Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wschodnia obwodnica Kielc. Co dalej? Przedstawiono dwa nowe warianty przebiegu trasy

Oprac. Maciej Banachowski
W sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kielce miało miejsce trzecie Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego. Tematem spotkania była wschodnia obwodnica Kielc. Więcej na kolejnych zdjęciach
W sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kielce miało miejsce trzecie Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego. Tematem spotkania była wschodnia obwodnica Kielc. Więcej na kolejnych zdjęciach UN Kielce
Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do spraw Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego, które odbyło się w poniedziałek w Kielcach, zaprezentowano dwa nowe warianty przebiegu obwodnicy wschodniej Kielc. W spotkaniu wziął udział tylko jeden parlamentarzysta – przewodniczący zespołu poseł Rafał Kasprzyk, choć jego członkami są wszyscy świętokrzyscy posłowie.

Przedstawiono nowe warianty przebiegu wschodniej obwodnicy Kielc

W poniedziałek, 15 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kielce miało miejsce trzcie Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego. Tematem spotkania była wschodnia obwodnica Kielc.

Na zaproszenie posła Rafała Kasprzyka, który przewodniczy zespołowi w sali sesyjnej kieleckiego ratusza spotkali się przedstawiciele wojewody świętokrzyskiego, marszałka województwa świętokrzyskiego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Dyrekcji Dróg. Udział wzięli także prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz samorządowcy z Masłowa, Górna i Daleszyc, a także przedstawiciele strony społecznej. Poza przewodniczącym w spotkaniu nie wziął udziału żaden inny członek zespołu.

Po protestach mieszkańców, które miały miejsce podczas konsultacji społecznych trzech wcześniejszych wariantów przebiegu wschodniej obwodnicy, urzędnicy Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich zaprezentowali dwa nowe warianty przebiegu drogi. Oba zostały przesunięte na wschód, w kierunku Radlina w gminie Górno.

Trasa wydłużyłaby się o ponad 10 kilometrów i musiałaby przebiegać przez tereny Natura 2000. Szacunkowe koszty wzrosłyby z 1,2 miliarda złotych (w najtańszej wersji z ubiegłego roku) do około 2 miliardy złotych i nie uniknięto by wyburzeń. Konieczne byłoby zniszczenie od 107 do 126 budynków mieszkalnych i gospodarczych.

- Budowa drogi jest niezbędna, aby uwolnić Kielce od ruchu tranzytowego - podkreślał w poniedziałek członek zarządu województwa świętokrzyskiego Tomasz Jamka, odpowiadający w Urzędzie Marszałkowskim za drogownictwo. Zwrócił uwagę, że konsensus jest bardzo trudny do osiągnięcia.

- Jednak wierzę w to, że uda się go wypracować. Wychodzimy mieszkańcom naprzeciw, przedstawiliśmy zarysy dwóch kolejnych wariantów możliwego przebiegu obwodnicy. Szukamy takiego rozwiązania, aby wyburzeń i konieczności wykupu gruntów było jak najmniej - dodał.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w Kielcach:

- Wszyscy mamy świadomość, że obwodnica jest konieczna. Natomiast finansowo, zarówno miasto, jak i zarząd województwa, nie są w stanie samodzielnie zrealizować tego przedsięwzięcia. Dlatego będziemy zabiegali o to, aby ta inwestycja została zapisana do realizacji w budżecie centralnym - podkreślił poseł Rafał Kasprzyk, zwracając uwagę, że przy jej budowie należy uwzględniać stanowisko mieszkańców.

O wcześniejszych wariantach przebiegu wschodniej obwodnicy Kielc i protestach mieszkańców pisaliśmy szeroko:

- Wschodnia obwodnica Kielc, podobnie, jak inne rozwiązania komunikacyjne wokół miasta, to bardzo istotna inwestycja, która, co zrozumiałe, budzi wiele emocji, szczególnie wśród mieszkańców sąsiadujących z terenami planowanych przebiegów tej trasy – powiedział prezydent Bogdan Wenta po spotkaniu. – Liczę jednak, że rozmowy, a przede wszystkim skuteczne działania między innymi zespołu parlamentarnego przybliżą nas do realizacji tej oczekiwanej od wielu lat inwestycji.
Doradca wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda poinformowała, że ze względu na kontrowersje, które budzi planowana inwestycja, wojewoda zadeklarował omówienie tematu podczas posiedzenia wojewódzkiej rady dialogu społecznego.

Wschodnia obwodnica Kielc

Głównym celem budowy wschodniej obwodnicy m. Kielce jest przeniesienie ruchu tranzytowego pojazdów samochodowych z miasta na nowo wybudowany odcinek drogi po stronie wschodniej, co znacznie usprawni komunikację w mieście, poprawi parametry techniczne drogi a także w sposób zasadniczy wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Planowana inwestycja ma za zadanie połączenia DK73, S7 i S74 oraz DW745, DW763 i DW764, znacznie usprawniając warunki komunikacyjne w tej części regionu i będzie mieć pozytywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy całego obszaru. Pozwoli na skomunikowanie ciągów dróg wojewódzkich, krajowych i wyeliminowanie tranzytu z centralnej części Kielc, przyczyniając się do pobudzenia ekonomicznego rozwoju wschodniej części stolicy województwa poprzez utworzenie połączeń komunikacyjnych ze słabo dostępnymi dotychczas częściami powiatu.

Planowana inwestycja realizowana jest w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy: Województwem Świętokrzyskim – reprezentowanym przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach, a miastem Kielce – reprezentowanym przez Miejski Zarząd Dróg w Kielcach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie