Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybrano wykonawcę remontu Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu. Zabytkowy obiekt zmieni się nie do poznania

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Na remont zabytkowej kamienicy władze miasta otrzymały ponad siedem milionów złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostała kwota zostanie pokryta z budżetu miasta.
Na remont zabytkowej kamienicy władze miasta otrzymały ponad siedem milionów złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostała kwota zostanie pokryta z budżetu miasta. Klaudia Tajs
Miasto wybrało wykonawcę remontu zabytkowej Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu. W wyremontowanej Kamienicy, jednym z najcenniejszych zabytków Sandomierza, znajdzie się wehikuł czasu, pokój zagadek, teatrzyk mechaniczny z legendami sandomierskimi, wystawa o historii miasta oraz miejsce, gdzie będą prowadzone warsztaty stolarskie.

Wybrano wykonawcę remontu Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu

W przetargu wpłynęły trzy oferty. Najkorzystniejszą okazała się ta złożona przez konsorcjum firm Kalgo z Sandomierza i Ejsak Group z Raszyna, które zamierza zrealizować inwestycję za 12,5 miliona złotych.

Na remont zabytkowej kamienicy władze miasta otrzymały ponad siedem milionów złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostała kwota zostanie pokryta z budżetu miasta. Miasto, za zgodą radnych, dołoży do inwestycji sumę 3,7 miliona złotych.
Radni podjęli taką decyzję podczas styczniowej sesji. Miasto na pokrycie dodatkowych wydatków wyemituje obligacje.

Zakres zaplanowanych prac remontowych jest imponujący. Zaplanowano wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych czyli elektrycznej, centralnego ogrzewania, wody ciepłej, zimnej, sanitarnej. Wymieniona zostanie zniszczona stolarka okienna, pokrycie dachowe wraz z orynnowaniem. Przebudowana zostanie więźba dachowa i wykonana instalacja odgromowa.

Kamienica zostanie wyremontowana także wewnątrz. Budynek zostanie dostosowany do przepisów przeciwpożarowych w zakresie pomieszczeń socjalnych i sanitarnych. Wszystkie kondygnacje budynku zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Remontem zostanie objęta także oficyna, gdzie znajduje się obiekt noclegowy "Krępianka" .

O tym jak będzie wyglądało wnętrze wyremontowanej Kamienicy Oleśnickich mówi burmistrz Sandomierza Marcin Marzec.
- Koncepcję zagospodarowania jednego z najważniejszych, zabytkowych, miejskich obiektów jakim jest Kamienica Oleśnickich opiera się na trzech filarach: historii, czasie i matematyce - wyliczył burmistrz. - Obiekt będzie służył zarówno jako atrakcja turystyczna, ale także swoją przestrzeń znajdą w nim mieszkańcy Sandomierza.

Nowa koncepcja Kamienicy Oleśnickich powstała także poprzez wsłuchanie się w głos mieszkańców w dyskusji z początku tego roku. - Zaproponowałem wtedy pójście w kierunku multimediów, lecz mieszkańcy wskazywali na bardziej tradycyjne rozwiązania.

Po podpisaniu umowy firma będzie miała na jej realizację 18 miesięcy.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie