Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowo proinwestycyjny budżet w Mircu. Na inwestycje aż 35 procent wydatków

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Monika Nosowicz-Kaczorowska
- Tegoroczny budżet jest wyjątkowy. Wydatki na inwestycje sięgną ponad 16 milionów złotych - mówi wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.
- Tegoroczny budżet jest wyjątkowy. Wydatki na inwestycje sięgną ponad 16 milionów złotych - mówi wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn. archiwum prywatne
To będzie rok intensywnych prac w gminie Mirzec. Tegoroczny budżet jest wyjątkowy. Wydatki na inwestycje sięgną ponad 16 milionów złotych, podczas gdy w poprzednich latach było to kilka milionów. To ponad 35 procent wszystkich wydatków z budżetu w tym roku.

- Udało nam się pozyskać dużo pieniędzy zewnętrznych na duże inwestycje. Mamy stosunkowo niskie zadłużenie, na poziomie 26 procent, a były lata kiedy wynosiło 37 procent. Robiłem wszystko, aby nie zadłużać gminy, a jednocześnie ją rozwijać – mówi wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

Dochody budżetu na 2018 rok zaplanowano na ponad 41 milionów złotych, wydatki na 45,5 miliona złotych. Z tej kwoty ponad 16 milionów złotych przeznaczone zostanie na inwestycje, których w budżecie zaplanowano aż 36.
- Najważniejszą będzie termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, czyli niemal wszystkich szkół w gminie. Termomodernizacja nie obejmie szkoły w Gadce, która jest już zmodernizowana. Plan dotyczy też termomodernizacji budynku Urzędu Gminy. Całość prac będzie kosztowała 4,8 miliona złotych. Ogłosiliśmy już przetarg, mam nadzieję, że sprawnie wyłonimy wykonawcę, bo chcielibyśmy zakończyć inwestycję do końca sierpnia tego roku – mówi wójt Mirosław Seweryn.

Przebudowy, rozbudowy
W budynkach objętych termomodernizacją będą wymienione okna, drzwi, kotły centralnego ogrzewania, oświetlenie; planowane jest też ocieplenie ścian i montaż paneli fotowoltaicznych. Wśród inwestycji szkolnych jest też powstająca sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Tychowie Starym. Zakończenie prac planowane jest na 2018 rok, koszt budowy to prawie 1,8 miliona złotych, z czego 800 tysięcy złotych pochodzi z budżetu państwa. Dzięki kolejnemu dużemu projektowi „Rozwój ciała i umysłu” zyska infrastruktura sportowa przy szkołach. Przy szkołach w Gadce i Osinach powstaną boiska do piłki nożnej, boiska wielofunkcyjne i czterotorowe bieżnie ze skoczniami, przeprowadzony zostanie kolejny etap remontu hali sportowej przy Zespole Szkół w Mircu. Przebudowane będą łazienki, szatnie, powstanie nowe wejście do hali. Z tego samego programu szkoły dostaną nowy sprzęt i materiały dydaktyczne. Koszt całkowity projektu to 2,3 miliona złotych, z czego pieniądze unijne to 1,6 miliona złotych.

Duża przebudowa czeka też Ośrodek Zdrowia w Mircu. Roboty będą kosztowały 1,3 miliona złotych, połowa tej kwoty to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Duży zakres ma też przebudowa budynku wielofunkcyjnego w Ostrożance, która ma zakończyć się w 2019 roku. Koszt to blisko 860 tysięcy złotych, udało się uzyskać dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania „Razem na Piaskowcu” w wysokości 195 tysięcy złotych. W planach jest remont sanitariatów, wymiana instalacji, podłóg, okien i drzwi.

Z projektu „Mirzec kulturą stoi” gmina dostała 500 tysięcy złotych unijnego dofinansowania na przebudowę budynku remizy w Tychowie Nowym. Całość prac zaplanowanych na 2018 rok ma kosztować ponad 1,1 miliona złotych. W projekcie jest między innymi wymiana pokrycia dachowego, przebudowa pomieszczeń, wymiana instalacji. Z tego samego programu przewidziane jest doposażenie wiejskich świetlic na terenie gminy.

Kanalizacja
Do końca lutego ma zakończyć się budowa ponad trzech kilometrów kanalizacji i 47 przydomowych oczyszczalni ścieków w Małyszynie Dolnym. Koszt tych prac to 2,7 miliona złotych. Jeśli chodzi o kanalizację gminy, w tym roku w siedmiu miejscowościach mają rozpocząć się prace związane z budową sięgaczy, które ułatwią mieszkańcom podłączanie posesji do kanalizacji. Koszt ich budowy to 525 tysięcy złotych, zakończenie prac w 2020 roku. Gmina jest też przygotowana do złożenia wniosku o dofinansowanie na budowę kanalizacji w Osinach i Ostrożance, obecnie czeka na ogłoszenie naboru wniosków w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Budowa kanalizacji została zaplanowana na lata 2019 i 2020.

Inwestycje na drogach
Przebudowy i budowy dróg na terenie gminy Mirzec będą w 2017 roku kosztować ponad 1,7 miliona złotych. Drogi gminne, które znalazły się w tegorocznym budżecie to: Jagodne Kolonia, Gadka do kościoła, droga do pól w Mircu, droga Mirzec Podkowalów – Mirzec Podborki, przebudowa drogi do starego cmentarza, przebudowa drogi w Małyszynie Dolnym, remont drogi Małyszyn – Krzewa, remont łączników Mirzec Poddąbrowa – Mirzec Malcówki.

Prace planowane są też na drogach powiatowych. W 2018 roku zakończona będzie droga Osiny Mokra Nowa – Trębowiec i droga w Gadce, kontynuowana będzie budowa drogi z Tychowa Nowego w kierunku Ostrożanki, przebudowany łącznik między Mircem Poddąbrową a ulicą Langiewicza.
W planach jest też budowa oświetlenia przy kilku drogach w gminie. Wójt Mirosław Seweryn mówi, że przymierza się do dużego projektu, polegającego na wymianie oświetlenia w całej gminie z sodowego na ledowe. Koszt przedsięwzięcia to 2,6 miliona złotych, przy czym możliwe jest uzyskanie 80 -procentowego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Wniosek jest już złożony, czekamy na rozstrzygnięcie. Jeśli uzyskamy dofinansowanie, prace zaczną się w tym roku, a ich zakończenie planujemy na kwiecień przyszłego roku. Liczę na to, że oszczędności pozwolą na włączenie światła na całe noce – zdradza plany wójt.

Rewitalizacja i energia odnawialna
Wśród działań zaplanowanych na ten rok są także wnioski składane wspólnie z sąsiednimi gminami. Z gminą Pawłów Mirzec stara się o pieniądze na montaż ogniw fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych na posesjach mieszkańców, którzy zgłosili chęć udziału w programie. Wspólne z gminą Wąchock z kolei Mirzec aplikuje o pieniądze na tak zwany rozwój e-usług czyli na przykład wprowadzenie w szkołach elektronicznych dzienników lub elektronicznego dostępu do platformy e-podatki.
Złożony jest też wniosek o dofinansowanie kolejnego etapu rewitalizacji Mirca. Wartość przewidzianych prac to 6,5 miliona złotych do 2022 roku.

- Jesteśmy po ocenie rzeczowej wniosku, przeszliśmy ją pomyślnie. Chcemy na ten projekt z Unii Europejskiej otrzymać blisko 3,9 miliona złotych. Plany są bardzo ambitne. Zakładają budowę zbiornika wodnego, skateparku, placu zabaw, parkingów, toalet publicznych, wiaty handlowej, remont pomnika, ustawienie granitowego globusu, witaczy i budowę ciągu pieszo – jezdnego – powiedział wójt Mirosław Seweryn.

W budżecie na 2018 rok znalazł się też szereg mniejszych zadań, realizowanych z Funduszy Sołeckich poszczególnych wsi. Są to między innymi zagospodarowania terenów w sąsiedztwie szkół i remiz Ochotniczych Straży Pożarnej. W planach jest też otwarcie Klubu Seniora po uzyskaniu na ten cel dofinansowania z programu Senior+.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza jedenastka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie. A w niej dwóch piłkarzy Korony

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TEŻ: Piotr Turek, ciężko chory chłopiec, odpowiada na pytanie, dlaczego warto wspierać WOŚP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie