MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe muzeum w Zawichoście. Eksponaty przekazali mieszkańcy

Małgorzata Płaza
W muzeum odtworzono wygląd dawnej izby mieszkalnej, zadbano o najdrobniejsze  elementy wystroju.
W muzeum odtworzono wygląd dawnej izby mieszkalnej, zadbano o najdrobniejsze elementy wystroju.
Stare meble, dawne narzędzia pracy, sprzęty gospodarstwa domowego, obrazy, fotografie oraz przedmioty związane z Wisłą znalazły się w Żywym Muzeum Regionalnym Powiśla Zawichojskiego. Większość eksponatów przekazali mieszkańcy Zawichostu i okolic.

Hojni mieszkańcy

Żywe Muzeum Regionalne Powiśla Zawichojskiego powstało w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Oficjalnie zostało otwarte we wtorek. Uroczystości towarzyszyło przecięcie wstęgi, pokaz prezentacji multimedialnej i filmu poświęconego Zawichostowi. Wystąpili młodzi lokalni artyści.

Muzeum jest owocem projektu realizowanego przez placówkę, dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
- Postanowiliśmy zgromadzić przedmioty codziennego użytku, pamiątki, dawne fotografie. Chcieliśmy pozyskać te przedmioty od mieszkańców. Okazało się, że był to najwspanialszy projekt, jaki nasza placówka dotychczas realizowała - mówiła Patrycja Sus-Lutyńska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Mieszkańcy przekazali ponad 300 przedmiotów. Wszystkie zostały starannie zinwentaryzowane przez pracowników domu kultury.

Wyjątkowe muzeum w Zawichoście. Eksponaty przekazali mieszkańcy

Jak w dawnej izbie

Z holu na piętrze budynku wydzielono trzy pomieszczenia. Jedno zmieniło się w dawne wnętrze typowego domu mieszkalnego z autentycznymi meblami - z szafą z pęknięciami po kolejnych warstwach farby, drewnianą kołyską, łóżkiem, stołem. Znajdują się tam również między innymi stare walizki, kosze wiklinowe, skrzynie, pułapki na gryzonie, gliniane naczynia, garnki, maselnice, siodła, obrazy i książeczki do nabożeństwa, a nawet zeszyty szkolne z lat 40. ubiegłego wieku. Są sieci rybackie i flisackie buty, czyli eksponaty bezpośrednio związane z Wisłą.
Odtworzony został dawny piec chlebowy. Elementy dekoracyjne, jak kwiaty z bibuły i obrusy, powstały podczas warsztatów.

W muzeum jest również sala ekspozycyjna z przeszklonymi szafami chroniącymi drobniejsze przedmioty oraz sień dawnego domostwa. Powstało specjalne miejsce na spotkania.

Miejsce spotkań, koncertów i warsztatów

“Lamus” ma pełnić nie tylko funkcje muzealne. Ma być również miejscem kameralnych imprez etnograficznych, widowisk folklorystycznych, spotkań autorskich, wystaw i warsztatów. Odbywać się tam będą próby zespołów folklorystycznych działających na terenie gminy Zawichost.

Salka ekspozycyjna wyposażona jest w sprzęt multimedialny, dzięki któremu zwiedzający będą mogli obejrzeć prezentację „Zawichost dawniej i dziś” Krzysztofa Siusia, a także film dokumentalny „Wiślane tradycje Zawichostu i okolic”.

Film jest oparty na relacjach mieszkańców, którzy opowiadają między innymi o dawnych zawodach związanych z rzeką. Byli to ludzie zajmujący się utrzymaniem wałów przeciwpowodziowych czy tyczkarze wyznaczający bezpieczny tor na Wiśle. Film i prezentacja także powstały w ramach projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie