Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe obchody święta górniczego – Barbórki w Sandomierzu. Zagrała orkiestra, była impreza na 600 osób (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
W przededniu czwartego grudnia - Barbórki sandomierska starówka rozbrzmiała tradycyjnymi melodiami marszowymi w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej.
W przededniu czwartego grudnia - Barbórki sandomierska starówka rozbrzmiała tradycyjnymi melodiami marszowymi w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej. archiwum PBI
W przededniu Barbórki sandomierska starówka rozbrzmiała tradycyjnymi melodiami marszowymi w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Akademii Górniczo-Hutniczej. Trzydziestoosobowy zespół muzyków w strojach górniczych przemaszerował w sobotę dookoła rynku i ulicą Opatowską, budząc u spacerowiczów zarazem zaskoczenie i uśmiech.

Muzycy tradycyjnie już przyjechali do Sandomierza na zaproszenie Kopalń Dolomitu, Kamieniołomów Świętokrzyskich i spółki Mining Services z Grupy PBI, aby uczcić obchody święta górniczego – Barbórki.

Uroczystości Dnia Świętej Barbary w Sandomierzu świętowało w sobotę blisko 600 osób, w tym ponad 400 pracowników świętokrzyskich kopalń Budy, Jurkowice, Piskrzyn, Wymysłów, Wszachów i Janczyce wraz z rodzinami. Także w tym roku, patronka górników czuwała nad zatrudnionymi w kopalniach Grupy PBI wyjątkowo starannie – nie odnotowano żadnych poważnych wypadków, praca przebiegała bezpiecznie i odpowiedzialnie.

Główne uroczystości Barbórkowe odbyły się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, która specjalnie na tę okazję została udekorowana tak, aby przypominać wnętrze kopalni. - Wielkim wysiłkiem naszych pracowników utrzymaliśmy wydobycie Grupy na satysfakcjonującym poziomie - powiedział otwierając uroczystość Przemysław Bokwa, wiceprezes Kopalni Dolomitu z Grupy PBI.

- W 2019 roku, który przecież jeszcze się nie skończył, możemy pochwalić się 9 milionami ton urobku – dolomitów, wapieni i piaskowca. To nie koniec dobrych wiadomości. Pięć miesięcy temu, w czerwcu udało nam się uruchomić kolejną, siódmą już kopalnię kruszyw – zakład Janczyce.

Przemysław Bokwa mówił także o nowych zakładach. - Rok 2019 to w naszej grupie także start dwóch nowoczesnych zakładów produkcyjnych - dodał. - W sąsiedztwie kopalni Wymysłów wybudowaliśmy halę, w której produkujemy kostkę brukową. Wytwarzamy kostkę przemysłową i ozdobną kostkę Decorativo, którą klienci detaliczni mogą kupić w wielu ciekawych kształtach i kolorach. Drugi nowy zakład to Basznia II – kopalnia siarki rodzimej na Podkarpaciu. Od uruchomienia systematycznie i ciągle wzrastają jej możliwości produkcyjne, prowadzimy sprzedaż siarki granulowanej o najwyższej klasie czystości, planujemy też rozpoczęcie sprzedaży siarki płynnej i granulowanej w workach.

Grupa PBI to nie tylko wydobycie i przeróbka kruszyw, jej spółki zajmują się także budową dróg, produkcją betonu i prefabrykatów, świadczą liczne usługi dla górnictwa i transportu. Grupa nie przestaje się rozwijać. Rozważa budowę kolejnych zakładów wytwórczych, szczególny nacisk kładąc na produkcję betonu towarowego i mieszanek mineralno-asfaltowych. Analizuje w tym celu kilka lokalizacji w południowo-wschodniej i centralnej Polsce. Grupa PBI zatrudnia dziś około 1000 osób.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie