Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspaniały koncert Pierwszej Damy Polskiej Operetki Grażyny Brodzińskiej w Domu Kultury we Włoszczowie. Zobaczcie zdjęcia i wideo

Iwona Boratyn, Marek Piórecki
Koncert Grażyny Brodzińskiej i Jakuba Milewskiego w Domu Kultury we Włoszczowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Koncert Grażyny Brodzińskiej i Jakuba Milewskiego w Domu Kultury we Włoszczowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>DK Włoszczowa
Pierwsza dama polskiej operetki: Grażyna Brodzińska we Włoszczowie zaśpiewała przeboje operetki i musicali. W sobotę, 16 grudnia, w Domu Kultury we Włoszczowie odbył się Koncert Świąteczny. Wystąpili Grażyna Brodzińska i Jakub Milewski z Orkiestrą Kameralną Strauss Ensemble Artura Jaronia. Gospodarzem wieczoru był Adam Czopek.

Wielkie przeboje operetki i musicali wybrzmiały w sobotę na scenie Domu Kultury we Włoszczowie. Była to okazja do usłyszenia arii "Usta milczą dusza śpiewa" z operetki "Wesoła wdówka", czy arii ze śmiechem z operetki "Perichola". Seniorzy bawili się wyśmienicie na dwóch koncertach tego muzycznego spotkania z Primadonną i Pierwszą Damą Polskiej Sceny Muzycznej. Grażyna Brodzińska zaprezentowała publiczności swoje niezwykłe umiejętności wokalne. Sopranistka jak zawsze zachwyciła swoimi perfekcyjnymi wykonaniami, mocnym, pełnym emocji głosem. Stworzyła niezapomnianą atmosferę. Jej elegancja, temperament, wieczna młodość i profesjonalizm na scenie sprawiły, że publiczność była zafascynowana każdym jej gestem i wykonaniem. Słuchacze niezmiennie dziękują artystce za piękne koncerty, podkreślają jej urodę, zgrabną sylwetkę. Ktoś kiedyś powiedział, że kiedy wchodzi na scenę biją brawa, oczy podziwiają i choć usta milczą, to dusza śpiewała z zachwytu!

Grażynie Brodzińskiej towarzyszyli Jakub Milewski z Orkiestrą Kameralną Strauss Ensemble Artura Jaronia. Gospodarzem wieczoru był Adam Czopek. Jeden z koncertów był częścią obchodów Dnia Seniora, prezentem dla emerytów od Gminy Włoszczowa (na widowni był burmistrz Grzegorz Dziubek) i włoszczowskiego Domu Kultury.

Zobaczcie zdjęcia z koncertu Grażyny Brodzińskiej i Jakuba Milewskiego we włoszczowskim Domu Kultury

Zobaczcie wideo

Artystka doskonale zna Świętokrzyskie. Jest stałym gościem w Busku-Zdroju, które kocha i chętnie tu przyjeżdża na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz. Jej występy zawsze gromadzą komplet publiczności. Artur Jaroń jest dyrektorem artystycznym buskiego festiwalu. Diwa polskiej sceny operetkowej i musicalowej Grażyna Brodzińska oraz baryton Jakub Milewski wystąpili podczas koncertu „Śpiewaj. Kochaj”. Wydarzenie, które podsumowywało 29. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz odbyło się 7 listopada 2023 roku.

Nie był to pierwszy we Włoszczowie niezwykły, pełen czaru i cudownej muzyki wieczór za sprawą pierwszej Damy Polskiej Operetki – Grażyny Brodzińskiej. Sopranistka przed laty gościła we Włoszczowie ze swoim mężem Damianem Damięckim, który urodził się w Podszkodziu, w powiecie ostrowieckim. Ojciec aktora Dobiesław Damięcki, znany warszawski aktor i reżyser, w czasie okupacji brał udział w ruchu oporu. Rodzice poszukiwani przez Niemców listami gończymi, ukryli się pod Ostrowcem Świętokrzyskim.

Damian Damięcki związał się z kieleckim teatrem w 1950 roku. W maju tego roku odbyła się premiera reżyserowanej przez niego sztuki K. Simonowa "Harry Smith odkrywa Amerykę", gdzie grał tytułową rolę. A w czerwcu tego roku odbyła się premiera "Ucznia diabła" George'a Bernarda Shawa. Reżyserowanego i granego przez ojca.

W tej samej miejscowości, trzy lata później, urodził się zmarły niedawno Maciej Damięcki. W 1951 roku, w wieku zaledwie 52 lat, Dobiesław Damięcki zmarł. Odtąd chłopców wychowywała tylko matka.

Można śmiało powtórzyć za nieżyjącym już, niezapomnianym krytykiem muzycznym Bogusławem Kaczyńskim (którego artystka uwielbiała i często spędzała z nim czas w Busku-Zdroju): "Grażyna Brodzińska prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej. Obdarzona urodą, wdziękiem, scenicznym temperamentem, śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną".

Dziękujemy za przedświąteczny koncert. Pozostanie niezapomnianym spotkaniem z muzyką i przepięknym śpiewem Grażyny Brodzińskiej.

Zobaczcie zdjęcia z koncertu Grażyny Brodzińskiej i Jakuba Milewskiego we włoszczowskim Domu Kultury

Grażyna Brodzińska

Sopran.
Pierwsza Dama Polskiej Sceny Muzycznej. Tancerka i aktorka. Swoim repertuarem obejmuje zarówno klasykę (opera, operetka), musical jak i światowe przeboje z gatunku różnych nurtów muzycznych. Współpracuje z orkiestrami operowymi i filharmonicznymi w kraju i za granicą.

Koncertowała między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Austrii, Anglii, Belgii, Izraelu, Australii, Holandii i w pięknej, słonecznej Italii. Dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych.

Zagrała wiele pierwszoplanowych ról w operetkach, musicalach i komediach muzycznych, między innymi: Hannę Glawari w „Wesołej wdówce” F. Lehara, Sylwię Varescu w „Księżniczce Czardasza” E. Kalmana, Hrabinę Zedlau w „Wiedeńskiej krwi” J. Straussa, Anninę w „Nocy w Wenecji” J. Straussa, Dolly Galagher Levi w musicalu „Hello Dolly” J. Hermana, Elizę Doolitle w musicalu „My Fair Lady” F. Loewe, Dorothy Brock w musicalu „42nd Street” A. L.Webbera.

W Kammeroper w Wiedniu Grażyna Brodzińska zaśpiewała partię Eurydyki w operetce J. Offenbacha “Orfeusz w piekle” oraz partię Zerliny w operze W. A. Mozarta „Don Giovanni”. W Teatrze Wielkim w Warszawie śpiewała gościnnie partię Adeli w „Zemście nietoperza” J. Straussa i partię Kasi w operze „Nędza uszczęśliwiona” M. Kamieńskiego.

Grażyna Brodzińska króluje na scenie i podbija serca publiczności na całym świecie. Perfekcyjna w każdym geście. Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej, Zachwyca widzów głosem, elegancją i temperamentem.

Jak powiedział Bogusław Kaczyński: „Jej pojawienie się na scenie wywołuje dreszcz emocji, a potem burzę oklasków. Potrafi ona, jak nikt inny, wzruszać i bawić, ujmuje nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, lecz kiedy trzeba zniewala należnym gatunkowi patosem. Dodatkowo potrafi obnosić po scenie swoje przepiękne suknie z maestrią godną największych”.

„Grażyna Brodzińska to gwarant jakości. Jej perfekcja, jej mistrzostwo, jej sceniczna nieskazitelność eliminują ryzyko do zera”. (Wacław Krupiński)

„Piękna ciemnowłosa dziewczyna z iskrzącymi się oczami i perlistym głosem wygląda na kogoś, komu właśnie spełniają się marzenia. Na dodatek śpiewa po polsku, utwierdzając nas w nieśmiałym podejrzeniu, że w Polsce są jeszcze szczęśliwi ludzie”. (Tomasz Raczek)

Odznaczenia i nagrody: - w 1986 roku - Srebrny Krzyż Zasługi, - w 2000 roku - Statuetka Ariona, przyznawaną przez Sekcję Teatrów Muzycznych Związku Artystów Scen Polskich z okazji Dnia Artysty Śpiewaka, - w 2005 roku - Album „Z dziejów Polek” część III pt.„Nasze współczesne” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki, - w 2006 roku – Statuetka Złotą Myśl – nagroda dla zasłużonych w dziedzinie kultury i nauki.

Zobaczcie zdjęcia z koncertu Grażyny Brodzińskiej i Jakuba Milewskiego we włoszczowskim Domu Kultury

Jakub Milewski

Baryton.
Z wykształcenia śpiewak operowy, z zamiłowania kompozytor i dyrygent, a także producent projektów muzycznych i telewizyjnych. Kieruje artystycznie Mazowieckim Teatrem Muzycznym imienia Jana Kiepury w Warszawie, a także pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia“.

Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa profesora Roberta Cieśli) na wydziale wokalno-aktorskim. Koncertował w wielu miastach Polski, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec i Norwegii, a także w Chinach i Stanach Zjednoczonych.
Reklama

Jest autorem muzyki między innymi do koncertu „Kantata Przemienienia”, a także piosenki promującej film „Zerwany kłos”. W 2017 roku na zakopiańskich Krzeptówkach odbyła się premiera dzieła z jego muzyką i librettem Jerzego Binkowskiego – Kantaty „Totus Tuus – CałyM Twój…” w 20. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II na Podhalu. Koncert zarejestrowany został telewizyjnie we włocławskiej katedrze (we współpracy z MKiDN, NCK i TVP) 10 września 2020 roku z udziałem wybitnych polskich solistów, chóru i orkiestry symfonicznej pod jego dyrekcją.

Wśród kolejnych kantat stworzonych przez Milewskiego należy wyróżnić: „Kantatę Suwalską“ stworzoną z okazji 300 rocznicy powstania Miasta Suwałki i Kantatę „Pocztówki znad Narwi“ wykonaną dokładnie w dniu 650 rocznicy nadania praw Miastu Ostrołęka.

Jakub Milewski na swoim koncie ma kilka wydawnictw płytowych, w tym wspomnianą „Kantata Przemienienia” (CD + DVD) nagraną pod jego dyrekcją, wydaną przez Edycję świętego Pawła, a także jako śpiewak – solista między innymi „Pieśni Powstania Warszawskiego w nowych aranżacjach Włodzimierza Korcza”, wydaną przez warszawską Filharmonię imienia Romualda Traugutta, czy „Śpiewy historyczne” zarejestrowane w Studiu Koncertowym Polskiego Radia i wydane przez Fundację 1863.pl

Milewski pracował między innymi nad spektaklami operowymi: „Sen nocy letniej” B. Brittena i „Straszny Dwór“ S. Moniuszko (UMFC/Teatr Wielki – Opera Narodowa/Filharmonia Świętokrzyska) i „Wesele Figara” – rola tytułowa (Polska Opera Królewska). Był stypendystą w Conservatorio Statale di Musica G. Rossini w Pesaro (Włochy). Na scenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego można go było oglądać w widowisku „Zakochani w Operetce", „Wieczorach operetkowych“, a aktualnie widowisku „Dla Ciebie śpiewałem“ w roli Eugeniusza Bodo (także twórca koncepcji spektaklu) i „Krainie uśmiechu“ jako Gucio.

W 2018 roku został odznaczony przez Marszałka Województwa Mazowieckiego medalem pamiątkowym PRO MASOVIA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i promowanie regionu w Polsce i za granicą, a w roku 2019 odebrał odznakę honorową Za zasługi dla Miasta Ostrołęki.

Zobaczcie zdjęcia z koncertu Grażyny Brodzińskiej i Jakuba Milewskiego we włoszczowskim Domu Kultury

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie