Wszystko, co musisz wiedzieć o rusztowaniu aluminiowym jezdnym

Materiał informacyjny KRAUSE
Wydaje Ci się, że miejsce rusztowania aluminiowego jest wyłącznie na budowie? Nic bardziej mylnego! Modele przejezdne, a szczególnie te składane mają coraz szersze zastosowanie na co dzień. Można je spotkać przede wszystkim u właścicieli domów. Niektórzy wybierają je zamiast drabiny. Do czego służą? O czym warto pamiętać, wybierając jezdne rusztowanie? Tego dowiesz się z artykułu!

Co to jest rusztowanie aluminiowe przejezdne?

Rusztowanie aluminiowe to lekka konstrukcja, która umożliwia bezpieczną pracę na wysokości. Kiedyś używane było głównie przez pracowników budowlanych, ekipy remontowe czy konserwatorów zabytków. Teraz jednak z jego zalet korzystają także właściciele domów wolnostojących.

W przypadku takiego sprzętu elementem charakterystycznym są ramy oraz wygodna platforma z poręczami, która mieści zarówno osobę wykonującą daną czynność, jak i niezbędne narzędzia oraz materiały. Właśnie dlatego to dobra alternatywa dla drabiny. A dzięki modułowej budowie konstrukcja potrafi być naprawdę wysoka.

Szczególnie popularne są rusztowania aluminiowe jezdne, które dzięki zamontowanym kółkom można dowolnie przestawiać w trakcie wykonywanych prac. Zamontowany hamulec sprawia, że całość jest stabilna oraz bezpieczna.

Jakie są zalety rusztowania przejezdnego:

  • lekkość,
  • stabilność,
  • wytrzymałość,
  • wysoka nośność,
  • wszechstronność użycia.

Aluminium jest zdecydowanie lżejsze od stali. Materiał jest odporny na korozję, więc rusztowanie aluminiowe przejezdne może stać na zewnątrz nawet w trakcie deszczu czy mroźnej zimy. Mniejsza waga sprzyja także w trakcie transportu. Montaż nie powoduje żadnych problemów – wystarczy skorzystać z instrukcji obsługi dołączanej do sprzętu.

Różnorodność wysokości sprawia, że konstrukcja sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W tym przypadku warto znać przepisy bezpieczeństwa, według których wysokość robocza nie powinna być wyższa niż 10 m (wysokość stania + 2 m), jeśli sprzęt jest wykorzystywany wokół budynku. Jezdne rusztowania aluminiowe KRAUSE sięgają do nawet 14,5 m.

Do czego służy rusztowanie aluminiowe jezdne?

Jeśli mamy do czynienia z pracą na wysokość, to rusztowanie aluminiowe można zastosować w wielu przypadkach. Niewielka waga, łatwość montażu oraz stabilna platforma sprawiają, że jest wykorzystywane zarówno w domach, jak i zakładach przemysłowych.

W jaki sposób wykorzystują rusztowanie jezdne właściciele domów? Taka mobilna konstrukcja przydaje się, chociażby w trakcie malowania, drobnych napraw, wieszania lampek na elewacji czy prac w ogrodzie lub sadzie. To prawdziwe wybawienie, szczególnie gdy korzystasz z wielu narzędzi w jednej chwili, a ręce musisz mieć cały czas w górze. W przypadku drabiny nie byłoby to takie proste, ponieważ platforma nie mieści zbyt wiele. Aby zachować równowagę, lepiej opierać się jedną dłonią, co dodatkowo ogranicza ruchy. Rusztowanie aluminiowe jezdne jest mobilne więc można je z łatwością przesuwać bez konieczności schodzenia na dół. Dlatego też wykorzystuje się je wewnątrz domów np. podczas prac remontowych albo generalnych porządków.

Aluminiowe konstrukcje na kółkach to również idealny sprzęt dla profesjonalistów. Sprawdza się między innymi w:

  • budownictwie – np. malowanie, tynkowanie, czy montaż instalacji.
  • przemyśle – np. konserwacja i serwisowanie maszyn oraz urządzeń.
  • rolnictwie – np. przegląd maszyn gospodarczych,
  • inne branże – np. telekomunikacja, energetyka, przemysł petrochemiczny.

Ilość dostępnych modeli rusztowań aluminiowych KRAUSE i nie tylko sprawia, że konstrukcję można swobodnie dostosować do swoich potrzeb oraz wymagań konkretnej branży.

Na co zwrócić uwagę kupując rusztowanie aluminiowe?

Praca na wysokości wymaga ostrożności. Dlatego trzeba brać pod uwagę wszelkie certyfikaty oraz normy europejskie, które świadczą o bezpieczeństwie. W warunkach domowych raczej nie trzeba się spodziewać kontroli ze strony nadzoru budowlanego, ale zawsze warto zadbać o swoje zdrowie.

W przypadku jezdnych rusztowań aluminiowych KRAUSE nie musisz się o nic bać. Wszystko ze względu na poręcze wyprzedzające GuardMatic-System. Zgodnie z obowiązującymi przepisami są zawsze montowane do ramy z poziomu podłoża albo niższego podestu. Osoba na pomoście jest otoczona barierkami z każdej strony. Gwarantuje to stabilność oraz niezachwianą pozycję podczas prac na wysokości. Zarówno montaż, jak i demontaż jest szybki i to bez użycia specjalistycznych narzędzi – poradzi sobie z nim nawet amator. Poręcz można również złożyć, więc nie zajmuje dużo miejsca w trakcie transportu.

Przy zakupie rusztowania aluminiowego przejezdnego warto też zwrócić uwagę na kilka innych aspektów takich jak:

  • Wytrzymałość i jakość materiału – upewnij się, że konstrukcja jest z odpornego na korozję i trwałego aluminium.
  • Wielkość i wysokość – określ, jakie rusztowanie potrzebujesz z perspektywy wykonywanych lub zaplanowanych prac.
  • Stabilność – sprawdź podstawę i zweryfikuj, czy ma solidne blokady oraz systemy zabezpieczające przed przesuwaniem się.
  • Łatwość montażu i demontażu – liczy się intuicyjny system, który nie sprawia kłopotów również w trakcie transportu.
  • Przenośność i magazynowanie – wybierz rusztowanie, które można łatwo transportować i przechowywać w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Przed zakupem rusztowania aluminiowego jezdnego zastanów się, do czego w ogóle go potrzebujesz. Indywidualne wymagania wskazują, jaka jest niezbędna dla Ciebie nośność, wysokość i szerokość platformy, a także maksymalne obciążenie. Sprawdź, czy producent oferuje części zamienne i serwis posprzedażowy. W przypadku uszkodzeń lub potrzeby dokupienia dodatkowych elementów szybko je znajdziesz.

Jakie rusztowanie aluminiowe KRAUSE wybrać?

Konstrukcja zawsze powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb. Inne wymagania mają profesjonalni budowlańcy, a czego innego oczekują właściciele domów. Nie oznacza to, że któryś z modeli jest gorszy lub lepszy – po prostu jest dostosowany do innych zadań.

Jeśli potrzebujesz czegoś lekkiego i poręcznego, wybierz rusztowanie składane CORDA. Maksymalna wysokość robocza to 2,9 m, a nośność 150 kg. Ze względu na swoją kompaktową budowę świetnie sprawdza się wewnątrz budynku. Konstrukcja nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu mieści się w drzwiach. Rolki z hamulcem powodują, że całość można swobodnie przesuwać. Rusztowanie aluminiowe można łatwo i prędko zmontować lub rozmontować bez użycia narzędzi dzięki modułowej budowie. Przydaje się, chociażby podczas prac wykończeniowych.

Potrzebujesz czegoś o większym zasięgu? Wybierz rusztowanie aluminiowe jezdne ClimTec z serii MONTO. Można je wykorzystywać do różnych prac wewnątrz i na zewnątrz – również na schodach oraz stopniach. Wysokość robocza to 3-7 m w zależności od modelu, a maksymalne obciążenie wynosi 200 kg/m² zgodnie z normą PN EN 1004-1. Aby zagwarantować bezpieczeństwo montażu, przed zawieszeniem rusztowania można zamocować system poręczy GuardMatic. 6-punktowe mocowanie zapewnia stabilność, a maksymalna odległość między kolejnymi pomostami wynosi 2 m. Montaż rusztowania aluminiowego przejezdnego ClimTec jest szybki i beznarzędziowy. Rama podstawy ma dolną część w kształcie litery V, co zwiększa powierzchnię podparcia w kierunku wzdłużnym i poprzecznym. Dzięki temu praca blisko ściany jest możliwa. Antypoślizgowe, profilowane szczeble zamontowane na ramie pionowej sprawiają, że działania na wysokości są bezpieczne.


Innowacyjne zmiany na rynku rusztowań aluminiowych sprawiły, że przestały być czymś ciężkim i nieporęcznym. Lekkie aluminium w połączeniu z normami bezpieczeństwa sprawia, że konstrukcję da się swobodnie wykorzystywać w domu. Rusztowania od zaufanych producentów takich jak KRAUSE powodują, że można stabilnie i ze spokojem pracować na wysokości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wszystko, co musisz wiedzieć o rusztowaniu aluminiowym jezdnym - Echo Dnia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie