Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia roku 2016 w Świętokrzyskiem - kwiecień

saba
Marek Citko, były reprezentant Polski w piłce nożnej spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim, by rozmawiać o kupnie Korony Kielce.
Marek Citko, były reprezentant Polski w piłce nożnej spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim, by rozmawiać o kupnie Korony Kielce.
Zobacz najważniejsze wydarzenia mijającego 2016 roku w województwie świętokrzyskim, które miały miejsce w kwietniu.
  • Zacznijmy od tego, co piękne i dobre. W kwietniu 10 kandydatek stanęło do walki o tytuł Studenckiej Miss Regionu Świętokrzyskiego 2016. Finał odbył się 31 marca. Triumfowała Paulina Engler, I Wicemiss została Ewa Kuras, II Wicemiss - Maja Mikulec. Zakończył się też inny konkurs o podobnym charakterze. Tytuł Miss Studniówek 2016 w Świętokrzyskiem zdobyła Klaudia Brejdak, maturzystka z XI Liceum Ogólnokształcącego imienia Gałczyńskiego w Kielcach. Misterem został Artur Mizgała, który był osobą towarzyszącą na balu kieleckiego "Plastyka".
  • Pozostając przy młodych i utalentowanych. 12-letnia Monika Urbanowicz z miejscowości Sztombergi zachwyciła jury w Małych Gigantach, zapewniając tym samym swojej drużynie miejsce w finale. Dziewczynka śpiewa, gra na pianinie, trąbce, saksofonie, a nawet perkusji. Wraz z rodziną koncertuje w kapeli pod nazwą Urbanowicz Band. Tym razem była jednak zdana tylko na siebie – w ostatnim odcinku programu zaśpiewała "Tomorrow never dies" z repertuaru Sheryl Crow i wygrała!
  • Ogromny sukces odnotowała także 11-letnia Natalia Paździor ze Zbludowic koło Buska-Zdroju. Jak już pisaliśmy, startowała w kulinarnym show telewizji TVN. W finałowym odcinku musiała stworzyć 5-daniowe menu degustacyjne dla restauracji jednego z jurorów, Michela Morana, w czasie zaledwie dwóch i pół godziny. Natalia przyrządziła roladkę z figą, kozim serem, szynką parmeńską, przegrzebki z salsą z mango i awokado, pstrąga w sosie szafranowym z mulami, comber z królika z kurkami, szparagami, "najprostszymi kluseczkami świata" w sosie maślano-winnym, a na deser sorbet jabłkowo-gruszkowy w polewie krówkowej z pudrem migdałowym. Tak urzekła podniebienia i serca jury, że wygrała!
  • Informowaliśmy w kwietniu także o świetnych wynikach naszej młodzieży. Uczniowie Liceum Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach odnieśli historyczny sukces na olimpiadzie z biologii. Marcin Jasiński z Chęcin był pierwszy, Mateusz Wawrzeńczyk z Micigozdu czwarty, a Emil Szmalec z Nowin dziewiąty. Sukces odniosła też Izabela Wasik z drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Zajęła trzecie miejsce w ogólnopolskim finale XLII Olimpiady Historycznej w Gdańsku.
  • Tegoroczny kwiecień zapamięta też Leszek Wawrzyła - rolnik i organista z Sieńska w gminie Słupia Jędrzejowska oraz radny sejmiku województwa (Polskie Stronnictwo Ludowe) - został Chłopem Roku 2016. Wybory rozegrały się w małopolskich Racławicach. W szranki stanęli przedstawiciele pięciu województw, wśród konkurencji były i takie jak sztafeta z balotami słomy na czas, przeciąganie liny oraz rodeo na mechanicznym byku.
  • Pisaliśmy też w kwietniu o tym, że Rafał Zawierucha, aktor z Kielc prowadzi w telewizji Canal + Discovery nowy program - "Polska FIlmowa". Wraz z gwiazdami kina odwiedza najciekawsze polskie miejsca.
  • Sukces, kolejny już raz, odnotowali piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce po dramatycznym meczu wygrali z SG Flensburg 29:28 i po raz trzeci znaleźli się w gronie czterech najlepszych drużyn Europy.
  • Profesor Wiesław Trąmpczyński został wybrany rektorem Politechniki Świętokrzyskiej na kadencję 2016-2020. Zwyciężył w pierwszej turze głosowania Kolegium Elektorów uzyskując 44 z 71 głosów i pokonując trzech kandydatów. Na Uniwersytecie imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach był tylko jeden kandydat – dotychczasowy rektor Jacek Semaniak.
  • Z nowymi zadaniami przyszło się zmierzyć niedawnemu szefowi świętokrzyskiej policji. Generał Jarosław Szymczyk, który przez trzy lata kierował naszym garnizonem, został komendantem głównym policji.
  • Miłe chwile w kwietniu przydarzyły się metalowej kapeli Corruption z Sandomierza, laureatowi Festiwalu Scyzoryki. Muzyka spodobała się Jurkowi Owsiakowi podczas eliminacji w czeskiej Pradze, gdzie kapela wystąpiła gościnnie i to tam Owsiak zaprosił naszych muzyków do udziału w Przystanku Woodstock.
  • Tymczasem na Kolporter Arenie w Kielcach odbyło się uroczyste otwarcie zorganizowanego przez naszą redakcję turnieju MiniEuro 2016. Rozgrywki rozpoczęły się uroczystą defiladą - wzięły w niej udział 24 drużyny w barwach krajów, które reprezentowały. Ten największy w Polsce regionalny turniej piłkarski dla gimnazjalistów zakończył się w czerwcu. W finałowym meczu Rosja (czyli Gimnazjum nr 1 ze Skarżyska-Kamiennej) pokonała Węgry (Gimnazjum nr 12 z Kielc) 5:0. Najlepszym strzelcem turnieju z 11 bramkami został Kamil Uciński (Rosja), najlepszym bramkarzem Dominik Wawrzycki (Węgry). Za najlepszego zawodnika uznano Daniela Piątka z drużyny Hiszpanii (Łagów).
  • Spore zainteresowanie przyciągnęła w kwietniu ósma już edycja Międzynarodowych Targów Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej Agrotravel, organizowana przez Regionalna Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. Padł rekord zwiedzających, których liczba przekroczyła 20 tysięcy. Rolnicy z Włoch przywieźli do Kielc dziesiątki kilogramów mortadeli i serów. Wszystko w ciągu trzech dni sprzedali, inkasując prawie 20 tysięcy euro.
  • Odnotowaliśmy także historyczną chwilę w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach - otwarto tu nowoczesną Klinikę Chirurgii Klatki Piersiowej, gdzie pacjenci mogą liczyć na leczenie nowotworów układu oddechowego, śródpiersia i przełyku.
  • Niestety bólu i cierpienia nie brakowało w kwietniu. Tragiczny finał miała próba gaszenia pożaru na nieużytkach rolnych w podkieleckiej gminie Zagnańsk. Zginął 59-letni mężczyzna. Dramatyczne zdarzenie rozegrało się także w podkieleckiej Miedzianej Górze. Rodzice znaleźli nieprzytomną 25-letnią córkę na klatce schodowej w domu. Mimo reanimacji młoda kobieta zmarła. Najprawdopodobniej przyczyną był tlenek węgla. Około 70-letni mężczyzna z poparzeniami trafił do szpitala po tym, jak w jego domu w gminie Mniów wybuchł najprawdopodobniej ulatniający się z butli gaz. Eksplozja niemal doszczętnie zniszczyła budynek: zawaliła się frontowa ściana i dach murowanego domu
  • Sporo zamieszania i strach przed wybuchem wywołała owinięta w papier i oklejona taśmą paczka, jaką ktoś zostawił pewnego kwietniowego dnia przed budynkiem kieleckiego uniwersytetu. Akcja policji trwała dwie godziny. Na szczęście w środku nie było bomby tylko ulotki.
  • A’popos fałszywych informacji o ładunkach – cała Polska dwukrotnie w kwietniu mówiła o głupocie pewnego 29-letniego mieszkańca Starachowic. Zaczęło się od tego, że na początku miesiąca anonimowe telefony sparaliżowały pracę na dwóch mazowieckich lotniskach: Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim oraz porcie Chopina na warszawskim Okęciu, ewakuowano kilkaset osób, samoloty miały opóźnienia. Policjanci rychło ustalili, że za oba alarmy odpowiada ten sam człowiek - 29-letni mieszkaniec Starachowic. Mężczyzna został zatrzymany, miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Przyznał się, tłumaczył, że wszystko dlatego, że był pijany. Wystąpił o dobrowolne poddanie się karze dwóch lat więzienia, a prokurator na nią przystał. Kilka tygodni później numer 112 do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach zatelefonował człowiek informujący, że na lotnisku Modlin znajduje się bomba. Informacja trafiła do nas oraz do mazowieckich policjantów. Zapadła decyzja o ewakuacji obiektu. Musiało go opuścić około 600 osób. I tym razem trop wiódł do Starachowic, do tego samego 29-latka. Sąd zdecydował o aresztowaniu go. Kilka miesięcy później sprawa trafiła do sądu. Mężczyzna został skazany na dwa lata i cztery miesiące więzienia, nakazano mu także zapłacić po 12 tysięcy złotych dla każdego z lotnisk.
  • I jeszcze dwie ohydne sprawy kryminalne. Pierwsza tyczy 50-letniego mężczyzny z gminy Bodzechów. Według policji człowiek najpierw przywiązał zwierzę do drzewa, potem okładał prętem, a wszystko to na oczach dzieci. Postawiono mu zarzut zakatowania zwierzęcia. Druga sprawa to historia 40-letniego mężczyzny z powiatu opatowskiego. Zdaniem śledczych założył fałszywe konto na facebooku, podawał się za 20-latka, podrywał 13-latki, a potem nakłaniał je do wysyłania nagich zdjęć i proponował seks
  • Teraz słów kilka o władzy tej lokalnej i tej centralnej. W kwietniu informowaliśmy, że referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego odbędzie się 12 czerwca. Postanowienie podjął komisarz wyborczy po weryfikacji wszystkich podpisów dostarczonych przez Kielecki Komitet Referendalny. Przeważyły 92 podpisy. Pisaliśmy też o tym, że przedstawiciele komitetu odwiedzili biskupa ordynariusza Jana Piotrowskiego. Po spotkaniu poinformowali w internecie, że duchowny życzył im powodzenia. Biskup błyskawicznie wydał oświadczenie. Zaprzeczył, by poparł Komitet.
  • Konflikt prezydenta z komitetem trafił do sądu - Wojciech Lubawski wniósł prywatny akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi Stawickiemu, inicjatorowi Kieleckiego Komitetu Referendalnego Zarzucił mu pomówienie. Chodziło o to, że w gazecie referendalnej napisano m.in., że wizyta biznesowa w Chinach według komitetu referendalnego była wycieczką towarzyską prezydenta i jego ludzi. Do końca roku proces nie znalazł swojego finału.
  • Pozostając przy prezydencie Wojciechu Lubawskim. W kwietniu rozpoczął się kolejny sezon (któryż to już) serialu pod tytułem „Sprzedaż Korony Kielce”. Tym razem na rozmowę przyjechał Marek Citko, były piłkarz reprezentacji Polski. Teraz reprezentował polski kapitał rzekomo zainteresowany zakupem Korony. Miał przejąć kielecki klub wspólnie z Jakubem Meresińskim, notabene późniejszym właścicielem Wisły Kraków, przedsiębiorcą z Częstochowy. Wydawało się, że do sprzedaży jest tylko krok, podpisano nawet umowę, ale pojawiło się ale. Miasto wycofało się z transakcji po medialnej burzy jaka rozpętała się w Kielcach, gdy wyszło na jaw, jak odbywały się pierwsze rozmowy Meresińskiego z zawodnikami Korony i jakie są jego plany. Transakcję ostatecznie zablokowali radni Kielc. Nie zakończyło to tej serii tego serialu, przybierającego powoli postać tasiemca skrzyżowanego z telenowelą.
  • Wrzało w polityce, oj wrzało. Jak chociażby wtedy, gdy Marzena Skowrońska została zwolniona ze stanowiska zastępcy wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa. Pozbył jej się przełożony Marek Chrapek, który przez ostanie osiem lat był dyrektorem ze zgodą rządu Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej ze względu na pamięć jego brata, biskupa Jana Chrapka. Świętokrzyscy ludowcy nie kryli oburzenia. Zaskakujące zmiany dotknęły też kierownictwo Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice". Cezarego Tkaczyka zastąpił Marcin Perz, były członek Zarządu Województwa, były dyrektor Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.
  • A’propos stref - po latach starań faktem stała się strefa ekonomiczna w Jędrzejowie. 11 hektarów ziemi po południowej stronie miasta zostało włączonych do Krakowskiego Parku Technologicznego. „Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, podpisała rozporządzenie zmieniające granice Krakowskiej Strefy Ekonomicznej. W ramach tego rozporządzenia Jędrzejów wchodzi do strefy. Przystąpiliśmy do niej z takimi miastami jak Zakliczyn, Huków, Klucze i Nowy Targ – informował Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa. Twierdził, że pięć firm złożyło listy intencyjne i są zainteresowane inwestowaniem w Strefie. Później miejscowi radni wyrazili zgodę na włączenie do strefy kolejnych 44 hektarów
  • Ruszył rządowy program "Rodzina 500 plus". W Świętokrzyskiem pojawiły się kłopoty. Platforma ePUP, z której korzystała cześć mieszkańców, nie wytrzymała obciążenia. Problemy zgłosiło dziewięć z ponad 200 jednostek realizujących obsługę świadczenia w regionie.
  • A na koniec: wizyta. Agata Duda, pierwsza dama która wtedy jeszcze wyrażała jakieś opinie, była gościem honorowym II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej - Curie w Końskich. Przeprowadziła lekcję języka niemieckiego, spotkała się z nauczycielami i uczniami. W szkole pojawiła się po tym, jak w grudniu ubiegłego roku przedstawiciele liceum nie pojawili się w Pałacu w Wilanowie. To właśnie wtedy odbyła się Gala Finałowa Konkursu „Solidarna Szkoła” i koneckie liceum otrzymało od prezydentowej nagrodę specjalną, drukarkę 3D. Agata Duda przyjęła wówczas zaproszenie do szkoły.

Podsumowując ten rok, wybieramy Człowieka Roku 2016 w regionie, Kielcach oraz w każdym z powiatów. Kto zasłużył na ten zaszczytny tytuł?

Wybieramy Człowieka Roku 2016. Poznaj nominowanych i ZAGŁOSUJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie