Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybuch gazu jak wybuch bomby. Wiesz jak obchodzić się z gazem? Strażacy przypominają zasady

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
Na kolejnych slajdach zdarzenia z wybuchem gazu na przestrzenia lat w regionie świętokrzyskim
Na kolejnych slajdach zdarzenia z wybuchem gazu na przestrzenia lat w regionie świętokrzyskim Archiwum
Wybuch gazu w trzypiętrowym budynku w piątek, 27 stycznia Katowicach był prawdopodobną przyczyną zawalenia się części konstrukcji kamienicy. W zdarzeniu poszkodowanych zostało kilka osób, w tym dzieci. Jedna osoba była poszukiwana. Świętokrzyscy strażacy przypominają, że gaz nie musi być groźny w codziennej eksploatacji, pod warunkiem, że zachowujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Wybuch gazu jak eksplozja ładunku

Siła wybuchu gazu i zniszczenia, jakie czyni porównywane są często do eksplozji bomby – mówią strażacy. Butle propan-butan używane do piecyków gazowych przy nie zgodnym z instrukcją użytkowaniu mogą stanowić śmiertelnie groźne połączenie. - Nieprawidłowe podłączenie butli lub niewłaściwe użytkowanie może zakończyć się tragicznie. Mieliśmy do czynienia z takimi zdarzeniami na naszym terenie – mówili „Echu Dnia” strażacy.

Najlepszym sposobem, aby zapobiec nieszczęściu związanemu z wybuchem gazu w naszych domach jest oczywiście prawidłowe użytkowanie sprzętu, do którego podłączony jest gaz, jak najczęstszy przegląd urządzeń. - Gaz jako medium towarzyszy nam na co dzień. Nie należy się go bać, ale jak każde urządzenia te, które zasilane są gazem wymagają konserwacji i przeglądu, a przede wszystkim użytkowania zgodnie z zastosowaniem. Warto pamiętać, że na przykład butle gazowe propan-butan nie powinny być przechowywane poniżej poziomu terenu, czyli na przykład w piwnicach, gdyż w momencie ulatniania się gazu, który jest cięższy od powietrza, dochodzi, do powstania atmosfery wybuchowej, co potęguje siłę wybuchu – dodawali ratownicy.

Zasady bezpiecznego korzystania z gazu

Gaz ziemny doprowadzany rurami, jak i gaz z butli propan butan w momencie jego ulatniają da się wyczuć dzięki substancjom zapachowym, nawet jeśli ulotniła się minimalna ilość gazu. Wystarczy jednak tylko jedna iskra, aby nastąpił silny wybuch.

- Jeśli wyczujemy zapach gazu nie wolno absolutnie niczego włączać lub wyłączać, uruchamiać, zapalać - doradzali strażacy i zaznaczali: - Należy natychmiast otworzyć okna i drzwi, aby spowodować przeciąg, który rozrzedzi gaz w powietrzu, zakręcić kurki w kuchence, jeśli były odkręcone. Jeśli to nie pomoże zakręcić zawór doprowadzający gaz do piecyka o ile jest lub zakręcić zawór butli w przypadku gazu butlowego. Jeśli gaz nadal się ulatnia należy opuścić mieszkanie i z telefonu sąsiada powiadomić pogotowie gazowe. Nie wolno używać w strefie objętej gazem żadnych urządzeń elektrycznych, również telefonów oraz otwartego ognia: palić papierosów itp. Zastosowanie się do tych zasad może ocalić życie nie tylko właścicielowi mieszkania ale i innym osobom - tłumaczyli.

Kielce i region świętokrzyski w swej historii mają traumatyczne doświadczenia z wybuchu gazu na naszym terenie. Wystarczy przypomnieć kilka zdarzeń z ostatnich lat. Zobacz zestawienie tragicznych wypadków na przestrzeni lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie