Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Wygrała gmina, przegrał car”. Radoszyccy radni uchwalili nowy, miejski statut

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Wójt Michał Pękala dziękuje radnym za głosowanie nad nowym statutem
Wójt Michał Pękala dziękuje radnym za głosowanie nad nowym statutem Urząd Gminy Radoszyce
Rada gminy Radoszyce na piątkowej sesji uchwaliła statut miasta i gminy Radoszyce. To bardzo ważny dokument dla miejscowości, która po niemal 150 latach odzyskuje prawa miejskie.

ZOBACZ TAKŻE:
Wrocławska firma ma biura jak dworzec kolejowy

Źródło:gazetawroclawska.pl

Przypomnijmy, że wójt Michał Pękala od początku swojej kadencji starał się, by Radoszyce, które straciły prawa miejskie po Powstaniu Styczniowym, znowu stały się miastem. 25 lipca 2017 roku premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin. W rozporządzeniu tym wśród 8 miejscowości którym od 1 stycznia 2018 roku nadaje się status miasta są również Radoszyce.

- Zmiana statusu gminy wiejskiej na miejsko-wiejską to wynik starań mieszkańców, radnych i władz gminy – mówi wójt Michał Pękala. - Nasze wspólne dążenia zaowocowały wpisaniem Radoszyc na listę miast polskich. To powód do dumy i zadowolenia. To wzrost prestiżu i marki miejsca. To przede wszystkim szansa dla całej gminy na przyciągnięcie nowych firm i inwestorów oraz pozyskanie dużo większych funduszy europejskich.

Jak dodaje szef gminy, zmiana statusu nie wpłynie na poziom dochodów z tytułu podatków czy opłat lokalnych. Te same opłaty wnoszą mieszkańcy miasta jak całej gminy. Rośnie zainteresowanie inwestorów, co pozwala na utworzenie nowych miejsc pracy oraz zwiększa wpływy do budżetu z podatków od przedsiębiorców. Rośnie prestiż miejscowości, a wartość gruntów i nieruchomości zyskuje na wartości.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

- Zmiana statusu nie powoduje absolutnie utraty dopłat dla rolników czy utraty dodatków wiejskich dla nauczycieli – podkreśla Michał Pękala. - Koszty zmiany są minimalne, ponieważ mieszkańcy nie muszą zmieniać dowodów osobistych, nazwy wszystkich ulic w Radoszycach są już nadane, gmina posiada już herb zaakceptowany przez komisję heraldyczną. Zmianie ulegną wyłącznie tablice i pieczątki. Można nadal korzystać ze wszystkich funduszy europejskich dostępnych dla obszarów wiejskich. Wójt staje się burmistrzem, a Rada Gminy Radą Miasta ale nie pociąga to za sobą żadnych podwyżek wynagrodzenia. To jednak nie główne powody starań o zmianę statusu miejscowości Radoszyce, bowiem tak naprawdę w dniu, gdy nasza gmina stanie się miejsko – wiejską, otworzą się nowe możliwości pozyskiwania funduszy europejskich. W nowej perspektywie na lata 2014-2020 trend do wzmacniania ośrodków miejskich jest bardzo wyraźny. Wygrała nasza gmina. Przegrał car, który 149 lat temu prawa miejskie nam odebrał. Dziękuje wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie