Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowo śnieżny Miedzianogórski Rajd Barbórkowy. W tradycyjnej wędrówce wzięło udział blisko 70 uczestników. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Miedzianogórski Rajd Barbórkowy przez najpiękniejsze zakątki gminy Miedziana Góra. Była zalewajka i gorąca herbata.
Miedzianogórski Rajd Barbórkowy przez najpiękniejsze zakątki gminy Miedziana Góra. Była zalewajka i gorąca herbata. Gmina Miedziana Góra
Kolejna edycja, tradycyjnego rajdu barbórkowego po gminie Miedziana Góra przeszedł do historii. W mroźny, niedzielny poranek 3 grudnia na starcie, pomimo śnieżnej pogody - stawiło się około 70 uczestników, miłośników lokalnej historii i urokliwych zakątków gminy. Była gorąca herbata i zalewajka.

Miedzianogórski Rajd Barbórkowy przez najpiękniejsze zakątki gminy Miedziana Góra. Była zalewajka i gorąca herbata

Najpiękniejsze zakątki Miedzianej Góry, szczególnie te związane z górnictwem, zwiedzali w minioną niedzielę uczestnicy Rajdu Barbórkowego, którego organizatorem był samorząd gminy. Wśród piechurów znaleźli się nie tylko mieszkańcy Miedzianej Góry, ale i goście spoza.

Grupa prowadzona przez przewodnika świętokrzyskiego Grzegorza Szlefarskiego zwiedziła kaplicę świętej Barbary, której historię przybliżył pełniący rolę gospodarza Wiesław Tokar - sołtys Miedzianej Góry i radny rady gminy. Dalej trasa wiodła przez Górę Łajscową i Górę Grodową. Tu wędrowcy zwiedzili działająca kopalnię Tumlin – Gród, gdzie Michał Poros z Geoparku snuł geologiczne opowieści o protodinozaurach, skamieniałych wydmach oraz wielu ciekawostkach o piaskowcach tumlińskich. Krótki przystanek przy Grodowym Źródle i jeszcze tylko przystanki przy kopcu granicznym z krzyżem powstańczym, kościele w Ćmińsku i blisko już było do ruin Zakładu Wielkopiecowego w Bobrzy, gdzie na uczestników czekała tradycyjna zalewajka, gorąca herbata i ognisko.

Każdy uczestnik Miedzianogórskiego Rajdu Barbórkowego otrzymał ufundowany przez przewodnika pamiątkowy znaczek.

Miedzianogórski Rajd Barbórkowy to cykliczna impreza, która na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń turystycznych tego regionu. Cieszy szczególnie fakt, że pomimo zimowej aury w barbórkowym rajdzie wzięła udział tak duża grupa osób.

"Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność oraz dobre humory, szczególnie jednak tym najmłodszym, którzy dzielnie wędrowali obsypanymi przez śnieg drogami i bezdrożami. Dziękujemy PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach za objęcie rajdu swoim patronatem. Dziękujemy także panu Wiesławowi Tokarowi za udostępnienie kaplicy świętej Barbary i opowieści o jej historii, Panu Michałowi Ręboszowi za udostępnienie kamieniołomu Tumlin – Gród oraz Michałowi Porosowi za geologiczną lekcję. Już dziś zapraszamy na kolejne wędrówki po malowniczej i urokliwej o każdej porze roku gminie Miedziana Góra!" - czytamy na stronie Gminy Miedziana Góra.

(źr. Dominik Słoń/Gmina Miedziana Góra)

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie