kierowców usunięto z "Solidarności", ponieważ "obrażał i rozliczał" posła Bogdana Latosińskiego, honorowego przewodniczącego związku. Drugi został zwolniony z pracy, bo krytykował "organy pracodawcy".

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

"Nie może tak być, by obrażał i rozliczał bezpodstawnie przewodniczącego, w tej chwili honorowego przewodniczącego Bogdana Latosińskiego oraz obrażał emerytów" - tak wniosek o wykluczenie Andrzeja Łakomca z "S" uzasadniło koło emerytów i rencistów przy MPK.
- Naraziłem się im, bo powiedziałem, że nie płacą składek, a chcą korzystać z pieniędzy związkowych - mówi Łakomiec, który do "S" wstąpił 27 lat temu. Jak twierdzi, z Latosińskim do niedawna byli w dobrej komitywie. - Robiłem mu kampanię, chodziłem po ludziach, żeby głosowali na niego - przekonuje.
Co zatem zaszło między nimi? - Posłowi nie spodobało się, że upomniałem się o pracowników ośrodka wczasowego w Rowach, którym zarządza związek. My walczymy z umowami śmieciowymi, a tam się zatrudnia ludzi na takie umowy - podkreśla Łakomiec. I dodaje, że naraził się też głośną krytyką decyzji o odwołaniu dyrektora i jednego z kierowników w zakładzie. - Ale nigdy go nie obrażałem - zapewnia.
Bogdan Latosiński przez 23,5 roku był szefem "S" w MPK. Po wyborze na posła z listy PiS musiał pożegnać się z tą funkcją, został przewodniczącym honorowym. Jest także przewodniczącym rady nadzorczej spółki pracowniczej Kieleckie Autobusy, która ma większość udziałów w MPK. - Mnie nie pasuje się tłumaczyć - mówi pytany o sprawę Łakomca. Przyznaje, że osobiście nie został przez niego obrażony. Kierowca miał się jednak o nim źle wypowiadać do innych pracowników. - Prawdopodobnie mu się nie podobam politycznie. Zarzucał, że rządzę zakładem, że trzeba mnie odciąć od firmy i związku - twierdzi Latosiński.
Za wnioskiem emerytów o wykluczenie Łakomca z "S" zagłosowało 19 członków komisji zakładowej, jeden głos był nieważny. Odwołał się do walnego zebrania delegatów, ale to odwołanie rozpatrywała znów ta komisja i wynik głosowania był ten sam. Łakomiec poskarżył się do zarządu regionu, że złamano statut związku. - Zgodnie ze statutem osoba wykluczona ma prawo odwołać się do walnego zebrania. Dopóki to zebranie nie zajmie stanowiska, zarząd regionu nie ma prawa się tym zajmować - wyjaśnia Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej "S".
Nie wiadomo, czy walne zebranie będzie się zajmować jeszcze Łakomcem, ponieważ w czerwcu został zwolniony z MPK pod zarzutem braku dbałości o powierzony autobus. Nie zgadza się z tym i skierował sprawę do sądu pracy. Uważa, że za zwolnieniem stoi Latosiński.
- Szkoda mi, że kolegę Łakomca wykluczono ze związku. A łączenie zwolnienia z moją osobą jest niedopuszczalne - przekonuje poseł.
- To Latosiński napisał wniosek emerytom. Bez niego żadnej decyzji nie może być, cały czas jest w zakładzie. Na walnym zebraniu mówił ludziom, że jako przewodniczący rady nadzorczej jest nad wszystkimi, nazwał się nadprezesem - mówi z kolei Łakomiec.
Jego sprawę sąd pracy ma rozpatrywać we wrześniu W ubiegłym tygodniu odbyło się już pierwsze posiedzenie sądu dotyczące innego kierowcy, także wieloletniego członka "S", który został zwolniony tego samego dnia co Łakomiec z zarzutem m.in. "przekroczenia granic dozwolonej krytyki wobec przełożonych i organów pracodawcy".  W odpowiedzi na pozew ten pracodawca, czyli MPK, jako swoich świadków podał pięciu członków "S", w tym Bogdana Latosińskiego. Czy poseł, który ciągle powtarza, że zawsze pozostanie związkowcem, będzie zeznawał przeciw koledze ze związku? - Poprosiłem prawniczkę, żeby wykluczyć mnie z tej sprawy - zapewnił nas poseł Latosiński.
Prezes MPK Elżbieta Śreniawska na temat zwolnień obu kierowców przed rozstrzygnięciem sądu nie chce się wypowiadać. Obecny przewodniczący komisji zakładowej "S" Andrzej Tutaj pytany, jakie związek zajął w tej sprawie stanowisko, unika jednoznacznej odpowiedzi. - To są wewnętrzne sprawy - mówi.

 
P
Pracownik MPK

Awantura w kieleckim MPK. Są oskarżenia i rezygnacja ze stanowiska

Konflikt między związkowcami „Solidarności” w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach. Wzajemne oskarżenia i rezygnacja przewodniczącego komisji zakładowej.

 

20 lutego odbyło się walne zgromadzenie delegatów NSZZ „Solidarność” w kieleckim MPK. Zebranie prowadził były przewodniczący komisji zakładowej związku, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Latosiński. - Miał potężne wystąpienie. Oczerniał ludzi, ale nie podawał nazwisk. Zresztą pan poseł od dłuższego czasu rozpowiada wiele rzeczy i krzywdzi ludzi swoimi wypowiedziami - opowiada jeden z uczestników „walnego” (prosi o anonimowość z obawy o możliwość utraty pracy). 

reklama

Na dowód tych słów mężczyzna prezentuje pismo, jakie na początku stycznia tego roku wystosował do związkowców Bogdan Latosiński. Poseł pisze, iż „grupa sfrustrowanych członków komisji wzięła sobie za cel walkę z nowo wybranym przewodniczącym chcąc doprowadzić do rozbicia związku, a więc do osłabienia zakładu” - czytamy. Zdaniem Bogdana Latosińskiego „angażowanie się niektórych osób w moją kampanię wyborczą nie było podyktowane wzmocnieniem pozycji naszego zakładu, a jedynie miało na celu pozbycie się mnie z zakładu i związku (według zasady nie udało się w dół, to daliśmy kopa do góry), aby realizować swoje prywatne plany”. Jak napisał Bogdan Latosiński, te osoby „nie mogąc pogodzić się, że ich plan się nie powiódł, atakują nowo wybranego przewodniczącego, aby go zdyskredytować, osłabić, rozbić związek, a następnie przejąć Radę Nadzorczą KASP (Kieleckie Autobusy Spółka Pracownicza)”. To spółka, która jest większościowym udziałowcem kieleckiego MPK. Na czele rady nadzorczej tego podmiotu stoi właśnie Bogdan Latosiński. 
 

Zdaniem opozycji poseł wciąż chce rządzić w zakładowej „Solidarności”. - To prezes nad prezesami. Dąży do tego, by szefem związku była osoba, która będzie go słuchać. Ktoś niezależny nie ma prawa bytu - twierdzi nasz rozmówca. Podczas „walnego” rezygnację z funkcji przewodniczącego komisji zakładowej złożył Sylwester Pytlak. Wybory nowego lidera związku zaplanowano na 5 marca. 
Bogdan Latosiński mówi, że w związku jest niewielka grupa niezadowolonych osób. Jego zdaniem to frustraci. - Chcieli zrobić skok na działalność gospodarczą „Solidarności”, czyli ośrodek wczasowy w Rowach i autokar. To potężna działka, ja to tworzyłem - podkreśla poseł. - „Solidarność” jest tak silnym związkiem, że da sobie radę z frustratami, którzy nie przyjęli werdyktu demokratycznego, jakim są wybory, i zaatakowali na całej płaszczyźnie przewodniczącemu, któremu zabraniali się kontaktować z władzami regionu „Solidarności” i moją osobą - dodaje Bogdan Latosiński. 
Poseł zaznacza, iż musi pozostawać w bieżącym kontakcie z MPK jako szef rady nadzorczej Kieleckie Autobusy Spółka Pracownicza oraz czynny działacz związkowy. - Zawsze mówiłem, że nie czuję się posłem tylko związkowcem chwilowo oddelegowanym do prac parlamentarnych. Jestem człowiekiem „Solidarności” - podkreśla. 

 
P
Pracownik MPK

Bogdan Latosiński, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego i poseł elekt w niezbyt miłych okolicznościach pożegnał się z sejmikiem przed objęciem mandatu poselskiego - Jestem wierzący, ale życzę tym, którzy wstrzymali się od głosu i stoją za tą patologią, by sami jej zaznali – mówił na koniec XVI sesji sejmiku województwa ustępujący radny.
Żegnający się z funkcją radnego wojewódzkiego Bogdan Latosiński (został wybrany na posła w niedzielnych wyborach parlamentarnych z listy Prawa i Sprawiedliwości) miał pretensje, że część radnych wstrzymała się od głosu w głosowaniu nad uchwałą, którą złożył klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.

reklama
 

Sprawa dotyczyła nieprawidłowości przy zmianie nazw miejscowości w gminie Pierzchnica. Chodzi między innymi o Gumienice - Straszniów, czyli miejscowość, w której mieszka nowy poseł. Kilkanaście miesięcy temu władze gminy zdecydowały o odłączeniu z nazwy miejscowości drugiego członu, a to według radnego Latosińskiego rażące naruszenie prawa. Radny powołuje się na prawomocny wyrok Sądu Najwyższego, który zdecydował, że Wójt Pierzchnicy złamał prawo. 
Radni Prawa i Sprawiedliwości, a konkretnie Bartłomiej Dorywalski wystąpili więc z wnioskiem o poruszenie sprawy na sesji, ale...nie mięli go na piśmie. Chcieli przesłać go drogą elektroniczną, jednak na to nie zgodził się przewodniczący Sejmiku Województwa, Arkadiusz Bąk. Zarządził jednak kilkunastominutową przerwę w obradach, podczas której radni PiS-u zdołali wydrukować i podpisać wniosek. W późniejszych minutach został on nawet przez radnych przyjęty (za zagłosowało dziesięć osó B). 
- Dla mnie w ogóle zajmowanie się numeracją domów w miejscowościach w ogóle nie leży w obowiązkach sejmiku. Niedługo może będziemy decydowali i o kolorze płotów przy posesjach - mówił nam po zakończeniu sesji Arkadiusz Bąk. 
Podczas głosowania sześciu radnych wstrzymało się jednak od głosu. I choć trudno w to uwierzyć, bo sprawa zakończyła się ostatecznie przecież po myśli radnych Prawa i Sprawiedliwości, prawdopodobnie właśnie to rozwściekliło radnego Latosińskiego. 
- Chociaż jestem wierzący, życzę wszystkim, którzy wstrzymali się od głosu i stoją za tą patologią, żeby sami jej zaznali. Zapamiętam Wam to do końca życia i życzę wam jak najgorzej – grzmiał na koniec sesji Latosiński. Jego słowa nie pozostały bez odpowiedzi. 
- Jestem zażenowany Pana zachowaniem. Przykro mi bardzo, że żegna się pan w takim stylu z Sejmikiem Województwa, a dodatkowo wstyd mi, że nie zna przepisów. Jeżeli jest pan rzeczywiście wierzący, miejmy nadzieję, że Bóg to panu wybaczy takie zachowanie– odpowiadał Arkadiusz Bąk, przewodniczy Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 
Szesnasta sesja Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego zakończyła się więc w przykrych okolicznościach, chociaż rozpoczęła się od miłego akcentu. Czterej radni, którzy dostali się do Sejmu (Andrzej Kryj, Kazimierz Kotowski, Krystian Jarubas i Bogdan Latosiński) zostali oficjalnie pożegnani przez zarząd województwa.
 

 
L
Lokalni

Nareszcie. Może nowy Wójt jak coś obieca to będzie wykonane,a nie wychodzi z założenia "jak dobrze obiecam to dawać nie muszę"

d
dziad

gonić dziada

G
Gość

Wszystko.....
To już było.

G
Gość

PSL ponad wszystko !!!

i
inka

Pacanów jest w czarnej d..ie ,w porównaniu z innymi gminami,które przed laty wyglądały podobnie! Wójta mamy niestety nieudolnego,za to umiejącego mamić gładką mową! Wkurza mnie ciągłe wciskanie ludziom gtłupot przez jego przydupasów  jak i przez niego samego.Prawda jest taka że poza PSL nic i nikt sie nie liczy.Najlepiej żeby nic nie zakłocało jego spokojnego bytu....jaakieś tam ECB,orliki,place zabaw i temu podobne głupstwa.

P
Pacanowianin

I powinien stracić może coś by się zmieniło w tej gminie. W szkołach nie było by takiego kolesiostwa bo obecnie to co niektóre panie nauczycielki pracują po marnych studiach a prace zamiast same pisać to sobie kupiły.

n
niunia

Poprzedni wójtowie byli tak samo marni jak obecny,ale przynajmniej nie rujnowali gminnej kiesy swoimi poborami!

k
koziolek

A gulonom zawsze zle pokazcie mi ktory z wojtow przed Skopem byl lepszy 

G
Gość

Myśle, że jest to partia prawa i praworządna. Przekonuje mnie do tego to, że Bury należał do Krajowej Rady Sądownictwa.

Dodaj ogłoszenie