Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze Szlachetnej Paczki z powiatu sandomierskiego pilnie poszukiwani

Małgorzata Płaza
Akcja Szlachetna Paczka rozpoczęła się na dobre, w powiecie sandomierskim brakuje jednak wolontariuszy.

Niespełna dwa miesiące pozostały do finału Szlachetnej Paczki. To ostatni dzwonek dla tych, którzy chcieliby dołączyć do grupy wolontariuszy. Przyda się każda para rąk do pomocy.

W rejonie Sandomierza świąteczna projekt Stowarzyszenia Wiosna jest organizowana po raz trzeci, na takich samych zasadach jak w poprzednich latach - darczyńcy przygotowują paczkę dla konkretnej, wybranej rodziny. Ofiarowują to, co jest jej najbardziej potrzebne.

Dają pomoc i impuls do zmiany
Liczba rodzin, które będą mogły skorzystać ze wsparcia uzależniona jest od liczby wolontariuszy. W tej chwili jest ich 12. Brakuje czterech osób, aby można było zapewnić pomoc wszystkim 50 wytypowanym rodzinom.
- Są to różne rodziny - z niepełnosprawością, matki samotnie wychowujące dzieci, rodziny, których członkowie stracili pracę albo zachorowali, czyli takie, które znalazły się na życiowym zakręcie. Projekt jest skierowany do rodzin, które pozostają w niezawinionej biedzie – wyjaśnia Renata Zarzycka, liderka Szlachetnej Paczki w powiecie sandomierskim.

W takiej sytuacji życiowej, dodaje pani Renata, może znaleźć się każdy. Wystarczy na przykład utrata pracy, choroba czy wypadek.

Potrzebna jest różnoraka pomoc, w zależności od potrzeb rodziny - żywność, odzież, środki czystości, zabawki, czasami również meble, sprzęty gospodarstwa domowego i opał. Lista potrzeb jest zawsze ustalana z rodziną.
Jak podkreślają członkowie ekipy Szlachetnej Paczki, ważny jest nie tylko materialny wymiar pomocy.
- Chodzi również o to, aby ludzie, którym pomagamy uwierzyli, że nie są w nieszczęściu sami, że jest ktoś, kto myśli o nich. Ta świadomość ma pomóc im stanąć na nogi, ma być impulsem do zmiany – mówi liderka Szlachetnej Paczki w powiecie sandomierskim.

Wyjść ze skorupy
Wolontariusze Szlachetnej Paczki muszą mieć ukończone 18 lat. Muszą mieć w sobie również dużo empatii i chęci zrobienia czegoś dobrego.
- Każdy z nas ma w sobie czynnik empatii, ale żyjemy w biegu, jesteśmy przytłoczeni codziennością i jej problemami, w pewnym sensie tkwimy w skorupie. Tłumaczymy sobie, że na pomaganie nie mamy czasu. Takie akcje, jak Szlachetna Paczka w znakomity sposób pokazują, że każdy z nas potrafi się ze skorupy wydobyć i okazać serce innym ludziom - powiedział Grzegorz Socha, prywatny przedsiębiorca i radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
– Szlachetna Paczka jest cennym doświadczeniem również dla osoby, która pomaga. To wspaniałe przeżycie wyjść ze skorupy i obudzić w sobie wrażliwość – dodał nasz rozmówca.

Najpiękniejszy ostatni akord
Grzegorz Socha rok temu był darczyńcą. Wspomina, że na hasło: „Szlachetna Paczka” nikt nie odmawiał wsparcia. Dary przekazywali sąsiedzi, mieszkańcy wioski, w której mieszka pan Grzegorz oraz pracownicy jego firmy. Ich wspólna paczka, właściwie okazały kosz rósł, rósł i rósł. Wciąż coś do niego dokładano. Powstała ogromna wyprawka, w której był także wózek dla dziecka mającego urodzić się w rodzinie objętej pomocą.

Najbardziej wzruszający był ostatni akord akcji, czyli przekazanie paczki rodzinie i jej wielka radość.
- To niesamowite doświadczenie. Do dzisiaj mam tę radość w sercu. To sprawia, że chce się pomagać – dodaje Grzegorz Socha.

W tegorocznej edycji akcji pan Grzegorz jest wolontariuszem.
O wielkiej radości obdarowywania innych mówi również Anna Zybała. Przez wiele lat była ona organizatorką finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szkole Podstawowej Kleczanowie w gminie Obrazów.
- Chciałam spróbować czegoś nowego. Szlachetna Paczka to konkretna pomoc dla konkretnej rodziny – podkreśla pani Anna.

Przed wielkim finałem
W najbliższym czasie wolontariusze Szlachetnej Paczki będą odwiedzać rodziny w potrzebie. Na 19 listopada zaplanowane jest otwarcie bazy rodzin.

Wchodząc na stronę internetową akcji (www.szlachetnapaczka.pl), będzie można zapoznać się z historiami rodzin i wybierać te, które zostaną objęte pomocą, organizować się w grupy i przygotowywać paczki.
Organizowane będą wydarzenia promujące akcję.

Finał Szlachetnej Paczki, czyli przekazanie pomocy odbędzie się 10 i 11 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie