Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wychodzisz ze szpitala? Od 4 sierpnia o tych chorobach dowie się Sanepid

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Zmiany dla pacjentów wypisywanych ze szpitali. W przypadku groźnych chorób zakaźnych przed zwolnieniem do domu placówka przekaże informacje nt. wyników leczenia lub nosicielstwa do Sanepidu. Zobacz, jakich chorób dotyczą nowe przepisy, które wchodzą w życie już 4 sierpnia 2023 r.
Starsza kobieta na wózku rozmawia z pracowniczką szpitala
W nowych przepisach wskazuje się, że przed wypisaniem ze szpitala trzeba sprawdzić status nosicielstwa ozdrowieńców i pacjentów, którzy są zwalniani w celu kontynuacji leczenia i rehabilitacji w domu. DCStudio/freepik

Spis treści

Te choroby trzeba zgłaszać do Sanepidu od 4 sierpnia 2023 r.

Groźne choroby zakaźne będą lepiej kontrolowane przez Sanepid. Już 4 sierpnia 2023 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, który nakłada na szpital obowiązek raportowania przypadków zakażeń do Państwowej Ispekcji Sanitarnej.

W rozporządzeniu wyszczególniono następujące choroby zakaźne:

 • błonica (dyfteryt),
 • cholera,
 • dur brzuszny (tyfus),
 • dury rzekome A, B i C,
 • gruźlica,
 • polio (poliomyelitis, ostre nagminne porażenie dziecięce),
 • mpox (dawniej: ospa małpia).

Sprawdź: Japonia. Pierwszy zgon na mpox

Nowy obowiązek dotyczy przekazywania danych o wynikach leczenia zakażenia albo o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca, czyli pacjenta po wyleczeniu się z choroby.

Informacje będą przekazywane do Sanepidu przed wypisaniem do domu:

 • osoby zakażonej,
 • osoby chorej,
 • osoby podejrzanej o zakażenie,
 • osoby podejrzanej o zachorowanie,
 • ozdrowieńca.

Skąd nowy obowiązek w sprawie chorób zakaźnych?

Choroby zakaźne, na temat których informacje będzie zbierał Sanepid, mają ciężki, potencjalnie śmiertelny przebieg. Mogą szerzyć się jak epidemia, ponieważ przenoszą się między ludźmi. Z tego powodu pacjenci obowiązkowo leczeni są w szpitalu.

Chociaż prowadzone są szczepienia przeciwko tym chorobom albo zostały one w przeszłości wyeliminowane na terenie Polski (poza stosunkowo nową tzw. małpią ospą, według nomenklatury WHO – mpox), MZ ostrzega o istnieniu stałego ryzyka „zawleczenia tych chorób zakaźnych z obszarów ich występowania”.

W przypadku poliomyelitis, nazywanego także chorobą Heinego-Medina, działania są skoordynowane z programem WHO, który ma na celu całkowitą eliminację wirusa polio na świecie.

Jak długo trwa nosicielstwo groźnych chorób zakaźnych?

Nowy obowiązek szpitali dotyczy także przypadków nosicielstwa. Jak zwrócono uwagę, w przypadku wskazanych chorób ustąpienie objawów u pacjentów nie oznacza braku patogenów w organizmie.

Kontakt z nosicielem choroby grozi zarażeniem. W przypadku błonicy wywoływanej przez Corynebacterium diphteriae bakteria bytuje w gardle. Źródłem zakażenia w przypadku pozostałych patogenów są jelita, przy czym najmniej wiemy na temat mpox, którego przypadki potwierdzano również w kraju.

Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku cholery spowodowanej przez przecinkowce cholery (Vibrio cholerae) nosicielstwo może utrzymywać się jeszcze przez okres kilku miesięcy od ustąpienia objawów infekcji. W Polsce osoby podejrzane o zachorowanie i z potwierdzonym zakażeniem są objęte obowiązkiem izolacji w warunkach szpitalnych.

W przypadku pacjentów z gruźlicą do Sanepidu będą trafiać raporty nt. wyników leczenia przeciwprątkowego. Po wyeliminowaniu prątków cholery w wydzielinie dróg oddechowych będzie możliwe prowadzenie dalszego leczenia w warunkach domowych. Natomiast chorzy z durem brzusznym czy rzekomym mogą być nosicielami pałeczek Salmonella typhi lub S. paratyphi przez wiele miesięcy lub lat.

Zobacz też:

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wychodzisz ze szpitala? Od 4 sierpnia o tych chorobach dowie się Sanepid - Strona Zdrowia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie