Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia roku 2016 w Świętokrzyskiem - marzec

saba
Rekordowe 22 Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech odbyły się w Kielcach
Rekordowe 22 Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech odbyły się w Kielcach
Zobacz najważniejsze wydarzenia mijającego 2016 roku w województwie świętokrzyskim, które miały miejsce w marcu
  • Tegoroczny marzec w pamięci całego świata pozostanie jako ten, w którym terroryści uderzyli w serce Europy. W marcowy poranek seria zamachów terrorystycznych wstrząsnęła Brukselą – bomby wybuchły najpierw na lotnisku Zaventem, a potem na stacjach metra. Zginęło ponad 30 osób, w tym trzech zamachowców-samobójców, rannych zostało ponad 300 ludzi.
  • Dramatycznych chwil w marcu nie brakowało także i w naszym województwie. Jak wtedy, gdy w kuchni letniej domu w Czarncy koło Włoszczowy wybuchł gaz wydobywający się z butli. Doszło do pożaru, ucierpiała kobieta - z poparzeniami twarzy i rąk trafiła do szpitala.
  • W marcu informowaliśmy tez o tym, że policjanci ze Skarżyska wyjaśnili zagadkowa historię z końca ubiegłego roku. Wtedy to do szpitala trafił 17-letni chłopak z poważnymi obrażeniami dłoni, nie chciał się przyznać, jak powstały. Stróże prawa znaleźli w Internecie zdjęcie, na którym chłopak trzymał skorodowany pocisk. Ustalili, że wraz z ojcem lubił szukać przedmiotów z wykrywaczem metali. Prawdopodobnie podczas czyszczenia w ręku wybuchł mu zapalnik.
  • Tragiczna informacja dotarła do nas w marcu ze Skolimowa, gdzie w wieku 74 lat zmarł Marek Bargiełowski, aktor pochodzący ze Starachowic (Świętokrzyskie), prezes Związku Zawodowego Artystów Polskich. Grał przede wszystkim w teatrach, na scenie spędził pół wieku, ale w dorobku ma też role filmowe. Zagrał w "Dolinie Issy", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" czy "Małżeństwie z rozsądku". Najbardziej ceniony był za rolę Mistrza w "Mistrzu i Małgorzacie" w reżyserii Macieja Englerta. Występował na deskach wielu teatrów m.in. w Łodzi, Toruniu, Warszawie. Został pochowany w starym, rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym na Bugaju w Starachowicach.
  • Dramat rozegrał się w gminie Samborzec. W przechowalni owoców, gdzie utrzymywana jest atmosfera z niską zawartością tlenu, życie stracił 35-letni mężczyzna. Prawdopodobnie zatruł się dwutlenkiem węgla. Do tragedii doszło w Wielki Piątek w Wąchocku. 62-letni mężczyzna zmarł, a pięcioro członków jego rodziny (w tym czteroletnia dziewczynka) trafiło do szpitala na skutek zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy podejrzewali, że tlenek węgla mógł ulatniać się z piecyka gazowego
  • Opisywaliśmy w marcu także jeden z najtragiczniejszych w tym roku wypadków drogowych, do jakiego doszło w Wielką sobotę w Weryni na Podkarpaciu, zginęli w nim młodzi piłkarze związani ze Świętokrzyskiem: Mariusz Korzępa, Rafał Pydych i jego brat Kamil, Kamil Oślizło oraz Patryk Szewczak. Bus, którym jechali na mecz, zderzył się z tirem. Zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym usłyszał kierowca busa.
  • Opisywaliśmy w marcu kłopoty byłego burmistrza Bodzentyna Marka Kraka, podejrzanego o to, że w zamian za głosy w wyborach zlecił budowę wodociągu bez wymaganego pozwolenia. Zarzuty usłyszała też była urzędniczka jednego z referatów w urzędzie gminy. Marek Krak mówił, że zarzuty są absurdalne.
  • A teraz o kilku zakończonych w marcu procesach. W Sądzie Rejonowym w Starachowicach dobiegł końca proces w sprawie byłego policjanta starachowickiej drogówki, który pełnił służbę na motocyklu, nie mając prawa jazdy kategorii A. Został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata, karę grzywny i zakaz wykonywania zawodu policjanta na trzy lata.
  • Na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat skazał kielecki Sąd Rejonowy Ewelinę C. oskarżoną o napaść słowną i fizyczną na ratowników medycznych, podczas gdy próbowali udzielić jej pomocy. Kielczanka, karana za próbę zabójstwa dziecka, jako pierwsza kobieta została objęta przepisami tak zwanej ustawy o bestiach. Teraz sąd uzasadniał, że chce dać szansę oskarżonej na powrót do społeczeństwa.
  • Informowaliśmy także, że 45-letni ksiądz z powiatu jędrzejowskiego, oskarżonym o kontakty seksualne z nieletnią chce się poddać karze. Jej wymiar to trzy lata bezwzględnego więzienia, pięcioletni zakaz zbliżania się do ofiary oraz trzyletni zakaz pracy jako nauczyciel religii. I rzeczywiście, dwa miesiące później sąd zgodził się tak właśnie go ukarać.
  • Zakończyła się także w marcu trwająca od kilku lat batalia o podziemną trasę turystyczną w Opatowie - Sąd Okręgowy w Kielcach zasądził jej zwrot (wraz z budynkiem nad nią). Informowaliśmy, że atrakcję turystyczną ma oddać starostwu tutejszy oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. A propos tras – kilka miesięcy później, we wrześniu pisaliśmy, że Sąd Rejonowy w Sandomierzu zdecydował, że podziemna trasa turystyczna w tym mieście, ma być zwrócona miastu.
  • Informowaliśmy także w marcu o naszych inicjatywach nawet poza granicami kraju. Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego prezentowała nasze atrakcje podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB w Berlinie. Polski pawilon zajął całą halę, a ROT WŚ zorganizowała konferencję prasową dla dziennikarzy oraz spotkanie promocyjne dla niemieckich biur podróży.
  • Tymczasem u nas odbyła się rekordowa wystawa – mowa o 22 Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach. Specjalnie na tę okazję powstał gigantyczny, największy w Europie pawilon wystawienniczy o powierzchni 7,5 tysiąca metrów kwadratowych. Targi były rekordowe nie tylko pod tym względem: powierzchnia wystawiennicza przekroczyła 62 tysiące metrów kwadratowych, zaprezentowało się 700 wystawców z 17 krajów, a wystawę obejrzało przeszło 64 tysiące zwiedzających.
  • Opisywaliśmy również w marcu pewną nietypową, żeby nie powiedzieć kontrowersyjną promocję – chodziło o spektakl "Wszyscy chcą żyć" w reżyserii Dawida Żłobińskiego w kieleckim Teatrze imienia Stefana Żeromskiego. Główną nagrodą w konkursie dla widzów była trumna. Żeby ją wygrać, trzeba było odpowiedzieć na pytanie o sens życia. Do wygrania były także m.in. kalendarze ze zdjęciami nagich modelek pozujących z trumnami Mimo kontrowersji, nadesłano kilkadziesiąt prac z całej Polski, w których ludzie snuli swoje refleksje na temat życia. Konkurs rozstrzygnięto w listopadzie. Jury wyłoniło najpierw 25 finalistów, wygrał 64-letni fizjoterapeuta z Krakowa.
  • Warto też przypomnieć, dwa bardzo ważne marcowe odkrycia. Pierwsze jest to, które poczynili członkowie fundacji "Niezłomni" zajmującej się poszukiwaniami bezimiennych grobów żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. W podkieleckim Zgórsku znaleźli mogiłę ze szczątkami czterech osób. Mówili wtedy, że niewykluczone, iż to mężczyźni zamordowani przez komunistów po wojnie - jesienią 1948 roku. Szkielety zostały odnalezione sto metrów od miejsca, w którym w początkach roku zlokalizowano mogiłę ze szczątkami dwóch osób. W lipcu informowaliśmy, że ustalono tożsamość trzech osób, których zwłoki znaleziono w Zgórsku. Z ekspertyzy wynikało, że to ciała Aleksandra Życińskiego, Karola Łoniewskiego i Czesława Spadły. Czwarta osoba to Józef Figarski. We wrześniu 1948 roku zostali rozstrzelani przez komunistów. W grudniu informowaliśmy, że członkowie fundacji znowu pracują w lasach w rejonie Zgórska.
  • Drugie odkrycie tyczy znacznie odleglejszych czasów. Grupa polskich naukowców, wśród których był na stałe współpracujący z Juraparkiem w Bałtowie doktor Andrzej Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego ustaliła, że już nie 80 milionów lat, a 250 milionów lat mają najstarsze odkryte na świecie włókna kolagenowe i naczynia krwionośne dinozaurów!
  • A teraz o historiach podnoszących na duchu. Kolejny już raz przed Wielkanocą „Echo Dnia” i Galeria „Echo” zorganizowały "Malowaną niedzielę" . Z licytacji pisanek ozdabianych przez świętokrzyskie vipy udało się uzyskać 15 tysięcy złotych. Dochód trafił do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego Koło w Kielcach oraz do Fundacji Miśka Zdziśka Błękitny Promyk Nadziei.
  • Pisaliśmy też o tym, że sprzęt komputerowy wart 21 tysięcy złotych trafił do szkoły działającej przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Podarki sfinansowane z pieniędzy pochodzących z 1 procenta podatków przekazała Fundacja Vive Serce Dzieciom i piłkarz Vive Targów Kielce Karol Bielecki. A’popros świata sportu – informowaliśmy w marcu, że Tałant Dujszebajew, trener piłkarz ręcznych Vive Tauron Kielce został szkoleniowcem kadry narodowej!
  • Do prawdziwego cudu doszło w klinice Budzik w Warszawie. Nim tak się stało Magda Jaworska i jej rodzina przeżyła tragedię. W listopadzie 2014 roku wracającą ze szkoły dziewczynkę potrącił samochód. Przeszła wiele poważnych operacji. Niestety, nie odzyskała przytomności. Gimnazjalistka trafiła do warszawskiej Kliniki Budzik im. Oli Janczarskiej założonej przez znaną aktorkę Ewę Błaszczyk. W marcu ze wzruszeniem informowaliśmy, że po 15 miesiącach 15-latka wybudziła się ze śpiączki!
  • Rewolucję przeżyła w marcu także rodzina Tkaczów z miejscowości Postronna w gminie Koprzywnica po tym, jak została zbiorowym bohaterem prowadzonego przez Katarzynę Dowbor programu "Nasz nowy dom". W ciągu pięciu dni ekipa budowlana dokonała prawdziwej metamorfozy.
  • Ogromny sukces odnotowała w marcu 16-letnia Aleksandra Kępa, zawodniczka z Ostrowca Świętokrzyskiego. Na prestiżowych zawodach Arnold Classic w USA wygrała w kategorii fitness gimnastyczne open, to sukces porównywalny ze zdobyciem mistrzostwa świata. Gratulował jej organizator, Arnold Schwarzeneger. I nie był to ostatni tegoroczny sukces młodej sportsmenki.
  • Zakończył się też plebiscyt „Echa Dnia”. Dagmara Nowak-Trochimiuk ze Skarżyska-Kamiennej, prezes prężnie rozwijającej się spółki Celsium została Kobietą Przedsiębiorczą 2015 w województwie świętokrzyskim. W złotej dziesiątce znalazły się Agnieszka Sochańska, manager Szkół Języka Angielskiego - Global Village, Monika Korba, właścicielka Korbowej Koliby - Hotelu Restauracji w Sukowie koło Kielc, Aniela Kwiecień, dyrektor w Mary Kay w Kielcach, Krystyna Gębka, właścicielka Niepublicznego Żłobka i Przedszkola Pajacyk w Ostrowcu Świętokrzyskim. Izabela Zaborowska, właścicielka Prywatnego Gabinetu Terapii Pedagogicznej, dziekan Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Emilia Sieroń, właścicielka niepublicznego Żłobka i Przedszkola Zielony Krokodyl w Ostrowcu , Agnieszka Brzezowska, właścicielka restauracji Pod Zamkiem w Chęcinach i zajazd koło Jaskini Raj, Kinga Wnuk, założycielka i dyrektor przedszkola Smyk, szkoły podstawowej i gimnazjum w Ostrowcu oraz Ewa Środa, właścicielka biura geodezyjnego w Końskich.
  • Z dumą pisaliśmy również o naszych młodych talentach. Maciej Dziuba, gimnazjalista z Końskich zdobył pierwsze miejsce w Olimpiadzie Matematycznej Gimnazjalistów. Dostał się także do finału olimpiady matematycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Paweł Jacak, uczeń Gimnazjum numer 2 imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie brał udział w siedmiu konkursach przedmiotowych. W sześciu (z fizyki, matematyki, informatyki, historii, geografii i chemii) zdobył tytuł laureata, w siódmym - finalisty.
  • A teraz nowości we władzach: Mirosław Seweryn, popierany przez Polskie Stronnictwo Ludowe, został wójtem gminy Mirzec. Pokonał Dariusza Stachowicza, kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Potwierdziły się informacje „Echa Dnia”: dyrektorem kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej został aktor, producent i dziennikarz Przemysław Predygier. Zastąpił Marka Mikosa, który po zmianie władzy w kraju pożegnał się z ośrodkiem. Nowym prezesem Radia Kielce został, ponownie zresztą, Janusz Knap (szef rozgłośni w latach 2006-10).
  • Tymczasem ludzie zaczęli coraz częściej sprzeciwiać się władzy. Grupa 500 rolników oraz związanych z Polskim Stronnictwem Ludowym działaczy ze Świętokrzyskiego uczestniczyła w proteście przed Sejmem w Warszawie. Wyrażali sprzeciw wobec przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu ustawy o obrocie ziemią.
  • Członkowie Kieleckiego Komitetu Referendalnego złożyli w kieleckiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego 25 tysięcy podpisów popierających referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. I referendum rzeczywiście się odbyło, z jakim skutkiem – o tym jeszcze będziemy pisać.

Podsumowując ten rok, wybieramy Człowieka Roku 2016 w regionie, Kielcach oraz w każdym z powiatów. Kto zasłużył na ten zaszczytny tytuł?

Wybieramy Człowieka Roku 2016. Poznaj nominowanych i ZAGŁOSUJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie