MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspaniała wiadomość dla ciężarnych! Badania prenatalne w świętokrzyskich poradniach za darmo bez ograniczeń wiekowych. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
To wspaniała wiadomość dla ciężarnych kobiet! Od środy, 5 czerwca, badania prenatalne są bezpłatne i dostępne dla wszystkich pacjentek bez ograniczeń wiekowych. Dotychczas mogły z nich skorzystać jedynie panie od 35. roku życia. Wcześniejsza diagnostyka to szybsze i skuteczniejsze leczenia, ale też spokój ducha przyszłej mamy. Zobaczcie film.

Badania prenatalne w świętokrzyskich szpitalach za darmo bez ograniczeń wiekowych

Badań prenatalnych jest wiele. Pozwalają wcześnie wykryć wady płodu, zdiagnozować i już podczas ciąży rozpocząć leczenie, jeżeli jest taka możliwość. Dotychczas z bezpłatnych badań prenatalnych mogły jedynie skorzystać ciężarne panie od 35. roku życia. Teraz Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 5 czerwca, bezpłatne badania prenatalne przysługują kobietom bez względu na wiek.

Jedyne, czego potrzebuje pacjentka to skierowania od lekarza prowadzącego, które zawiera informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach.

Rozporządzenie wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne:

  • na etapie poradnictwo i badania biochemiczne pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży
  • na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych w I trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w II trymestrze pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży

O tym, że to dobra wiadomość poinformowała doktor Anna Janowicz-Grelewska ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach. - Badanie po pierwszym trymestrze ocenia w USG anatomię płodu, pobieramy także krew. W drugim badaniu opieramy się na samym badaniu USG, czyli oceniamy stosowne markery ultrasonograficzne. Przebadana zostanie cała populacja ciężarnych kobiet, potencjalnie zdrowych. I w tej grupie szukamy maluchów, które są chore albo mam, które są chore. Bardzo ważnym aspektem tego badania jest nie tylko element genetyczny, ale również ten wiążący się z wykryciem ryzyka ciężkiej postaci nadciśnienia czy hipotrofii płodu. Dzięki temu badaniu możemy też ocenić ryzyko porodu przedwczesnego - mówi doktor. - To pozwala nam włączyć profilaktykę, która pozwoli kobiecie jak najdłużej donosić ciążę, by nie urodził się wcześniak, a jeśli nawet do tego dojdzie to będziemy przygotowani - dodaje specjalistka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie