Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia roku 2016 w Świętokrzyskiem - maj

saba
Piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce jako pierwsi Polacy w historii wygrali Ligę Mistrzów
Piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce jako pierwsi Polacy w historii wygrali Ligę Mistrzów
Zobacz najważniejsze wydarzenia mijającego 2016 roku w województwie świętokrzyskim, które miały miejsce w maju
  • W maju po raz pierwszy odbył się Festiwal Świętokrzyskich Smaków w Tokarni, którego pomysłodawcą było "Echo Dnia". W czasie jego trwania rozstrzygnięto piątą edycję konkursu Świętokrzyski Mistrz Kuchni. Zwycięzcami zostali: wśród juniorów Patrycja Gryz z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach, w kategorii profesjonalistów - Sebastian Klamka z Belvedere-Cafe Łazienki Królewskie w Warszawie, wśród amatorów - Maria Adamczyk z Koła Gospodyń Wiejskich Ciuślice. Festiwal odwiedziło 12 tysięcy ludzi. Premierę miała nasza książka "Świętokrzyskie smaki".
  • Tym samym miesiącu odbyła się też inna ciekawa impreza - 13. Festiwal Filmów - Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu. Wśród gości znaleźli się m.in. Andrzej Seweryn, Robert Więckiewicz, Jacek Cygan. Koronę Sandomierską otrzymał reżyser Wojciech Smarzowski, aktor Andrzej Seweryn został uhonorowany tytułem Bene Meritus, zaś Marian Dziędziel to Aktor NieZwykły.
  • Pięknie się spisali w tym miesiącu także nasi policjanci Michał Machulski, Michał Kwieciński i Rafał Maziejuk. Zwyciężyli w ogólnopolskich zawodach sprawdzających umiejętności ratowania życia. W szranki stanęło 17 dwuosobowych zespołów policjantów mających uprawnienia ratowników - duety, które zwyciężyły eliminacje na szczeblu wojewódzkim. Mundurowi musieli rozwiązać test, później zaś jak najlepiej sprawdzić się w trzech konkurencjach praktycznych. W pierwszej należało przeprowadzić reanimację dziecka, które nagle straciło przytomność. W drugim opatrzyć rany i przygotować do transportu ciężarną kobietę, która ucierpiała w wybuchu bomby w centrum handlowym. W zadaniu trzecim mundurowi musieli przyjść z pomocą dzielnicowemu zranionemu w szyję przez człowieka, któremu przyniósł wezwanie na przesłuchanie. Scenariusz zakładał, że policjant ma masywny krwotok. Nasi stróże prawa okazali się najlepsi!
  • Najpiękniejszą natomiast wybrana została - Eliza Młodzińska – 22-latka z Nowego Kazanowa koło Końskich została Miss Ziemi Świętokrzyskiej 2016, a także Miss Czytelników „Echa Dnia”. W orszaku królowej znalazły się również Marta Jastrzębska (I Wicemiss) i Ewa Kuras (II Wicemiss). Miss Nastolatek została Patrycja Pabis, zaś Misterem - Patryk Kucharczyk.
  • Wielkie szczęście zawitało w maju do domu państwa Patryka i Marii Stolarskich w Grabowcu w gminie Chmielnik. Urodzone w Wielką Niedzielę, notabene w dniu urodzin ich taty i dziadka, trojaczki - Michaś, Bartuś i Piotruś - opuściły szpital w Kielcach. Jeszcze nim tak się stało, w szpitalu wojewódzkim urodziły się kolejne trojaczki – także trzech chłopców! Od 2012 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach odbyło się już sześć trojaczych porodów.
  • A teraz o sporcie. Najpierw – z przymrużeniem oka. Na stadionie Gminnego Centrum Sportu w Bogorii rozegrany został mecz Gwiazdy Telewizji kontra Bogoria i Reszta Świata. W zwycięskiej (2:1) drużynie celebrytów zagrali m.in. bracia Mroczek czy Jarosław Jakimowicz.
  • A teraz już na poważnie: piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce pokonali w Płocku Orlen Wisłę 27:25, wygrali finałową rywalizację 3:0 i piąty raz z rzędu, a trzynasty w historii zdobyli złote medale mistrzostw Polski! Członek reprezentacji Polski w piłce ręcznej, zawodnik Vive Tauronu Kielce czyli pochodzący z Sandomierza Karol Bielecki, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. Decyzję o przyznaniu tytułu radni podjęli jednogłośnie. Ponieważ w dniu, gdy odbywała się sesja, sportowiec przygotowywał się z zawodnikami Vive do finałów Ligi Mistrzów, na uroczystości reprezentowały go mama i siostra. Przygotowania te okazały się brzemienne w skutkach - piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce w finale Ligi Mistrzów w rzutach karnych pokonali MKB Veszprem tym samym udowadniając, że są najlepsi w Europie, a może i na świecie! Jeszcze nigdy zespół z naszego kraju nie wygrał Ligi Mistrzów. W efekcie tysiące fanów Vive Tauron Kielce na kieleckim rynku świętowało wraz ze swoimi idolami nie tylko zwycięstwo w najbardziej prestiżowych rozgrywkach piłki ręcznej na świecie, ale też zdobyte wcześniej 13. mistrzostwo Polski i 13. krajowy puchar. W trakcie fety poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński obiecał ze sceny, że do 2019 roku w Kielcach ruszy budowa hali na 15 tysięcy widzów. O tym samym Tarczyńskim rychło przyszło nam pisać, za sprawą burzy, jakie kilka tygodni później wywołały inne jego słowa. W serwisie społecznościowym napisał bowiem „Zapraszam Cię na solo, bydlaku” , kierując te słowa do byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy po tym, jak Wałęsa ogłosił, iż przyłącza się do działań Komitetu Obrony Demokracji, deklarując: „Kochani, którzy widzicie, że ten układ łamie prawo i wy od nich otrzymujecie stanowiska, zapamiętajcie: to się skończy i wytniemy was, z korzeniami wyrwiemy od sołtysa do ministra. Mało tego, sprawdzimy was dokładnie: co zrobiliście, jak zrobiliście, jak rządziliście”. Głos w „dyskusji” zabrał też Dariusz Tiger Michalczewski. Zaoferował, że da posłowi "lekcji szacunku". "Nie będę boksował go delikatnie, tylko tak mu wj…ę jak kozie za obiery" powiedział w rozmowie z "Super expressem". Tarczyński już wkrótce łagodził swoje słowa, tłumacząc, że chodziło mu o rozmowę „solo” z Wałęsą o Polsce. Wkrótce poszedł nawet dalej: „To było niepotrzebne i wydarzyło się w ferworze walki i emocji. To było niepotrzebne, głupie i zaostrza język w Polsce. Drugi raz bym tak nie napisał. Przepraszam panie prezydencie. Taki język nie powinien się pojawiać w debacie publicznej, a emocje trzeba powstrzymywać. Mimo że czasami się to nie udaje - mówił w telewizji Dominik Tarczyński.
  • Wracając do sportu, tym razem – do piłki nożnej. Najpierw o jej piękniejszym obliczu. 18-letnia Katarzyna Szmania kibicująca kieleckiej Koronie została przez internautów wybrana ekstrafanką sezonu piłkarskiej ekstraklasy. W konkursie, w którym oddano 70 tysięcy głosów pokonała 12 kontrkandydatek. Miło nam było też powiadomić, że jej ukochany klub czyli Korona Kielce utrzymał się w ekstraklasie. Zaczął się też kolejny, nie ostatni niestety, odcinek serialu pod tytułem sprzedaż klubu. W maju mówiło się, że inwestorem może być firma Drutex, sponsorująca obecnie pierwszoligową Bytovię Bytów.
  • W maju Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego zorganizowała promocję Województwa Świętokrzyskiego oraz Wschodniego Szlaku Rowerowego green Velo w Brukseli. Do symbolicznej stolicy Unii Europejskiej pojechało z Kielc mobilne kino 5D, w których pokazywano filmy o świętokrzyskich atrakcjach turystycznych. Przez trzy dni do kina ustawiały się tłumy, a relacje z wydarzenia ukazały się w największych belgijskich mediach.
  • Pełne ręce roboty mieli w maju nasi stróże prawa. Zatrzymali 44-letniego mieszkańca Sandomierza, ściganego listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania. Mężczyzna był skazany za zabójstwo, którego dokonał 17 lat temu. W 1999 roku policjanci zatrzymali sandomierzanina podejrzewając go o zamordowanie mieszkańca podwarszawskich Ząbek. Za to zabójstwo Sąd Okręgowy w Warszawie skazał mężczyznę na karę 15 lat pozbawienia wolności. W 2012 sąd postanowił o warunkowym przedterminowym zwolnieniu mężczyzny z odbywania kary. Zamiast jednak stosować się do zaleceń sądu, mężczyzna zaraz wyjechał z Polski. Już rok po wyjściu na wolność w Luksemburgu, będąc w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia. W maju 2014 roku tamtejszy sąd wydał wyrok, lecz mężczyzna zaczął się ukrywać. Świętokrzyscy kryminalni namierzyli go we Francji, lecz sandomierzanin szybko zmienił swoją lokalizację. Ostatecznie ustalono, że 44- latek na stałe przebywa w Szwajcarii. Nasi policjanci przekazali tą informację do tamtejszej policji, za pośrednictwem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji.
  • W ręce stróżów prawa wpadł także 24-letni mieszkaniec Starachowic. Młody człowiek według funkcjonariuszy ukradł około 450 tysięcy złotych z placówki firmy zajmującej się usługami pocztowymi we Starachowicach. Mężczyzna został aresztowany. Pieniądze odnaleziono. Większość - w środku ogólnodostępnego słupa ogłoszeniowego. Nasi policjanci mieli do czynienia w tym miesiącu również w ohydną historią o podłożu seksualnym. Zatrzymali 32-letniego mężczyznę z Mazowsza, bo podejrzewali go o to, że przez internet składał niemoralne propozycje uczennicy z podstawówki w powiecie skarżyskim. Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki czujności taty dziewczynki.
  • Policjanci wyjaśniali także okoliczności nieszczęścia, do jakiego doszło w majowy dzień w gminie Radków w powiecie włoszczowskim. Dziecko było pod opieką babci, bawiło się na podwórku. Babcia czterolatki, gdy wyszła przed dom zobaczyła, że czterolatka leży przewrócona, a uwiązany pies szarpie ją za włosy. Poraniona dziewczynka została zabrana do szpitala.
  • Tragedia, której także winne było zwierzę, rozegrała się w okolicach Kurozwęk. Tu około 300 metrów od zabudowań odnalazł zwłoki swojej 85-letniej matki. Policjanci mówili, że starszą panią najprawdopodobniej zaatakował dzik. Ważące przeszło 170 kilogramów zwierzę odstrzelono.
  • W Ostrowcu Świętokrzyskim żegnano zmarłą nagle aktorkę telewizyjną i teatralną Halinę Skoczyńską. Na mszę pogrzebową w wypełnionej po brzegi kolegiacie świętego Michała Archanioła, przyjechali jej przyjaciele z teatru, a także telewizji, z którymi w ostatnim czasie współpracowała na planie serialu „Rodzinka.pl” - Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Karolak i Adam Zdrójkowski, a także jeden z reżyserów Patrick Yoka. Aktorkę żegnał również tłum mieszkańców miasta. Jej prochy złożono w rodzinnym grobie na Cmentarzu Komunalnym.
  • Dramatyczne chwile rozegrały się w Kielcach - 28-letni pacjent kieleckiego szpitala na Czarnowie wyszedł na parapet na trzecim piętrze i groził, że skoczy. Przemieszczał się po parapecie, strażacy przesuwali skokochrony. W końcu odbił się od parapetu i skoczył omijając skokochron. Upadek przeżył.
  • Niebezpiecznie było też na podwórku w gminie Bodzechów pod Ostrowcem Świętokrzyskim. Tu doszło do eksplozji, w wyniku której 35-letni mężczyzna stracił rękę. Policjanci informowali, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż mężczyzna konstruował ładunki wybuchowe umieszczone w kawałkach rur. Jeden z nich eksplodował mu w rękach. Prócz ładunku, który wybuchł, policjanci znaleźli jeszcze pięć innych. Leżały na schodach prowadzących do domu
  • Ciężkie chwile przeżywała w maju właścicielka lokalu Bartosz w Kielcach, do którego zawitała Magda Gessler i jej telewizyjne show „Kuchenne rewolucje”. Lokal zmieniono w „Wyszynk z szynką”. Tyle że prowadząca program rewolucji nie uznała, a na właścicielce lokalu nie zostawiła suchej nitki. „Pani się nie zmieniła. Trucie ludzi w taki sposób, żeby trochę oszczędzić, jest bezmyślnością, pazernością, chciwością i durnotą – mówiła Gessler w swoim programie. Właścicielka odpierała zarzuty i czuła się pokrzywdzona. Lokal w rezultacie zamknięto. Pracownice odeszły za porozumieniem stron, a przed jadłodajnią protestowała Partia Razem. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka złożyła do prokuratury wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez właścicielkę jadłodajni "Wyszynk z szynką".
  • I jeszcze o jednej katastrofie. Chodzi o uruchomiony w maju Energetyczny Ogród Doświadczeń w Kielcach, inwestycję wartą 800 tysięcy złotych. Już tydzień później pisaliśmy, że urządzenia rozpadły się szybciej niż je montowano. Okazało się, że zamiast dzieci korzystali z nich dorośli.
  • Na koniec ciekawostka: informowaliśmy, że na rynku pojawiła się nowa wersja kultowej planszówki z budynkami z czasów słusznie minionych- Monopoly PRL. Na planszy znalazło się 20 obiektów z całej Polski, będących ikonami polskiego socrealizmu na przykład Klub Maxim w Gdyni, Hotel Kasprowy w Zakopanem czy plaża w Międzyzdrojach. Jednym z nich był kielecki dworzec kolejowy. W opisie napisano: „Ma on typową socrealistyczną bryłę. Został oddany do użytku w 1971 roku, zastępując budynek zbudowany jeszcze przez Austriaków. Gdy wysiadało się z pociągu, można było usłyszeć charakterystyczne przywitanie: Tu stacja Kielce. Z dworca w stronę miasta prowadził tunel, a tuż po wyjściu z niego wzrok przykuwał neon: Witamy w Kielcach, który znajdował się na budynku hotelu. W okresie PRL obiekt ten był dworcem funkcjonalnym i nowoczesnym”.

Podsumowując ten rok, wybieramy Człowieka Roku 2016 w regionie, Kielcach oraz w każdym z powiatów. Kto zasłużył na ten zaszczytny tytuł?

Wybieramy Człowieka Roku 2016. Poznaj nominowanych i ZAGŁOSUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie