MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w powiecie pińczowskim (zdjęcia)

MIO
I. Imosa
Zgodnie z wieloletnią tradycją w dniu Wszystkich Świętych na Pińczowskiej nekropolii przy ulicy Grodziskowej odbyła się uroczysta procesja z udziałem duchowieństwa i wiernych. Poprzedza ona nabożeństwo przy ołtarzu ustawionym na głównej alei , vis a vis bramy cmentarnej.

[galeria_glowna]
Procesja i liturgia

Procesję poprowadził ksiądz kanonik Jan Staworzyński - dziekan dekanatu pińczowskiego w asyście duchownych z pozostałych pińczowskich parafii i licznych wiernych. Procesja przemieszczała się z zachodniej strony nekropolii, położonej u stóp wzgórz Garbu Pińczowskiego, w kierunku cmentarza wojennego, który zajmuje wschodnią kwaterę cmentarza. Wierni wraz z kapłanami modlili się za spoczywających tu zmarłych i zapalali znicze pamięci. W tym roku procesji nie towarzyszyła orkiestra jak miało to miejsce w latach poprzednich.

Kwesta

Od rana na pińczowskim cmentarzu prowadzona była publiczna zbiórka datków na prowadzone od 18 lat prace konserwatorskie. Pińczowski cmentarz uchodzi z jeden z najstarszych w województwie a powstał równolegle z cmentarzem rakowickim w Krakowie. W zachodniej części cmentarza usytuowany jest symboliczny Grób Katyński, w którym złożone są grudki ziemi przywiezionej z Lasu katyńskiego przez Jana Góreckiego - pińczowskiego muzealnika. Na tablicy przytwierdzonej do wojskowego brzozowego krzyża widniej nazwisko jego ojca porucznika Tadeusza Góreckiego, który stracił życie w Katyniu. Jest tu ponadto wiele bardzo cennych obiektów, w tym nagrobków powstałych w słynnych pińczowskich pracowniach rzeźbiarskich. W Pińczowie pochowani są ludzie różnych wyznań i różnych narodowości, gdyż miasto było otwarte szeroko na różne wpływy. Stacjonował tu przez I wojną światowa carski garnizon i z tego okresu także zachowało się wiele nagrobków. W centrum cmentarza stoi imponujący nagrobek dłuta Antoniego Piekoszewskiego - twórcy rodu pińczowskich artystów - rzeźbiarzy.

Na odnowę zabytkowych nagrobków.

We wtorek wśród kwestujących dostrzegliśmy aktywistów Towarzystwa Przyjaciół Ponidzia z prezesem Jerzym Pukiem i Henryką Justyniarską, która niedawno otrzymała pierwszą w dziejach statuetkę "Św. Prospera" przyznawaną za działalność charytatywną na rzecz lokalnej społeczności. Kwestowali pińczowscy harcerze oraz szefowie samorządów - miejsko gminnego - burmistrz Włodzimierz Badurak i powiatowego - starosta Jan Moskwa, który na cmentarz wybrał się w towarzystwie żony Ireny. Nie mogło zabraknąć Jerzego Znojka dyrektora Muzeum Regionalnego, którego placówka wspiera działania TPP w zakresie ratowania najcenniejszych zabytków na pińczowskiej nekropolii. Wyniki kwesty znane będą po podliczeniu zawartości wszystkich puszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie