Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy Tydzień Bibliotek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu. Czytelnicy mogli sprawdzić się w kilku konkurencjach

MBR
Choć biblioteka w Połańcu została już otwarta to ze względu na pandemię koronawirusa Tydzień Bibliotek musiał zostać przeniesiony do sieci.
Choć biblioteka w Połańcu została już otwarta to ze względu na pandemię koronawirusa Tydzień Bibliotek musiał zostać przeniesiony do sieci. Facebook
W Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu zakończył się tegoroczny Tydzień Bibliotek, który z uwagi na niecodzienną sytuację miał inny przebieg niż zwykle.

Zaledwie dwa dni przed świętem bibliotekarzy i bibliotek - 6 maja, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu otworzyła się po długiej przerwie, by wystartować z wypożyczeniami książek oraz nową formą Tygodnia Bibliotek. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, majowe święto bibliotek pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” przeniosło się do rzeczywistości wirtualnej.

Przez pierwsze dwa tygodnie maja warto było śledzić Facebook'owy profil połanieckiej biblioteki ze względu na ciekawe propozycje literackie oraz liczne zabawy, quizy i gry oparte o książki i inne zbiory. Każdego dnia placówka przygotowywała menu literackie, czyli propozycję książek w formie karty dań. Codziennie dodawane było nowe menu, a wszystkie książki były dostępne do wypożyczenia. Pracownicy biblioteki zaproponowali czytelnikom również zabawę pod tytułem "Kto to taki"? Zasłaniali maseczką fragment twarzy postaci widocznej na okładce książki biograficznej, po czym robili jej zdjęcie, które następnie trafiało na Facebooka. Zadaniem czytelników było podanie imienia i nazwiska znanej osobistości z fotografii. Odpowiedzi należało udzielić w komentarzu pod postem. Nie zabrakło także quizów dla młodszych czytelników. W tym przypadku pokazywano niewielki fragment okładki, po którym należało odgadnąć jaka bajkowa postać jest na niej widoczna. Młodym czytelnikom bez trudu udało się rozpoznać Kota Filemona, Elzę z Krainy Lodu, Maszę i Niedźwiedia, Kubusia Puchatka, Smerfa, Lolka z bajki o dwóch kreskówkowych braciach, Harrego Pottera i Boba Budowniczego.

Ciekawą formą promocji literatury podczas Tygodnia Bibliotek były „Historyjki książką pisane”, czyli krótkie opowiadania napisane w oparciu o tytuły znalezione na bibliotecznych półkach książki. Stworzenie historyjki nie było łatwym zadaniem. Należało bowiem z tysięcy książek wyciągnąć te, których tytuły po połączeniu ze sobą stanowiły główną treść opowieści. Co ważne: opowiadanie musiało mieć sens i miało zaciekawić czytelnika. Powstały historyjki dla dorosłych i dla dzieci. Efekty tych prac można zobaczyć w połanieckiej bibliotece. Kolejna zabawa w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek polegała na przeniesieniu gier planszowych do internetu. Czytelnicy mogli się zmierzyć między innymi podczas rozgrywek w "Mistrza słowa” i „Story cubes”. Biblioteka celowo wybrała gry opierające się na rzutach kostkami. Na początku rzuty zostały nagrane przez bibliotekarzy i opublikowane w postaci krótkich filmików na Facebooku. W przypadku „Mistrza słowa” na kostkach znajdowały się litery, z których czytelnicy mieli za zadanie ułożyć jak najwięcej niepowtarzalnych wyrazów. W słowie musiały znajdować się tylko wylosowane litery, przy czym nie trzeba było wykorzystać wszystkich kostek. Kostka z gwiazdką to tak zwany joker zastępujący dowolną literkę z alfabetu. Natomiast „Story cubes” to gra, na której kostkach widnieją nie litery, a symbole. Należało w oparciu o wylosowane kostki i widoczne na nich obrazki opowiedzieć wymyśloną przez siebie historię. Opowiadanie otwierało standardowe hasło „Dawno, dawno temu” lub „Pewnego razu”. Można było zacząć od dowolnej kostki, najlepiej od takiej, która jako pierwsza przykuła uwagę. Gra jest skonstruowana w taki sposób, że widoczny obrazek nasuwa wiele skojarzeń i każde jest prawidłowe. Nie ma złych odpowiedzi, jedyne co może ograniczać, to własna wyobraźnia. Odpowiedzi oczywiście należało podawać w komentarzach.

Ostatnim akcentem zamykającym tegoroczny Tydzień Bibliotek była akacja zachęcająca czytelników do korzystania z zasobów cyfrowych i katalogów on-line. Dla czytelników chcących skorzystać z możliwości korzystania z internetowego katalogu bibliotecznego został przygotowany specjalny samouczek, dzięki któremu w zaledwie kilku krokach można było się dowiedzieć w jaki sposób szybko i skutecznie założyć konto czytelnika on-line, by móc zamawiać książki bez wychodzenia z domu.

Źródło:UMiG Połaniec

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie