MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe dożynki w gminie Górno (zdjęcia)

Agnieszka BIAŁEK - MADETKO
Z sześciu beli ułożono postacie rolników. To prezent od rolnika z Górna Tadeusza Kalety. Rolników ozdobiły urzędniczki z Urzędu Gminy w Górnie. To ciekawy sposób na promocję dożynek.
Z sześciu beli ułożono postacie rolników. To prezent od rolnika z Górna Tadeusza Kalety. Rolników ozdobiły urzędniczki z Urzędu Gminy w Górnie. To ciekawy sposób na promocję dożynek. Dawid Łukasik
Podczas tegorocznego konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy w powiecie, gminę Górno będzie reprezentowało dzieło pań z sołectwa Skorzeszyce. Ich praca wykonana to kompozycja zbóż, ziół, różnego rodzaju roślin ozdobnych oraz kwiatów.

[galeria_glowna]

Dla pań ze Skorzeszyc to debiut na dożynkach. Kilka dni pracowały nad swoim wieńcem, uznano go za najpiękniejszy.

Dla pań ze Skorzeszyc to debiut na dożynkach. Kilka dni pracowały nad swoim wieńcem, uznano go za najpiękniejszy.

Dla pań ze Skorzeszyc to debiut na dożynkach. Kilka dni pracowały nad swoim wieńcem, uznano go za najpiękniejszy.

Niezwykle barwne były dożynki, które odbyły się w niedzielę w podkieleckim Górnie. Po mszy świętej dziękczynnej w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Górnie, korowód dożynkowy złożony z 10 barwnych i przepięknie wystrojonych delegacji poszczególnych sołectw przeszedł na stadion w Górnie. Tam odbyła się część obrzędowa dożynek z oracją chleba i konkursem wieńców dożynkowych. Wójt gminy, Przemysław Łysak otrzymał chleb od starostów dożynek, Teresy i Józefa Piotrowskiego.

Podczas wspólnej zabawy na scenie prezentowały się bardzo aktywnie działające w Górnie i krzewiące kulturę ludową panie z Koła Gospodyń Wiejskich, zagrały zespoły ludowe z terenu Górna. Na scenie pojawił się Szkolny Teatr CDN z Woli Jachowej. Wieczorem śląskie szlagiery zagrał zespół Bajery, po nich odbył się koncert Power Play. Impreza zakończyła się dyskoteką z Twenty One. Specjalnie na festyn ludowy przyjechała grupa "Młody duch" z Górna, ale tego z województwa podkarpackiego.
Niespodzianką dla bawiących się gości była trzymetrowa para rolników zrobiona ze słomy. Sześć beli ofiarował rolnik z Górna Tadeusz Kaleta, a ozdobiły je urzędniczki z Urzędu Gminy w Górnie. To pomysł wójta, Przemysława Łysaka na promocję dożynek.

Jako pierwsze w korowodzie dożynkowym wieniec niosły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Krajna. Dla ich to pierwsze dożynki, gdyż ich koło ma zaledwie rok. - Przez tydzień dziesięć pań przygotowywało wieniec, a jedna z nas plotła go, to bardzo trudna i żmudna praca - mówi Marzena Jamrożek, szefowa Koła z Krajna. - Zużyłyśmy furę zboża - żartują panie.

Ale komisja dożynkowa ostatecznie za najładniejszy wybrała wieniec pań ze Skorzeszyc, chociaż jak podkreślali przedstawiciele jury każdy z dziesięciu startujących w konkursie wieńców był wyjątkowy i piękny. Jak się okazuje to pierwszy wieniec autorstwa sołtys Skorzeszyc, Renaty Mochockiej. - To mój pierwszy wieniec, w jego tworzeniu pomagały mi sąsiadki, gdyż nasze sołectwo nie ma Koła Gospodyń Wiejskich. Wszystkie produkty na niego zbierałam sama, po polach, nożyczkami cięłam różnego rodzaju źdźbła, które układałam w snopeczki. Potem razem z dziewczynami kilka dni nad nim popracowałyśmy do późnego wieczora. Przyznam, że łatwo nie było.

Jak mówi sołtys Skorzeszyc, ich wieniec jest prosty. - Podeszłam do tego bardzo profesjonalnie, korzystałam z literatury, oglądałam stare kalendarze, plakaty wieńców, które wygrały, na koniec wieniec ośpiewałam - kończy.

Wieniec ze Skorzeszyc będzie reprezentował Górno w konkursie wieńców podczas dożynek powiatowych w tą niedzielę w Daleszycach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie