Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia 2014 w powiecie pińczowskim (zdjęcia)

Redakcja
Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia 2014 roku w powiecie pińczowskim. Były dwa jubileusze strażackie, wybory samorządowe i liczne nagrody w plebiscytach organizowanych przez "Echo Dnia"
Wydarzenia 2014 roku w powiecie pińczowskim

Wydarzenia 2014 roku w powiecie pińczowskim

To był bogaty w wydarzenia rok dla mieszkańców powiatu pińczowskiego. Niektóre były radosne, inne smutne. Na szczęscie tych drugich było o wiele mniej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich

Styczeń
12 stycznia 2014 roku odbył się 22 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W powiecie pińczowskim był on rekordowy. W samym Pińczowie do puszek zebrano łącznie 21.440,35 złotych, do czego trzeba doliczyć wpływy z aukcji gadżetów w wysokości 4.020 złotych i wpływy z biletów wstępu na koncert finałowy - 1.095,10 złotych. Sztab w Działoszycach zasilił konto Fundacji kwotą 6.454,29 złotych, w Michałowie 3.526,37 złotych, a w Węchadłowie 3.453,04 złotych.
Po renowacji powrócił do pińczowskiego Muzeum Regionalnego pamiątkowy sztandar I Drużyny Harcerskiej z 1919 roku. Sztandar przebywał w warszawskim Muzeum Harcerstwa, które przekazało zabytek do Pińczowa po uprzednim odrestaurowaniu go.
Pińczowski plebiscyt "Echa Dnia" Pierwszaki 2013/2014 na najpopularniejszych pierwszoklasistów w powiecie wygrała klasa I A ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Pińczowie. Laureaci konkursu zdobyli 574 głosy.

Luty
Alojzy Herzyk został Lekarzem Roku 2013 w plebiscycie "Echa Dnia" w powiecie pińczowskim. Kolejne miejsca zajęli Leszek Badacz, Grażyna Kossakowska i Zenobiusz Wasiak. Za najlepszą przychodnię w powiecie uznzno Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej LIB-MED Rehabilitacja w Michałowie.
Irena Moskwa, wdowa po zmarłym w 2013 roku staroście pińczowskim i długoletnia pracownica Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pińczowie otrzymała odznakę I Stopnia "Za Zasługi dla Federacji". Nagrodę wręczono jej podczas jubileuszu 30-lecia Federacji Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej i Terenowej.
W powiecie pińczowskim rozstrzygnięto plebiscyt Człowiek Roku 2013. Tytuł zdobył Adam Ochwanowski, poeta i animator kultury. Otrzymał też nagrodę w kategorii Turystyka/Rekreacja.

Marzec
Tytuł Miss Studniówki w powiecie pińczowskim zdobyła Magdalena Nowak z klasy IV w Technikum Żywienia Gospodarstwa Domowego z Zespołu Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu. Misterem Studniówki został Szymon Paniec z Technikum Budowlanego w Zespole Szkół Zawodowych w Pińczowie.
W Grochowiskach odbyły się uroczystości patriotyczne poświęcone 151 rocznicy bitwy, która odbyła się opodal tej wsi. Rekonstrukcję wydarzeń historycznych obejrzało blisko 3 tysiące osób.
Marzena Łyżwińska, Katarzyna Wiejacha i Dorota Serhej zwyciężyły w plebiscycie "Echa Dnia" Kobieta Przedsiębiorcza w powiecie pińczowskim.

Kwiecień
Samorządowa Instytucja Kultury Kasztelania została uznana za najładniejszą inwestycję powiatu pińczowskiego w czwartej edycji konkursu Złoty Żuraw organizowanego przez "Echo Dnia", Targi Kielce oraz portal inwestycje.kielce.pl i Stowarzyszenie Kieleckie.
Tytuł Czempionki Pucharu Świata zdobyła michałowska klacz Wieża Mocy, wydzierżawiona do USA. Gniada pięcioletnia piękność z Michałowa zdobyła najwyższą notę pokazu i zdeklasowała w finale 14 rywalek.
Pińczowska Cukiernia M. Łyżwińska, restauracja Hotelu Nad Starą Nidą, Dom Weselny Alfa w Leszczanach oraz pizzeria Komoda Smaku w Działoszycach zwyciężyły w plebiscycie na najlepsze lokale powiatu pińczowskiego. Konkurs organizowały "Echo Dnia" oraz serwis Jedzenie&Zabawa.

Maj
W Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania w Kijach odbyły się obchody 10 rocznicy nadania gminie herbu i flagi. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy, a po niej imponujące widowisko plenerowe przepełnione faktami historycznymi.
Zespół działający przy Gimnazjum w Działoszycach w powiecie pińczowskim zdobył prestizową statuetkę w muzycznym finale regionalnego festiwalu, współorganizowanego przez "Echo Dnia". Nagrodę przyznano w kategorii wykonawca ludowy.
Paweł Rutkowski, Izabela Piątek i Danuta Kupis z powiatu pińczowskiego zostali laureatami ósmej edycji plebiscytu "Echa Dnia", w którym wybieraliśmy najlepszych nauczycieli w województwie świętokrzyskim.
Komplementami obsypano premierę sztuki Yasminy Rezy "Bóg mordu" w reżyserii Wojciecha Jurewicza i w wykonaniu zespołu pińczowskiego Teatru Ciut Frapującego. W spektaklu zagrali Martyna Strzelec, Małgorzata Lotko, Norbert Pawlik i Wojciech Jurewicz.

Czerwiec
W Pińczowie uroczyście otwarto halę widowiskowo-sportową. Budowa obiektu kosztowała ponad 14,5 miliona złotych i trwała 5 lat.
Michał Pasternak pokonał Ormianina Hracho Drapinyana i został zwycięzcą gali Amatorskich Mistrzostw Świata i Profesjonalnej Ligi MMA. W gronie profesjonalistów walczył również Sylwester Madej z klubu Pińczowska Szkoła Walki.
Aleksander Staniszew został Człowiekiem 25-lecia Powiatu Pińczowskiego w organizowanym przez "Echo Dnia" plebiscycie . Zwyciężył także w województwie w kategorii Edukacja i trafił do Złotej Dziesiątki w województwie świętokrzyskim w kategorii Sport/Edukacja. Kolejne miejsca zajęli Ignacy Jaworowski i Marek Płachta.

Lipiec
W dniach od 5 do 6 lipca na rynku w Pińczowie odbywały się tradycyjne obchody Dni Ponidzia. Organizatorami imprezy byli burmistrz Pińczowa oraz Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.
Maturzyści z powiatu pińczowskiego napisali egzamin dojrzałości najgorzej w całym województwie świętokrzyskim. Ich średni wynik z trzech obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym wyniósł zaledwie 44,5 procent. W Chrobrzu maturę zdały tylko dwie osoby.
Liczne grono miłośników wycieczek rowerowych wzięło udział w I Rodzinnym Rajdzie Rowerowym "Ścieżkami Jana Moskwy po powiecie pińczowskim". Cykliści przemierzali trasę biegnącą szosami Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego.

Sierpień
W pińczowskim Belwederze odbył się koncert poświęcony pamięci Jana Góreckiego, zwanego "Piotrem Skrzyneckim Pińczowa". Podczas uroczystości bratanek artysty przekazał dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Pińczowie pudło unikalnych zdjęć wykonanych przez mistrza.
17 sierpnia w Bogucicach odbyły się dożynki parafialne połączone z jubileuszem 90-lecia miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Najbardziej zasłużeni druhowie i druhny otrzymali medale. Tydzień później odbyło się święto plonów w Pińczowie.
W Michałowie odbyła się Wielka Parada Koni, podczas której prezentowane były najlepsze klacze i ogiery. Łącznie przedstawiono 70 koni, w tym klacze Normę i Piacollę, które podczas tegorocznej Aukcji Pride of Poland uzyskały najwyższe ceny.

Wrzesień
Urząd Miasta i Gminy w Pińczowie jako jedyny z województwa świętokrzyskiego uhonorowany został statuetką Złota Siódemka Polskiego Samorządu 2014. Prestiżową nagrodę za inwestycje, liczne zabytki, dbałość o środowisko, a także promowanie wielu atrakcji turystycznych burmistrz Włodzimierz Badurak odebrał podczas Forum Gospodarczego w Centrum Kongresowym Ptak w Rzgowie koło Łodzi.
W Pińczowie odsłonięto tablicę poświęconą postaci legendarnego pińczowskiego lekarza Jarosława Generowicza. Umieszczono ją w murze szpitala, tuż przy wejściu głównym.
Jubileusz 90-lecia swojego istnienia świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Zagości. Najbardziej zasłużeni druhowie otrzymali złote, srebrne i brązowe odznaki "Za Zasługi dla Pożarnictwa".

Październik
W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie odbyły się XVIII Pińczowskie Spotkania Historyczne pod hasłem "Ta, co nie zginęła... Dawny powiat pińczowski w wielkiej wojnie VIII 1914 - V 1915". O wydarzeniach historycznych w regionie pińczowskim mówili profesorowie Wiesław Caban i Urszula Oetingen. Sesji towarzyszyła wystawa "Wiosna Komendanta nad Nidą 1915" ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pińczowie, które jak co roku jest współorganizatorem spotkań.
6 października w sali teatralnej Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury odbyła się uroczysta inauguracja drugiego roku zajęć dla słuchaczy pińczowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W szeregi pińczowskiego Uniwersytetu wstąpiło 15 nowych słuchaczy.
Andrzej Żądło, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania, został laureatem Świętokrzyskiej Nagrody Kultury. Kapituła doceniła zarówno jego dokonania, jak i dużą liczbę imprez,jakie odbywają się od kilkunastu miesięcy w Kasztelanii.
W pińczowskim Belwederze odbył się jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Andrzeja Kozery, plastyka, pieśniarza, wirtuoza gitary oraz organizatora wielu imprez o charakterze kulturalnym.

Listopad
Renata i Marian Bechowie, Marek Komodołowicz oraz Edyta i Jacek Garbacz zdobyli laury w powiecie pińczowskim w konkursie Rolnik Roku 2014. Za najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich 2014 uznano gospodynie z Kozubowa, Znad Mierzawy i Skowronianki. Najwyższe noty w powiecie za najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne 2014 zdobyła agroturystyka Pod Bociankiem.
Ponad 300 osób uczestniczyło w gminie Kije w uroczystościach związanych z 96 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Duża uroczystość odbyła się również w Pińczowie. Na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego posadzono Dąb Wolności.
16 listopada w całej Polsce odbyły się wybory samorządowe. W Pińczowie burmistrzem został po raz kolejny Włodzimierz Badurak, który uzyskał 53,6 procent głosów. Zmian nie było też w gminach. Kolejne kadencje rozpoczęli w gminie Działoszyce wójt Zdzisław Leks, w gminie Kije wójt Krzysztof Słonia, w gminie Michałów wójt Mirosław Walasek, a w gminie Złota Tadeusz Sułek.

Grudzień
Najlepsi uczniowie powiatu pińczowskiego otrzymali stypendia Prezesa Rady Ministrów. Nagrodzeni to Sylwia Fatyga i Anna Wojtaś z Zespołu Szkół Zawodowych imienia Stanisława Staszica w Pińczowie, Andrzej Gluszak z Liceum Ogólnokształcącego imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie oraz Gabriela Kocerba z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Bolesława Chrobrego w Chrobrzu.
W Pińczowie otwarto kompleks boisk przy Gimnazjum numer 2 oraz centrum rekreacyjne przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Łączny koszt obu inwestycji wyniósł ponad 9 milionów złotych.
Blisko 500 osób wzięło udział w wigilii, która odbyła się 14 grudnia w Działoszycach. Spotkanie wigilijne dla mieszkańców gminy odbyło się po raz ósmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie