Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinają Las Wolski nad Cedzyną. Mieszkańcy zaniepokojeni, nadleśnictwo wyjaśnia [WIDEO, ZDJĘCIA]

Anna Bilska
Anna Bilska
- W Lesie Wolskim nad Cedzyną wycinane są drzewa, wszędzie leżą porozrzucane gałęzie. Tną wszystko, co popadnie - zaalarmowała redakcję zaniepokojona Czytelniczka. Nadleśnictwo wyjaśnia, dlaczego w pobliżu zrewitalizowanego terenu wycina się drzewostan.

Malownicze alejki, specjalna strefa edukacyjno-rekreacyjna z placem zabaw, trasy rowerowe i inne atrakcje przyciągają nad Cedzynę coraz więcej turystów. Odwiedzających Las Wolski może jednak zaskoczyć widok ściętych drzew i porozrzucanych wzdłuż ścieżek gałęzi.

O wycince drzew w okolicy zrewitalizowanego terenu nad Cedzyną poinformowała nas Czytelniczka. - Jestem zszokowana tak dużą wycinką w tym miejscu, tnie się wszystko co popadnie. Co prawda są nowe nasadzenia, ale dęba, który w tym miejscu nie chce specjalnie rosnąć. Ponadto wszędzie porozrzucane są gałęzie. Bardzo szkoda mi tego lasu, bo w końcu zyskał on nowe oblicze, są rowerzyści, spacerujący turyści, jest pięknie. Dla mnie to jest po prostu niszczenie środowiska - zawiadomiła nas Czytelniczka.
O stanowisko poprosiliśmy Nadleśnictwo Daleszyce, któremu podlega wskazany przez Czytelniczkę teren. Otrzymaliśmy szczegółowe wyjaśnienie. - Cały kompleks leśny leżący pomiędzy Cedzyną, Wolą Kopcową i Leszczynami jest lasem typowo gospodarczym, nie objętym żadną formą ochrony, a wykonane prace zgodne są z prawem krajowym i europejskim, a także zgodne z przyjętą w naszym kraju praktyką gospodarki leśnej- podkreśla Paweł Kosin, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Daleszyce.

Obecnie w Lesie Wolskim trwa kolejny etap prac związanych z pozyskaniem i zrywką drewna w ramach Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Daleszyce na lata 2017- 2026. - To plan zatwierdzony przez ministra środowiska i poddany konsultacjom społecznym oraz strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko. Przedmiotowe prace stanowią drugi etap odnowienia lasu w drzewostanie o łącznej powierzchni 3,20 ha. W pierwszym etapie, przed 7 laty, wycięto eliptyczne powierzchnie nazywane w branżowym języku "gniazdami", na których posadzono młode dęby. Wiosną bieżącego roku wycięto pozostały po pierwszym etapie drzewostan sosnowy. Drzewostan ten osiągnął tak zwany wiek rębności, który na terenie Nadleśnictwa Daleszyce wynosi 100 lat. Na powierzchni tej w przyszłym roku zostaną posadzone młode sosny, zgodnie ze sztuką leśną i praktyką, jaka obowiązuje w polskich lasach od dziesięcioleci.

Wcześniej, po zakończeniu prac związanych z uprzątnięciem powierzchni, gleba zostanie przygotowana poprzez wyoranie specjalnych bruzd, które umożliwią sprawne posadzenie sadzonek i ich prawidłowy rozwój.

Jak podkreśla Paweł Kosin, prace związane z pozyskaniem i zrywką drewna zaplanowano i wykonano w miesiącach zimowo- wczesnowiosennych, przed okresem lęgowym i są one związane z przemianą pokoleń i zapewnieniem trwałości lasu na tym obszarze dla przyszłych pokoleń. W kolejnej generacji sośninę zastąpi las sosnowo-dębowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie