MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszechnica Świętokrzyska będzie kształcić magistrów z wychowania fizycznego. Tomasz Rząsa już się zgłosił!

Sławomir STACHURA
Tomasz Rząsa (drugi z prawej) kilka dni temu odwiedził Wszechnicę Świętokrzyską w towarzystwie Jerzego Dudka i już zapisał się na studia magisterskie. Z lewej prezydent Wszechnicy Mieczysław Adamczyk, z prawej Marek Dutkiewicz, specjalista do spraw sportu i turystyki w tej uczelni.
Tomasz Rząsa (drugi z prawej) kilka dni temu odwiedził Wszechnicę Świętokrzyską w towarzystwie Jerzego Dudka i już zapisał się na studia magisterskie. Z lewej prezydent Wszechnicy Mieczysław Adamczyk, z prawej Marek Dutkiewicz, specjalista do spraw sportu i turystyki w tej uczelni. archiwum uczelni
Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 24 lipca 2012 roku, Wszechnica Świętokrzyska otrzymała uprawnienie do prowadzenia studiów drugiego stopnia, czyli studiów magisterskich o profilu praktycznym, na kierunku wychowanie fizyczne. To wielkie wydarzenie nie tylko dla świętokrzyskiego szkolnictwa akademickiego, ale także dla całego sportu w regionie!

2614

Prezydent Wszechnicy Świętokrzyskiej profesor Mieczysław Adamczyk, z dumą czyta decyzję ministerstwa o uprawnieniu do prowadzenia przez tę uczelnię studiów
Prezydent Wszechnicy Świętokrzyskiej profesor Mieczysław Adamczyk, z dumą czyta decyzję ministerstwa o uprawnieniu do prowadzenia przez tę uczelnię studiów magisterskich z zakresu wychowania fizycznego. Sławomir Stachura

Prezydent Wszechnicy Świętokrzyskiej profesor Mieczysław Adamczyk, z dumą czyta decyzję ministerstwa o uprawnieniu do prowadzenia przez tę uczelnię studiów magisterskich z zakresu wychowania fizycznego.
(fot. Sławomir Stachura )

2614

2614 -To liczba absolwentów Wszechnicy Świętokrzyskiej na poziomie licencjatu z zakresu wychowania fizycznego, którzy opuścili uczelnię w latach 1998-2012. Stopnie instruktorskie z zakresu wielu dyscyplin uzyskało w sumie 1022 osób.

- Jestem bardzo dumny - mówi Mieczysław Adamczyk, prezydent Wszechnicy. - Od 1997 roku kształciliśmy studentów w zakresie wychowania fizycznego na poziomie licencjatu, a teraz, jako pierwsi w regionie, możemy kształcić na poziomie magisterskim. Do wielki krok do przodu, a jednocześnie docenienie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tego, co do tej pory Wszechnica zrobiła w tym zakresie. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom całego środowiska sportowego i dajemy mu sportowy bochen chleba. Zapraszając jednocześnie do konsumowania go w całej okazałości - mówi profesor Adamczyk.

PIERWSZE JASKÓŁKI

Prezydent Wszechnicy Świętokrzyskiej podkreśla, że nie byłoby studiów licencjackich i magisterskich z zakresy WF w Kielcach, gdyby na prace prekursorów - profesora Macieja Demela i docenta Andrzeja Liedtke.

- Pierwsze jaskółki, jeśli chodzi o kształcenie w zakresie wychowania fizycznego na Kielecczyźnie, pojawiły się w latach 70-tych ubiegłego wieku w ówczesnej Wyższej Szkole Nauczycielskiej, ale wielki krok do przodu zrobili kilkanaście lat później właśnie Maciej Demel i Andrzej Liedtke. Na Wyższej Szkole Pedagogicznej chcieli stworzyć kierunek wychowane fizyczne, ale ostatecznie skończyło się na studiach podyplomowych. To był jednak impuls dla środowiska akademickiego Kielc. Dlatego, gdy w 1994 roku postała Wszechnica Świętokrzyska, to od razu rozpocząłem starania o powołanie kierunku WF.

Samodzielnie napisałem liczący 50 stron wniosek do ministerstwa i od 1996 roku otrzymaliśmy zgodę na studia licencjackie z zakresu WF, a rok później powołaliśmy już Wydział Wychowania Fizycznego i Turystki, którego dziekanem został nieżyjący od 2007 roku profesor Waldemar Dutkiewicz. To również dzięki niemu wydział bardzo się rozwinął i kilka dni temu otrzymaliśmy zgodę od ministerstwa na kształcenie na poziomie magisterskim. Na taki kierunek Kielecczyzna czekała blisko 50 lat - dodaje z dumą profesor Adamczyk, który też nie kryje żalu do samorządowych władz.

- Nie pomagają naszej uczelni, a często rzucają kłody pod nogi. Przy Wszechnicy mogła już stać piękna, pełnowymiarowa hala do piłki ręcznej z trybunami, ale jak się dowiedziałem, czego się od nas oczekuje, by ją zbudować, to ręce mi opadły. Zrezygnowaliśmy, musimy wynajmować obiekty sportowe dla studentów Wszechnicy za duże pieniądze. Ale niech tam, ważne, że zostaliśmy docenieni przez ministerstwo, mamy świetną kadrę dydaktyczną i podnosimy poziom kształcenia z zakresu wychowania fizycznego. A ci lepiej wykształceni ludzie będą przecież pracować w naszym środowisku, z dziećmi i młodzieżą, co musi przynieść korzyści. W zakresie szeroko rozumianej kultury fizycznej, wciąż przecież jest tak wiele do zrobienia - dodaje prezydent Adamczyk.

JEST 18 HISZPANÓW

Wszechnica już ogłosiła nabór na dwuletnie studia magisterskie w zakresie WF, a przyjęcia odbywają się bez egzaminu na podstawie kolejności złożenia dokumentów. I mogą się zgłaszać studenci z całej Europy.

Słynni absolwenci Wszechnicy

Słynni absolwenci Wszechnicy

Absolwentami Wszechnicy Świętokrzyskiej w zakresie wychowania Fizycznego jest wielu wybitnych sportowców z całej Polski. Jest wśród nich 17 olimpijczyków, a 5 studentów uczelni startuje na igrzyskach w Londynie - judoczka Katarzyna Kłys (Wisła Kraków), kajakarze górscy Piotr Szczepański i Marcin Pochwała (Krakowski Klub Kajakowy) oraz kolarze górscy Marek Konwa (Milka Superior MTB Racing Team) i Piotr Brzózka (JBG 2 Team Warszowice). Wszechnicę kończyli między innymi specjalizująca się w kolarstwie górskim Anna Szafraniec (olimpijka z Aten 2004), kolarz Zbigniew Piątek (olimpijczyk z Barcelony 1992 i Sydney 2000), studiowali tam bądź studiują znani szczypiorniści reprezentacji i Vive Targi Kielce -między innymi Mariusz Jurasik, Patryk Kuchczyński, Karol Bielecki, Mateusz Jachlewski, wielu piłkarzy kolarzy, i przedstawicieli innych dyscyplin.

- Zapraszamy absolwentów studiów licencjackich z zakresu WF i nauki o zdrowiu. Mogę się nawet pochwalić, że mamy już na naszej uczelni 18 Hiszpanów. Proces boloński obowiązujący w Europie (dwustopniowe kształcenie na poziomie wyższym, czyli trzy lata na poziomie licencjackim i dwa na poziomie magisterskim - przyp. autor) jest praktyczny, dlatego absolwent każdej uczelni na naszym kontynencie może podjąć u nas studia, także na tym nowym kierunku - mówi profesor Adamczyk.

TOMASZ RZĄSA JUŻ SIĘ ZGŁOSIŁ!

Kielecką Wszechnicę na poziomie licencjackim z zakresu WF skończyło wielu znakomitych sportowców, olimpijczyków, mistrzów świata i Europy. Jednym z tegorocznych absolwentów jest Tomasz Rząsa, były reprezentacyjny piłkarz, uczestnik mistrzostw świata w Korei i Japonii, a ostatnio dyrektor piłkarskiej reprezentacji. I jako jeden z pierwszych zgłosił się na studia magisterskie na Wszechnicy i namawia do nauki w Kielcach swojego przyjaciela - Jerzego Dudka.

- Cieszę się, że tak wielu znamienitych ludzi sportu wybiera Wszechnicę. Teraz mają dodatkową szanse zdobycia tytułu magistra. Na Wszechnicy sport jest bardzo ważny i mamy także wielkie sportowe sukcesy. Żadnej uczelni, nawet publicznej, nie udało się przecież wywalczyć akademickiej wicemistrzostwa Europy w piłce nożnej. A my możemy się tym pochwalić. Wicemistrzostwo kontynentu nasi piłkarze wywalczyli w 2010 roku - dodaje z dumą profesor Adamczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie