Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa książka kucharska pań z Oględowa. Zobacz ich przepisy

Agnieszka Kuraś
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Oględowie wydały "Oględowski przepiśnik kulinarny". Znalazło się tam wiele ciekawych przepisów, wiele z nich przekazywanych z pokolenia na pokolenia.

Przez kilka miesięcy co dwa tygodnie spotykały się w kuchni w remizie strażackiej w Oględowie, by wspólnie gotować według przepisów, które każda z pań przynosiła ze swoich zbiorów. Były to przepisy zapamiętane z dzieciństwa, przekazywane przez babcie, mamy i ciotki. Mowa o paniach z Koła Gospodyń Wiejskich w Oględowie, które w ramach projektu "W poszukiwaniu tradycyjnych smaków" sfinansowanego z Programu "Działaj Lokalnie X" miały możliwość wydania "Oględowskiego przepiśnika kulinarnego". Znajdziemy w nim smaki dzieciństwa.

W książce znaleźć można 15 przepisów na zapomniane, zdrowe potrawy bazujące na ziemniakach oraz kaszy, a także ciasta. Panie przepisami w książce wyróżniły między innymi: drożdżówkę, ciasto murzynek, ciasto ucierane z owocami, ale są też pampuchy – czyli drożdżowe kluski gotowane na parze, kasza jęczmienna ze śliwkami, ziemniaki z garusem. W przepiśniku znajdziemy też przepis na pierogi z serem, z kapustą i grzybami, na gały, porkę, czy sałatki do słoików.

Inicjatorkami przedsięwzięcia są dwie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Oględowie – Justyna Lis i Marzanna Sobiegraj. Na wydanie przepiśnika mogły przeznaczyć 400 złotych, zaś na cały projekt otrzymały 5350 złotych z Programu "Działaj Lokalnie X".

- W ramach otrzymanej kwoty mogłyśmy kupić specjalną kuchnię, na której można gotować w ogromnych garnkach. Było to dla nas bardzo ważne, ponieważ wcześniej gotowałyśmy na starodawnej zniszczonej kuchni kaflowej. Nowa kuchnia do gotowania to było to, czego tak naprawdę nam brakowało, stara zaś została zburzona. Poza tym wspólnymi siłami przeprowadziliśmy remont kuchni. Zmieniła się ona nie do poznania – mówiła Justyna Lis.

Panie podczas wspólnego gotowania dań i ich degustacji wybrały spośród wielu przygotowanych przez siebie potraw i ciast jedno, które ogłosiły produktem regionalnym to “oględowska kremówka”. Jej składniki są zwykłe, ale jak zaznaczyła nasza rozmówczyni - o jej niezwykłości świadczy wyjątkowy smak.

W projekcie uczestniczyły: Marzanna Sobiegraj, Monika Majsak, Anna Skuza, Dorota Kruzel, Justyna Lis, Urszula Kołc, Anna Kozaczka, Małgorzata Puchawska, Regina Kotlarz, Maria Szelongiewicz.

Wyjątkowa książka kucharska pań z Oględowa. Zobacz ich przepisy

Przepisy

Kremówka oględowska
Ciasto:
3 szklanki mąki, 1 kostka prawdziwego masła, 3/4 szklanki gęstej śmietany, 1 żółtko, 1 łyżka smalcu. Krem: pół litra mleka, pół kostki masła, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 łyżki mąki pszennej, 2 jajka, pół szklanki cukru, 2 cukry waniliowe.
Mąkę wymieszać z masłem i smalcem, dodać śmietanę i żółtko, zagnieść. Podzielić ciasto na 4 części piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez około 20-30 minut. Do pół szklanki mleka dodać jajka i wszystkie sypkie składniki kremu i dobrze wymieszać. Resztę mleka zagotować, dodać wymieszane składniki i ugotować jak budyń. Jeszcze gorącą masę połączyć z masłem i utrzeć. Ostudzone placki przekładać ciepłą masą. Wstawić do lodówki do stężenia. Podawać posypane cukrem pudrem.

Gały
Składniki: 3 kilogramy ziemniaków, 2 łyżki mąki, sól do smaku.
1,5 kilograma ziemniaków zetrzeć na tarce (jak na placki ziemniaczane). Odcisnąć przez gazę do oddzielnej miski. Odciśnięty sok z ziemniaków pozostawić, aby się ustał. Następnie odlać wodę, a powstały krochmal dołączyć do startych ziemniaków. Pozostałe 1,5 kilograma ziemniaków obrać, ugotować i wystudzić. Przecisnąć przez praskę. Połączyć wszystkie ziemniaki ze sobą i pozostałymi składnikami. Doprawić do smaku i wymieszać. Formować kuleczki o wielkości orzecha włoskiego i wrzucać na wrzącą wodę. Gotować około 5 minut. Podawać ze słoniną, boczkiem i podsmażoną cebulką lub z mlekiem.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

Pampuchy
Składniki:
1 kilogram mąki, 10 dag drożdży, pół kostki masła lub margaryny, 2 jajka, 1 i pół szklanki mleka, 2 łyżki cukru, szczypta soli.

Drożdże rozpuścić z 2 łyżeczkami cukru.
Do miski wlać ciepłe mleko, rozpuszczone drożdże oraz stopniowo dodawać trochę mąki, do momentu aż rozczyn uzyska konsystencję gęstej śmietany. Wymieszać. Pozostawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia około 30 minut. Kiedy rozczyn podwoi swoją objętość dodać resztę mąki, jajka, cukier, sól. Wyrabiać ciasto. Pod koniec wyrabiania dodać lekko ciepły rozpuszczony tłuszcz. Dalej wyrabiać. Następnie pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Stolnicę wysypać mąką i wyłożyć z miski wyrośnięte ciasto. Rozciągnąć je ręką na grubość 3 centymetrów i przy pomocy szklanki wykrawać kółka. Przykryć ściereczką, aby podrosły. W garnku zagotować wodę, założyć na niego gazę i zawiązać gumką. Kluski nałożyć na gazę, przykryć miską i parować 10 minut. Podawać z roztopionym masłem i cukrem lub z bitą śmietaną, konfiturą owocową.

ZOBACZ TAKŻE:
Natalia Jaroszewska spotkała się z klientkami w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie