Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólne czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej na koprzywnickim Rynku. Kto skorzystał z zaproszenia? Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Czytanie rozpoczęła burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska - z prawej, która przypomniała, że przed dwoma tygodniami podczas Narodowego Czytania w Sandomierzu odebrała z rąk burmistrza Marcina Marca światło pamięci poległym w potyczce pod Sperandą. Więcej na kolejnych zdjęciach
Czytanie rozpoczęła burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska - z prawej, która przypomniała, że przed dwoma tygodniami podczas Narodowego Czytania w Sandomierzu odebrała z rąk burmistrza Marcina Marca światło pamięci poległym w potyczce pod Sperandą. Więcej na kolejnych zdjęciach Klaudia Tajs
Mieszkańcy miasta i gminy Koprzywnica czytali w przepięknej scenerii na koprzywnickim rynku w poniedziałkowe południe, 25 września fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Do wspólnego czytania fragmentów najsłynniejszego dzieła wielkiej pisarki epoki pozytywizmu zaprosiła Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna przy współpracy z Ośrodkiem Kultury w Koprzywnicy.

Wspólne czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej na koprzywnickim Rynku

Z zaproszenia skorzystali przedstawiciele lokalnych władz, radni, sołtysi, dyrektorzy i pracownicy szkół, pracownicy jednostek samorządowych. Przyszli także mieszkańcy oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Fundacji La Zebra z Krzcina.

Czytanie rozpoczęła burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska, która przypomniała, że przed dwoma tygodniami podczas Narodowego Czytania w Sandomierzu odebrała z rąk burmistrza Sandomierza Marcina Marca światło pamięci poległym w potyczce pod Sperandą. Miejscem symbolicznym na terenie gminy Koprzywnica, gdzie doszło do potyczki 15 marca 1864 roku. Podczas walk wycofujący się powstańcy, którzy planowali przedostać się na drugą stronę Wisły do Galicji zostali zaatakowani i rozbici. W walce zginęło ponad 100 powstańców. Ponad 60 utonęło w Wiśle. Symboliczne światło zapłonęło przed symboliczną tablicą.

Przenieść się na chwilę do świata „Nad Niemnem” pozwoliły uczestnikom wysłuchane opisy z życia Jana i Cecylii Bohatyrowiczów, tematyczne dekoracje i oryginalne stroje uczestników.

Wspólne czytanie zakończył poczęstunek przy drewnianej studni.

Zobacz zdjęcia z Narodowego Czytania w Koprzywnicy

W tym roku odbyła się już dwunasta edycja Narodowego Czytania, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytają powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

„Nad Niemnem” najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 rok

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie