MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024 w województwie świętokrzyskim. Niezwykłe rekordy, najmłodsi i najstarsi samorządowcy

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Najstarszy samorządowiec , najmłodszy i wiele innych ciekawostek. Oto największe ciekawostki wyborów samorządowych 2024 w województwie świętokrzyskim >>>
Najstarszy samorządowiec , najmłodszy i wiele innych ciekawostek. Oto największe ciekawostki wyborów samorządowych 2024 w województwie świętokrzyskim >>>
Spektakularne zwycięstwa i rekordowe wyniki ale też wyjątkowe wydarzenia. W tym artykule prezentujemy największe ciekawostki wyborów samorządowych 2024 w województwie świętokrzyskim. Zobaczcie.

Wybory samorządowe 2024 - najciekawsze wydarzenia

W niedzielę, 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych 2024. Wcześniej 7 kwietnia mieliśmy pierwszą turę. Wybory samorządowe zakończone , czas na podsumowania.

Największe wydarzenia wyborów samorządowych 2024. Zobaczcie w galerii zdjęć naszym zdaniem TOP 11:

Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie ogłosiła wyniki wyborów samorządowych i okazało się, że wiele z nich jest sensacyjnych.

Zmiany w 30 świętokrzyskich gminach

Na 102 gminy w których odbywały się wybory zmiana władzy nastąpiła aż w 30!
Najbardziej głośna zmiana w Kielcach gdzie urzędujący ostatnio Bogdan Wenta nie walczył o reelekcję. Wybory wygrała Agata Wojda.

Najwięcej zmian w powiecie kieleckim ziemskim - 6, w gminach Łagów, Bodzentyn, Łopuszno. Strawczyn, Piekoszów i Nowiny w tym w większości spektakularne porażki dotychczas urzędujących burmistrzów lub wójta. Tylko w Strawczynie urzędujący od lat Tadeusz Tkaczyk nie wystartował już w wyborach.

W powiecie koneckim na 8 gmin mamy aż 4 zmiany w gminach: Stąporków, Gowarczów, Smyków i Ruda Maleniecka. Wszędzie przegrali dotychczas rządzący.

Po 3 zmiany w powiatach buskim, sandomierskim, skarżyskim i staszowskim.
W powiecie buskim na 8 gmin zmiana w 3, we wszystkich dotychczasowi rządzący nie startowali w wyborach. Mamy więc zmianę w Busku-Zdroju, Solcu-Zdroju i Pacanowie.

W powiecie sandomierskim na 9 gmin, zmiany w 3. Nowych rządzących mamy w Sandomierzu oraz gminach Łoniów i Samborzec. W gminach poprzedni wójtowie po latach rządów nie startowali już w wyborach. Głośną zmianę mamy w Sandomierzu gdzie Paweł Niedźwiedź wygrał z urzędującym Marcinem Marcem.

W powiecie skarżyskim na 5 gmina, zmiana aż w 3. Poprzedni prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Kronig nie walczył o reelekcję, nowym prezydentem został Arkadiusz Bogucki. Podobna sytuacja w Suchedniowie, Cezary Błach nie walczył o reelekcję. nowym burmistrzem został Dariusz Miernik. Spektakularna zmiana w Łącznej - nowym wójtem został Wojciech Fąfara.

W powiecie staszowskim na 8 gmin zmiana w 3. Spektakularne zmiany w gminach Osiek i Rytwiany gdzie władzę stracili dotychczas rządzący. Z kolei w Oleśnicy poprzedni burmistrz nie ubiegał się o reelekcję. Spektakularna zmiana w Rytwianach gdzie Grzegorz Forkasiewicz rządzący od 2002 roku przegrał z najmłodszym kandydatem, Przemysławem Brozińskim.

Dwie zmiany w powiecie starachowickim. Mamy nowych rządzących w Wąchocku i Brodach.

Po jednej zmianie w pozostałych powiatach. W powiecie ostrowieckim - Ostrowiec Świętokrzyski, powiecie opatowskim - Ożarów; powiecie kazimierskim - Czarnocin; powiecie pińczowskim - Złota; powiecie jędrzejowskim - Małogoszcz; w powiecie włoszczowskim - Moskorzew.

Tu rządzą panie

Tylko w 12 na 102 gminy będą rządzić kobiety, to znacznie poniżej średniej w Polsce. Panie wygrały wybory w następujących gminach: Kielce, Czarnocin, Ruda Maleniecka, Gowarczów, Ćmielów, Osiek, Łubnice, Sadowie, Łoniów, Koprzywnica, Zawichost, Piekoszów.

Najmłodsi i najstarsi

Najmłodszym samorządowcem w województwie jest teraz Przemysław Broziński, nowy wójt gminy Rytwiany w powiecie staszowskim. Ma 27 kat. Drugim najmłodszym samorządowcem jest 31-letni Damian Sławski , wójt Miedzianej Góry w powiecie kieleckim, wybrany już na drugą kadencję. 31 lat ma również Adrian Wołos, nowy wójt gminy Samborzec w powiecie sandomierskim. Najmłodszych samorządowców łączy to, że wszyscy są kawalerami.

Najstarszym samorządowcem w województwie jest 73-letni Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy w powiecie buskim. Drugim najstarszym samorządowcem jest burmistrz Morawicy w powiecie kieleckim Marian Buras. Obu panów Marianów, najstarszych samorządowców łączy to, że rządzą swoimi gminami od 1990 roku, czyli już 34 lata. Trzecim najstarszym samorządowcem jest Marian Partyka, od 1994 roku rządzi w gminie Baćkowice w powiecie opatowskim. Co ciekawe wszystkich panów łączą to, że lubią wieś i pracę na roli.

Najdłużej rządzący w Świętokrzyskiem

W trzech świętokrzyskich gminach, od początku samorządów, czyli od roku 1990 rządzą ci sami ludzie: Marian Buras - burmistrz Morawicy w powiecie kieleckim; Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy w powiecie buskim i Krzysztof Gajewski - wójt Waśniowa w powiecie ostrowieckim.

Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa w powiecie ostrowieckim to numer 4 na liście najdłużej rządzących rządzi od 1993 roku.

Największe wydarzenia wyborów samorządowych 2024. Zobaczcie w galerii zdjęć naszym zdaniem TOP 11:

Największe sensacje drugiej tury wyborów samorządowych 2024 w Świętokrzyskiem

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych w Świętokrzyskiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie