Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko budzi się do życia. Wiosna tuż tuż

Elżbieta ZEMSTA [email protected]
W świętokrzyskich lasach można już gdzieniegdzie natrafić na przebiśniegi, nieśmiało wychylające główki spod śniegu. To zdjęcie kilka dni temu przesłał nam przewodnik świętokrzyski Andrzej Konopacki podczas wędrówek po leśnych ostępach.
W świętokrzyskich lasach można już gdzieniegdzie natrafić na przebiśniegi, nieśmiało wychylające główki spod śniegu. To zdjęcie kilka dni temu przesłał nam przewodnik świętokrzyski Andrzej Konopacki podczas wędrówek po leśnych ostępach. Andrzej Konopacki
Przyroda szykuje się na nadejście wiosny, wiele wskazuje na to, że ta pora roku zawita do nas zgodnie z kalendarzem.

Pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, lecz wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili, gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca, stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej. W 2011 roku astronomiczna wiosna zacznie się 21 marca o godzinie 00.21 czasu polskiego. Według tradycji polskiej, pierwszego dnia wiosny robi się Marzanny, słomiane kukły, które należy spalić i zatopić. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.

Skowronki już ćwierkają, przebiśniegi wychylają główki, dzień robi się coraz dłuższy, a nas dopadają zmęczenie i przeziębienia. Co to oznacza? Ano tylko to, że wiosna już w natarciu. Ornitolodzy i leśnicy prognozują, że za dwa tygodnie ta ukochana przez wielu pora roku zawita na dobre.

Co bardziej uważni już dostrzegają pierwsze zwiastuny wiosny. Dzień robi się dłuższy, temperatura powoli idzie w górę, a rano nieśmiało odzywają się pierwsze ptaki. Te ostatnie zwiastuny wiosny to według świętokrzyskich ornitologów najlepszy i najpewniejszy znak zbliżającej wiosny.

BUDZI SIĘ DO ŻYCIA

- Dwa tygodnie temu do Polski przyleciały już pierwsze skowronki, a to w przyrodzie oznacza rychłą wiosnę. Dobrym znakiem jest także zmiana upierzenia u innych ptaków, które zimują w Polsce. Cieplejsze kolory na ich piórach to także znak tego, że przyroda budzi się do życia - mówi Piotr Wilniewczyc, członek Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach.

Świętokrzyski ornitolog dodaje przy tym, że w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, kiedy zima dokuczała mrozem, wiosna przyjdzie z delikatnym opóźnieniem. - Ptaki i zwierzęta wyczuwają, że jeszcze nie muszą się spieszyć z przygotowywaniem do wiosny. Według naszych obserwacji, jeszcze dwa tygodnie dobrej pogody i plusowych temperatur, a przyroda na dobre obudzi się do życia.

Z SZACUNKIEM DO PRZYRODY

Podobne wrażenia ma Andrzeja Konopacki, przewodnik świętokrzyski, który w ubiegłym tygodniu w jednym ze świętokrzyskich lasów zrobił zdjęcie budzących się nieśmiało do życia przebiśniegów, które, co warto przypomnieć, są pod ścisłą ochroną. - To na razie jedyny namacalny znak wiosny, który udało mi się uwiecznić. Pozytywne jednak jest to, że w lasach, oprócz śpiewu ptaków, można już usłyszeć szemrzące nieśmiało owady, co jest dobrym znakiem dla wiosny - mówi Andrzej Konopacki.

Przewodnik zachęca przy tym do spacerów po lasach, właśnie teraz w porze przedwiośnia, gdy przyroda budzi się do życia. - Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby z pokorą i szacunkiem podchodzić do przyrody. Chodzi głównie o niezaśmiecanie leśnych ostępów. Nic bowiem gorszego, jak piękny, cichy las, spaskudzony przez ludzkie bałaganiarstwo - dodaje Andrzeja Konopacki.

My zaś przypominamy o naszej akcji "Śmieci precz", z którą za Państwa pośrednictwem chcemy uprzątnąć przed wiosną nasz region. Prosimy o zgłaszanie miejsc wyjątkowo zaśmieconych, a my będziemy naciskać na odpowiednie służby, by na bieżąco uprzątały takie miejsca.

WIOSENNE PRZESILENIE

W odróżnieniu od zwierząt - ludzie trochę inaczej odczuwają nadchodzącą wiosnę. Po trudnych zimowych miesiącach nasz organizm funkcjonuje na nieco osłabionych bateriach i zwłaszcza w tak zwanym okresie przejściowym łatwo o przeziębienia. Wiosenne przesilenie jest czasem szczególnie ciężkim dla osób starszych oraz dla dzieci.

- Chociaż temperatura jest dużo wyższa, nie należy ufać zwodniczej pogodzie - przestrzega Małgorzata Krysa-Kowal, lekarz pierwszego kontaktu z Ostrowca Świętokrzyskiego. - Osłabiony po zimie organizm, brak słońca sprawiają, że jesteśmy wyjątkowo narażeni w tym okresie na zachorowania. Przeziębienia, z pozoru błahe, ale trwające dłużej niż kilka dni, z występującą temperaturą, należy już leczyć antybiotykami. Zalecane jest unikanie miejsc o dużym nagromadzeniu ludzi, jak place targowe czy centra handlowe. W takim okresie jak obecny łatwo również o szybkie przemęczanie się, co zwłaszcza dla osób starszych nie jest dobrą oznaką, bo wpływa na pogorszenie się zarówno stanu fizycznego, jak i psychicznego.

Cieplejsze dni, sprawiają, że złaknieni aktywności fizycznej zaczynamy myśleć o wycieczkach rowerowych. Zanim jednak wsiądziemy na jednoślady, warto wcześniej zastanowić się nad tym, czy mamy odpowiednie ubranie i czy zimowe leniuchowanie nie wpłynęło niekorzystnie na naszą kondycję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie