Wybieramy najskuteczniejszych radnych Rady Powiatu Koneckiego po drugim roku pracy. Zobacz aktualny ranking i ZAGŁOSUJ

Michał Kolera
Michał Kolera
Rozpoczynamy kolejną edycję naszej akcji - Mała Ojczyzna - Duża Sprawa. W zeszłym roku oceniliśmy samorządowców po pierwszym roku pracy w kadencji 2018-2023. Jak poradzili sobie podczas drugiego roku sprawowania swoich funkcji? Czy spełnili nadzieje, jakie pokładali w nich wyborcy? Dziś rozpoczynamy ocenę radnych powiatu koneckiego. Wybieramy trzech najlepiej ocenianych przez mieszkańców radnych.

KLIKNIJ Zagłosuj i zobacz aktualne wyniki

RADA POWIATU KONECKIEGO

____________________

Przypomnijmy, że to już drugi skład Rady Powiatu Koneckiego po wyborach w 2018 roku. Po jej rozwiązaniu z mocy prawa przez wojewodę świętokrzyskiego premier zarządził przedterminowe wybory na 16 czerwca 2019. Był to pierwszy taki przypadek w Polsce po 1989 roku. To efekt wniosku złożonego w marcu 2019 przez grupę radnych związanych z Robertem Plechem. Dowodzili oni, że Rada Powiatu naruszyła prawo, nie wybierając czwartego członka Zarządu Powiatu w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów, choć taką liczbę określał regulamin powiatu.

Przewodniczącym nowej rady został Zbigniew Kowalczyk.

- W październiku będzie rok, od kiedy funkcjonujemy w nowym składzie. Sporo czasu się organizowaliśmy, część radnych w naszym gronie jest nowych. Na pewno dużym wyzwaniem była dla nas pandemia korona-wirusa, wiele z posiedzeń rady odbywało się w systemie zdalnym - mówi Zbigniew Kowalczyk. Według niego największą bolączką powiatu koneckiego są sprawy drogowe. - Wciąż szukamy na nie pieniędzy. Podstawowe źródło to Fundusz Dróg Samorządowych. Realizujemy to wspólnie z gminami. Była to na przykład droga Piekło - Niebo, a także jedna szosa w rejonie Radoszyc. Trzy zadania zostały zrobione w ubiegłym roku. W tej chwili do Funduszu Dróg Samorządowych zgłosiliśmy 14 zdań na rok przyszły. Dużo pracy jest związane z segmentem pomocy społecznej, a także ze szkołami, do których sporo dokładamy z budżetu. Tak samo jest w przypadku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. Została ukończona termomodernizacja Domu Pomocy Społecznej w Końskich, która kosztowała kilka milionów złotych - relacjonuje Zbigniew Kowalczyk.

W radzie zasiada 21 radnych. Prawi i Solidarni mają 7 mandatów. Komitet Nowy Powiat Roberta Plecha ma 5 mandatów. Te dwa komitety tworzą koalicję. Wspierają ją także radni Michał Cichocki z Porozumienia Samorządowego TKN oraz Grzegorz Jóźwik z Ziemi Koneckiej.

- Mimo różnic w poglądach, mogę powiedzieć, że współpraca w radzie jest bardzo dobra. Staramy się, by było merytorycznie - mówi Zbigniew Kowalczyk, przewodniczący Rady Powiatu.

Głosowanie trwa. Zakończy się w poniedziałek 12 października o godzinie 22.

KLIKNIJ i sprawdź wyniki wszystkich głosowań.

Trwa sezon na arbuzy. Jak wybrać najlepszego?

Wideo