Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współczesna Geologia Samorządowa. W Cedzynie ruszyła 1. trzydniowa konferencja z udziałem geologów z całej Polski. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W środę, 7 grudnia w Hotelu Uroczysko w Cedzynie ruszyła 1. Konferencja Współczesna Geologia Samorządowa. Do Świętokrzyskiego przyjechali geolodzy, naukowcy, górnicy i przedsiębiorcy z całej Polski, by rozmawiać o problemach, na jakie napotykają w dobie kryzysu surowcowego, a także by wymieniać się doświadczeniami i spostrzeżeniami. Spotkanie potrwa trzy dni i zakończy się wycieczką do Centrum Edukacji Geonatura w Kielcach oraz Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

1. Konferencja Współczesna Geologia Samorządowa w Cedzynie. Do świętokrzyskiego przyjechali naukowcy z całej Polski

Konferencja Współczesna Geologia Samorządowa to pierwsze takie wydarzenie organizowane nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale i w Polsce.

To największe i najważniejsze spotkanie przedstawicieli państwowej administracji geologicznej i nadzoru górniczego, ale także naukowców, praktyków i przedsiębiorców, zajmujących się szeroko definiowanymi zagadnieniami geologicznymi, mającymi w dobie kryzysu surowcowego priorytetowe znaczenie w gospodarce i stabilności kraju.

Celem konferencji jest dalsza integracja środowiska geologów, nawiązywanie relacji zawodowych, tworzenie wzajemnie wspierających się regionalnych grup, a także wypracowanie i rozpropagowanie skutecznych narzędzi prawno-administracyjnych, które w praktyce będą mogły ułatwić wykonywanie obowiązków służbowych geologów powiatowych i wojewódzkich.

Tematyką ogólnopolskiej konferencji są między innymi: zagadnienia związane z udzielaniem, przedłużaniem i wygaszaniem koncesji, ochroną złóż, likwidacją zakładów górniczych (w tym z rekultywacją wyrobisk poeksploatacyjnych), geotermią i geoturystyką.

Konferencję otworzył Piotr Szrek, zastępca dyrektora do spraw badań i rozwoju Państwowego Instytutu Geologicznego.

- To unikatowa i chyba bezprecedensowa sytuacja, kiedy przedstawiciele administracji geologicznej, samorządowcy, geolodzy praktycy, przedstawiciele świata nauki, mogą spotkać się w jednym miejscu, rozmawiać ze sobą, nawiązywać relację, podnosić status polskiego geologa, ale przede wszystkim rozwiązywać problemy. Bardzo państwu dziękuję za ten entuzjazm, który doprowadził do tego, że wszyscy tu jesteśmy. Bardzo dziękuję organizatorom tej konferencji, którzy skoordynowali wszystko i doprowadzili do tego spotkania. Myślę, że najbliższe 3 dni upłyną państwu bardzo dobrze. Myślę, że wszyscy wykorzystamy bardzo dobrze ten czas, ponieważ jesteśmy tutaj w jednym celu, żeby spróbować porozumieć się na różnych płaszczyznach, żeby podpowiedzieć sobie różnego rodzaju rozwiązania, które na co dzień nas trapią, a mogą mieć bardzo proste rozwiązania do zastosowania w wyniku rozmów, w wyniku pomysłów, które będziemy sobie wzajemnie podsuwać

- mówił na wstępie dyrektor Piotr Szrek.

Honorowym patronatem konferencję objął między innymi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który sam z wykształcenia jest geologiem. Przez wiele lat pracował w Państwowym Instytucie Geologicznym.

- Zarządzam szczególną gminą, bliską sercu dla każdego geologa - Chęcinami. Myślę, że nie ma w Polsce geologa, który nie byłby na praktyce w Chęcinach. Dla nas geologów, Chęciny często określane są mianem "rajem ekologów". I rzeczywiście tak jest. Myślę, że i państwo zdobywaliście wiedzę i odbywaliście praktyki w tym królewskim mieście. Jeden z moich kolegów napisał kiedyś taki artykuł do przeglądu geologicznego Instytutu, że w takiej Gminie i Mieście jak Chęciny, powinien zarządzać geolog. I tak się stało. Jako geolog, jako były pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego, myślę że jestem dzisiaj wspólnym mianownikiem dla tych dwóch członów - geologia samorządowa, bo przyszło mi się teraz zmagać z problemami administracji, ale nie ukrywam, że bardzo są mi bliskie wszelkie problemy geologii, i te którymi się państwo na co dzień zajmujecie. Cudownie się złożyło, że w Chęcinach powstało Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej. Myślę, że to również bardzo ciekawe miejsce dla wszystkich, którzy z geologią są związani - przyznał burmistrz Jaworski.

1. Konferencja Współczesna Geologia Samorządowa potrwa do piątku, 9 grudnia. W środę i czwartek uczestnicy wydarzenia wezmą udział w sesjach referatowych oraz panelach dyskusyjnych, zaś ostatniego dnia zwiedzą Centrum Edukacji Geonatura w Kielcach oraz Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu państwowej służby geologicznej. Ideą przewodnią konferencji jest intensyfikacja współpracy terenowej pomiędzy administracją geologiczną i państwową służbą geologiczną, a w dalszej perspektywie również z organami nadzoru górniczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie