Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy Ogród Sensoryczny powstał przy Szkole Podstawowej w Młodzawach. Zobacz zdjęcia

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Ogród Sensoryczny przy szkole w Młodzawach. Więcej na kolejnych zdjęciach
Ogród Sensoryczny przy szkole w Młodzawach. Więcej na kolejnych zdjęciach Ilona Modrzewiecka
Zakończono budowę innowacyjnego Ogrodu Sensorycznego przy Szkole Podstawowej w Młodzawach, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Młodzaw – Nasza Przyszłość. Prezentuje się wspaniale. Zobaczcie zdjęcia.

Wyjątkowy Ogród Sensoryczny powstał przy szkole w Młodzawach

Ogród sensoryczny to inaczej ogród zmysłów, założony po to, aby silniej niż „tradycyjne” ogrody, oddziaływać na nasze zmysły. Tu wszystkiego można dotknąć, posmakować, usłyszeć i powąchać...

Ogród zajmuje powierzchnię około 900 metrów kwadratowych i obejmuje pięć ogrodów tematycznych, które mają za zadanie pobudzać wszystkie zmysły. W ogrodzie przy szkole są strefy: dotyku, koloru, zapachu, smaku i dźwięku oraz ścieżka sensoryczna.

Strefę dotyku umieszczono przy wejściu do ogrodu, stanowi go zestaw trzech donic gabionowych o wysokości 80 centymetrów, wypełnionych kamykami i ściółkami o różnych strukturach, w których posadzono różne rośliny. Wysokość donic pozwala na możliwość dotyku roślin bez potrzeby schylania się.

W strefie koloru znajdują się rabaty o geometrycznych kształtach, kolorowe rośliny i ściółki. W centralnym punkcie jest okrągły plac z dużym stołem i ławkami. Umożliwia to prowadzenie zajęć dydaktycznych na powietrzu.

Podstawę strefy zapachu stanowi duży drewniany trejaż z kwitnącymi różami pnącymi. Dopełnieniem są rabaty, na których posadzono krzewy i byliny o intensywnym zapachu.

Z kolei w strefie smaków posadzono drzewa i krzewy owocowe, a na żwirowej powierzchni umieszczono cztery skrzynie z licznymi warzywnymi, ziołami i krzewinkami. Wejście do ogrodu smaków stanowi drewniana pergola z pnączem - jadalnym owocem kiwi.

Strefę dźwięku stanowią różnorodne dzwonki rozmieszczone na terenie żwirowej rabaty z kępami traw szumiących na wietrze. Uzupełnieniem strefy są budki lęgowe dla ptaków zawieszone w koronach drzew.

Ostatnim elementem jest ścieżka sensoryczna podzielona na pięć odcinków zróżnicowanych pod względem materiału i struktury.

W całym ogrodzie znajdują się ścieżki i ławki parkowe. Można tu pospacerować, zrelaksować się, pobudzić zmysły i poprawić swoje samopoczucie. Ważnym elementem zbudowanego ogrodu jest jego funkcja estetyczna – ciekawa kompozycja i dekoracja obiektu oraz funkcja wpływająca na ochronę środowiska.

Stowarzyszenie składa podziękowania Lokalnej Grupy Działania Ponidzie i burmistrzowi miasta i gminy Pińczów za pomoc i wsparcie. Dziękujemy również wykonawcy – Firma Bednarz z Suchowoli oraz Joannie Niewiadomskiej–Majewicz za piękny projekt.

Zobaczcie galerię zdjęć z Ogrodu Sensorycznego w Młodzawach

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie