Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wścieklizna w regionie świętokrzyskim! W powiecie skarżyskim stwierdzono ognisko choroby

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W Suchedniowie znaleziono padłego lisa, jak się okazało, miał wściekliznę. Teren całej gminy i część Skarżyska – Kamiennej uznano za obszar zagrożony. Jak postępować, by uchronić się przed śmiertelnie groźną chorobą?

Kilka dni temu mieszkaniec Suchedniowa na gruntowej drodze między ulicą Stokowiec i osiedlem Bugaj znalazł zdechłego lisa. Zaledwie kilkaset metrów od najbliższych zabudowań. W rękawiczkach przeniósł zwierzę na brzeg pobliskiego lasu i poinformował służby weterynaryjne. Po przebadaniu okazało się, że lis był chory na wściekliznę. To drugi taki przypadek w województwie świętokrzyskim od 2014 roku. Pierwszy potwierdzono w listopadzie w powiecie sandomierskim.

Teren zagrożony

Sytuacja jest poważna, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Skarżysku – Kamiennej, Krzysztof Bąk, wydał rozporządzenie, wyznaczając jako obszar zagrożony wścieklizną teren całej gminy Suchedniów, oraz osiedla Rejów i Bór w Skarżysku – Kamiennej. Samorządy zostały zobowiązanie do oznaczenia tablic ostrzegawczych i poinformowania mieszkańców. Wokół ogniska choroby wprowadzono specjalne przepisy. W obszarze zagrożenia zostały wstrzymane polowania na zwierzęta łowne, z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych. Ze względu na zagrożenie zdrowia i życia zwierząt i ludzi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Skarżysku-Kamiennej zaleca ostrożność i szczególną rozwagę wszystkim mieszkańcom z terenu określonego w rozporządzeniu, jako „obszar zagrożony wścieklizną zwierząt”, a także terenów przyległych.

Uwaga na zwierzęta

O wszystkich przypadkach nietypowego zachowania się zwierząt dzikich na tym obszarze, jak też w przypadku znalezienia zwłok zwierząt drapieżnych, jak kuna, lis, jenot, lub innych należy niezwłocznie informować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Skarżysku-Kamiennej, lub urząd gminy, policję, lekarzy weterynarii wolnej praktyki. Zaleca się bezwzględnie unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami dzikimi oraz ich zwłokami. Ponadto, wszystkie psy zgodnie z rozporządzeniem winny być utrzymywane na uwięzi, a koty w zamknięciu. Należy również chronić przed zakażeniem wścieklizną zwierzęta gospodarskie podatne na zakażenie (krowy, konie, owce, kozy) nie pozostawiając ich bez dozoru na pastwiskach.

Zakaz przemieszczania

Ograniczone zostało wydawanie świadectw zdrowia zwierząt na wywóz z wyznaczonego obszaru powiatu skarżyskiego do innych krajów trzecich. Przemieszczanie psów i kotów i innych zwierząt wrażliwych z terenu i na teren obszarów zagrożonych wścieklizną wymaga zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii. Krzysztof Bąk zaleca przekazanie informacji osobom poza granicami Polski, które planują przyjazd na teren powiatu skarżyskiego, zabierając ze sobą zwierzęta towarzyszące (psy, koty) o zaistniałej sytuacji epizootycznej i zaniechanie wwozu zwierząt na teren obszaru zagrożonego. Rozporządzenie będzie obowiązywać przez okres 3 miesięcy od daty wydania, pod warunkiem, że nie wystąpią nowe ogniska choroby w powiecie.

Kara za brak szczepień

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Skarżysku przypomina o obowiązku ciążącym na właścicielach psów, szczepienia przeciw wściekliźnie w wieku powyżej 12 tygodnia życia. Szczepienie powinno być powtarzane regularnie co rok. Brak ważnego szczepienia psa podlega karze grzywny. Podobnej karze podlega niedostosowanie się do nakazów i zakazów zawartych w rozporządzeniu powiatowego lekarza weterynarii wydanego w związku z wystąpieniem choroby zakaźnej. Jak się dowiedzieliśmy, służby weterynaryjne będą sprawdzać, czy domowe zwierzęta mają świadectwa szczepień.

Śmiertelnie groźna

Wścieklizna to śmiertelnie groźna choroba. Zarazić się nią można od zarażonego zwierzęcia przez ugryzienie, lub jeśli ślina zwierzęcia dostanie się na przykład do rany na ręce. Wścieklizna jest nieuleczalna i prowadzi do śmierci. W tym roku w Polsce odnotowano ponad 100 przypadków tej choroby, najwięcej na Mazowszu. Wściekliznę stwierdzano najczęściej u lisów, ale też u jenotów, kun, kotów, psów, a nawet żbika i sarny. Krzysztof Bąk apeluje, by nie wyprowadzać psów na spacery do lasów na zagrożonym terenie i w okolicy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie