Wybory za pasem - ocenimy władzę Skarżyska i powiatu

  Wybory za pasem - ocenimy władzę Skarżyska i powiatu

  Mateusz Bolechowski

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wkrótce wybory samorządowe. Kandydatów na szefów gmin przybywa, polityczna karuzela zaczyna się kręcić. Echo Dnia po raz kolejny rusza z akcją Mała Ojczyzna - Duża Sprawa.

  Prawdopodobni Kandydaci na prezydenta Skarżyska - Kamiennej

  Prawdopodobni Kandydaci na prezydenta Skarżyska - Kamiennej


  Zdzisław Kobierski - Żonaty, dwoje dzieci, dwoje wnucząt. Bezpartyjny. Absolwent Politechniki Warszawskiej, doktor nauk technicznych. Studia podyplomowe z kilku dziedzin na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Politechnice Warszawskiej. Pracował jako asystent Politechniki Warszawskiej, przez trzy lata w prywatnych firmach w Nigerii, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Skarżysku, obecnie wiceprezydent Skarżyska. Autor i współautor kilkunastu patentów naukowych, ma na swoim koncie liczne publikacje naukowe. Twórca stowarzyszenia Tu Mieszkam. Laureat nagród literackich w konkursach poezji. W ostatnich wyborach w pierwszej turze zdobył 20,3 procent głosów.
  Waldemar Mazur - Żonaty, ma syna. Członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, z zawodu inżynier mechanik. Ukończył też studia podyplomowe z zarządzania służbą zdrowia. Były prezydent Skarżyska, obecnie radny. Z lokalną władzą i samorządem związany od czasów Polski Ludowej. Obecnie pracuje w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W poprzednich wyborach w pierwszej turze zdobył 24,1 procent głosów, w drugiej turze 45,1 procent.
  Roman Wojcieszek - Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Bezpartyjny. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Drogowej Politechniki Warszawskiej. Przez wiele lat pracował jako bankowiec. Z samorządem jest związany od 1981 roku. Jest bezpartyjny, na prezydenta Skarżyska został wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości. Roman Wojcieszek jest członkiem Bractwa Miłosierdzia, Klubu Inteligencji Katolickiej i organizacji Rycerze Kolumba. W poprzednich wyborach w pierwszej turze poparło go ponad 37 procent mieszkańców, w drugiej blisko 55 procent.
  Bożena Bętkowska - Pochodzi ze Skarżyska - Kamiennej. Jest mężatką, ma dwoje dzieci i jedną wnuczkę. Wykształcenie wyższe prawnicze, ukończyła studia na Uniwersytecie Łódzkim. Pracuje jako dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku, oraz jest radną powiatu skarżyskiego trzech kadencji. Należy do Platformy Obywatelskiej, wcześniej była związana z Unią Wolności.
  Lubosław Langer - Wykształcenie wyższe, ukończył studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej. Jest żonaty, ma troje dzieci i dwoje wnucząt. Przez osiem lat był naczelnikiem miasta w Skarżysku, jest też byłym prezydentem, obecnie zasiada w Radzie Miasta. Pracuje jako prezes skarżyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Bezpartyjny, działa w komitecie Samorząd Obywatelski Skarżyska.  Niedługo zadecydujemy, kto będzie rządził w gminach powiatu skarżyskiego. Do wyborów coraz bliżej. To, w czyje ręce mieszkańcy oddadzą władzę, ma kolosalne znaczenie, bo lokalne samorządy mają naprawdę wiele do powiedzenia w sprawach swoich miejscowości. Znamy przykłady dobrze i kiepsko rządzonych gmin. Różnicę widać gołym okiem. Dlatego nasza gazeta po raz kolejny rozpoczyna akcję Mała Ojczyzna - Duża Sprawa. W najbliższych tygodniach na łamach Echa Dnia ocenimy szefów gmin, oddamy też głos czytelnikom - będą mogli wyrazić swoje opinie na temat aktualnych włodarzy i wskazać tych, których najchętniej widzieliby na stanowiskach prezydentów, burmistrzów i wójtów.

  W Skarżysku kandydatów nie zabraknie

  Prezydentem Skarżyska - kamiennej jest Roman Wojcieszek, bezpartyjny, ale o wyraźnie prawicowych poglądach doświadczony samorządowiec. Wiadomo, że będzie się ubiegał o reelekcję. Popiera go Prawo i Sprawiedliwość i grupa społecznych organizacji. To obecnie niezaprzeczalnie najmocniejszy kandydat i jego udział w drugiej turze jest niemal pewny. O ile do niej dojdzie, w ostatnim sondażu Echa Dnia Wojcieszek miał poparcie oscylujące wokół magicznego 50 procent. Dziś jego głównym rywalem jest były wiceprezydent Zdzisław Kobierski, który startuje z komitetu tu Mieszkam. Kobierski jako pierwszy rozpoczął intensywną kampanię przedwyborczą, bryluje na ninternetowych forach i jest widoczny na większości miejskich wydarzeń.

  Niewielka niewiadoma

  Swój akces do wyścigu do prezydenckiego fotela zgłosił też były naczelnik miasta i prezydent, radny Lubosław Langer, którego wystawia stowarzyszenie Samorząd Obywatelski Skarżyska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Do dziś oficjalnej decyzji o wystawieniu swoich kandydatów nie podjęły, a w każdym razie nie ogłosiły Sojusz Lewicy Demokratycznej i Platforma Obywatelska. Lewica, co raczej pewne, wskaże byłego prezydenta Waldemara Mazura. Platforma ma do wyboru senatora Michała Okłę i powiatową radną Bożenę Bętkowską. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie ona stanie przed szansą zostania pierwszym w historii miasta prezydentem - kobietą. Układ sił w skarżyskiej PO senatorowi nie daje wielkich szans.

  Sondaż "Echa Dnia"

  Sondaż "Echa Dnia"


  Od najbliższego poniedziałku, 6 września, na terenie Skarżyska ankieterzy "Echa Dnia" przeprowadzą sondaż - dowiemy się, którzy z ewentualnych kandydatów na prezydenta Skarżyska mają obecnie największe poparcie. Wyniki sondażu opublikujemy w następnym "Echu Skarżyskim".  Nieliczna konkurencja

  W Łącznej, gdzie rządzi Romuald Kowaliński, na razie nie ma kontrkandydata. Jak nas zapewnił, wystartuje w wyborach. Podobnie jest w Bliżynie, gdzie cieszący się duża popularnością nawet wśród do niedawna niechętnej mu części radnych wójt mariusz Walachnia nie ma póki co rywala. Większy wybór będą mieli mieszkańcy Skarżyska Kościelnego. Tam o kolejną kadencję będzie walczył rządzący od 15 lat gminą Zbigniew Celski. W szranki z nim staną przewodniczący Rady Gminy Paweł Wiatr i obecny sekretarz gminy Zdzisław Woźniak. Wiele emocji budzi sprawa wyboru burmistrza. O kolejną kadencję będzie zabiegał Tadeusz Bałchanowski. Niezadowoleni ze sposobu, w jaki kieruje miastem wystawią radnego Cezarego Błacha, który w tej kadencji dał się poznać jako aktywny radny i główny oponent burmistrza.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Wideo

  Galerie zdjęć