Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2023. Msze święte na cmentarzach w Kielcach 1 listopada odprawią biskupi. Poprzedzą je procesje

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
W zeszłym roku biskup Marian Florczyk odprawił mszę świętą na Cmentarzu Nowym, w tym roku będzie się modlił na cmentarzu w Cedzynie.
W zeszłym roku biskup Marian Florczyk odprawił mszę świętą na Cmentarzu Nowym, w tym roku będzie się modlił na cmentarzu w Cedzynie. Dorota Kułaga
W Uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada, Kościół oddaje cześć wszystkim, którzy weszli już do chwały niebieskiej. Msze święte na cmentarzach w Kielcach będą sprawować biskupi z diecezji kieleckiej.

Wszystkich Świętych na kieleckich cmentarzach. Biskupi odprawią msze święte

Uroczystość Wszystkich Świętych

obchodzona 1 listopada to wyznanie wiary w świętych obcowanie, czyli wiary w komunię pomiędzy Kościołem tryumfującym (zbawionym) pielgrzymującym (nami żyjącymi na ziemi) i Kościołem cierpiącym (duszami w czyśćcu). I chodzi tu o wszystkich zbawionych, nie tylko o świętych czczonych na ołtarzach, ale o tej całej rzeszy, która cieszy się niebem, o ludziach, którzy także pośród nas żyli uczciwie i otrzymali już za to Bożą nagrodę - mówił nam ojciec Szczepan Praśkiewicz, który pochodzi z Grabowca w powiecie kieleckim. Obecnie jest relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.

- Z kolei Dzień Zaduszny obchodzony nazajutrz po Wszystkich Świętych uwrażliwia nas na to, aby pamiętać o duszach czyśćcowych. Nie chodzi jedynie o to, aby iść na cmentarz, położyć na grobie kwiaty, zapalić znicz, choć to też oczywiście jest ważne. Ale za takimi gestami winna iść nasza modlitwa za zmarłych. Oni na nią liczą. Tak jak pamiętamy o imieninach rodziców, krewnych, czy rocznicach za ich życia, tak samo winniśmy pamiętać o nich po śmierci. Czynimy to zwłaszcza poprzez zamawianie za nich Mszy św., czy poprzez tzw. wypominki, tj. ofiarujemy naszym zmarłym modlitwę w sposób nie abstrakcyjny, ale spersonalizowany, wymieniając ich imiona. Wiemy, że życie ludzkie wraz ze śmiercią nie kończy się, ale wkracza w wieczność. Kiedy zamawiamy wypominki to tak jakbyśmy dawali naszym zmarłym prezent, pamiętając o każdym z nich. A jeśli ta bliska nam zmarła osoba, za którą się modlimy jest już zbawiona, to nasza modlitwa, mówiąc po ludzku, nie marnuje się, ona idzie do wspólnego skarbca zasług Kościoła i jest pomocna duszom tych osób, za które nikt się nie modli, o których nikt nie pamięta i znikąd nie mają ratunku - powiedział ojciec Szczepan Praśkiewicz.

Msze święte na cmentarzach w Kielcach

Biskup kielecki Jan Piotrowski będzie przewodniczył mszy świętej na cmentarzu na Piaskach w Kielcach. Rozpocznie się o godzinie 11.00.

Na Cmentarzu na Cedzynie mszę świętą odprawi ksiądz biskup Marian Florczyk. Początek o godzinie 12.

Na Cmentarzu Nowym o godzinie 11.00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Kalety.

Na Cmentarzu Starym msza święta rozpocznie się o godzinie 13.00 – będzie jej przewodniczył kapłan z parafii katedralnej.

Wszystkie msze święte na cmentarzach poprzedzone będą procesją. Uroczystość Wszystkich Świętych należy do tak zwanych świąt nakazanych, które zobowiązują do udziału we mszy świętej. Samo nawiedzenie cmentarza nie spełnia tego obowiązku.

Jak informuje strona diecezji kieleckiej, w dniach 1-8 listopada Kościół zezwolił, aby wierni, którzy nawiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych mogli pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, w pozostałe dni listopada odpust cząstkowy, który można ofiarować za zmarłych cierpiących w czyśćcu.

- Kościół chce nas w te dni uwrażliwiać na pamięć o duszach czyśćcowych. Nasza pamięć nie może się wyrażać jedynie w kwiatach złożonych na grobie, czy zapalonych zniczach, ale poprzez modlitwę. W dniach od 1 do 8 listopada Kościół daje nam możliwość otrzymania odpustu zupełnego dla cierpiących w czyśćcu dusz. Warunkiem jest nasz stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz nawiedzenie kościoła, kaplicy lub cmentarza. Poprzez odpust zupełny możemy zyskać dla dusz czyśćcowych darowanie kar doczesnych, i tym samy skrócić ich cierpienia. Przypomnijmy, że sakrament spowiedzi odpuszcza nam grzech, ale kara za popełnione na ziemi przez nas zło pozostaje, i ciąży po śmierci. Dlatego dar odpustu, który uwalnia właśnie od tej kary jest niecenionym skarbem, jaki otrzymujemy od Boga bogatego w miłosierdzie - mówił ojciec Szczepan Praśkiewicz.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie