Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wylecz pęcherz nadreaktywny

Luiza Buras-Sokół [email protected]
- Jedną z form leczenia pęcherza nadreaktywnego jest pesaroterapia - mówi doktor Mariusz Malmur z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach i pokazuje różne rodzaje pesarów.
- Jedną z form leczenia pęcherza nadreaktywnego jest pesaroterapia - mówi doktor Mariusz Malmur z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach i pokazuje różne rodzaje pesarów.
Nietrzymanie moczu i pęcherz nadreaktywny to problemy ogólnospołeczne. Cierpi na nie 16 procent ludzi

Szacuje się, że w Polsce na zespół pęcherza nadreaktywnego może cierpieć od 2 do 3 milionów osób. Co roku na tę chorobę zapada nawet 15 tysięcy nowych pacjentów. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jako jedyny w województwie świętokrzyskim zapewnia chorym kompleksową opiekę.

Pęcherz nadreaktywny to zespół objawów polegających na występowaniu częstego oddawania moczu, parcia na pęcherz moczowy i nietrzymania moczu z parcia. Wymienione objawy mogą występować oddzielnie lub w połączeniu ze sobą. Schorzeniu nie towarzyszą inne czynniki patologiczne mogące odpowiadać za te objawy. Przed ustaleniem ostatecznego rozpoznania choroby należy wykluczyć inne zaburzenia czynności pęcherza, które mogą być spowodowane na przykład przez nowotwór, przerost prostaty u mężczyzn, kamicę pęcherza moczowego czy zakażenie dróg moczowych.

Wieloczynnikowa etiologia schorzenia powoduje, że wystąpienie choroby trudno przewidzieć, w licznych przypadkach nie pomoże również profilaktyka. – Nie bez znaczenia są wiek, predyspozycje genetyczne, liczba i rodzaj porodów, przebyte operacje, styl życia – wylicza specjalista ginekolog Mariusz Malmur z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Choroba ciała i duszy

- Szacuje się, że zespół pęcherza nadreaktywnego może dotyczyć nawet aż 16 procent wszystkich osób dorosłych. Wbrew powszechnym opiniom schorzenie to nie występuje tylko u kobiet. Badania epidemiologiczne wykazały, że zespół pęcherza nadreaktywnego w równym stopniu dotyka przedstawicieli obydwu płci, bez względu na wiek i charakter wykonywanej pracy. Tym niemniej, co ciekawe, kobiety zgłaszają się do lekarza z powodu zespołu pęcherza nadreaktywnego cztery razy częściej niż mężczyźni - mówi ginekolog.

Zespół pęcherza nadreaktywnego wywiera ogromny wpływ zarówno na życie osoby dotkniętej tym schorzeniem, jak i jej rodziny.

- Intymny charakter tych dolegliwości sprawia, że chorzy często wstydzą się rozmawiać o swoim problemie nawet z najbliższymi, nie mówiąc o przyjaciołach czy znajomych. Powoduje to stopniową izolację od społeczeństwa, rezygnację z aktywności zawodowej czy fizycznej. W najbardziej skrajnych przypadkach może być przyczyną zaburzeń emocjonalnych, a nawet depresji. Zespół pęcherza nadreaktywnego nie jest schorzeniem, które doprowadza do śmierci, ale osoby dotknięte tą chorobą często zostają zepchnięte na margines życia społecznego. Schorzenie to obniża jakość życia i w tym wymiarze może być traktowane jako pewna forma niepełnosprawności - zauważa doktor Malmur.

Z przeprowadzonych badań wynika, że aż u 76 procent osób z zespołem pęcherza nadreaktywnego schorzenie to w znaczącym stopniu utrudniało normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, prowadząc do obniżenia nastroju, występowania uczucia ciągłego napięcia i stresu.

Z tych powodów niezmiernie ważne jest wdrożenie powszechnych programów edukacyjnych oraz informowanie opinii publicznej o skali występowania problemu, możliwościach leczenia, a także o metodach profilaktyki opartej o ćwiczenia i zmianę stylu życia. Dolegliwości związane z problemami dotyczącymi oddawania moczu czy kontroli pęcherza moczowego nadal stanowią temat tabu, a dwie trzecie chorych zgłasza się do specjalisty po upływie ponad dwóch lat od wystąpienia pierwszych objawów choroby.

Warto szukać pomocy

Obecny stan wiedzy medycznej pozwala w większości takich przypadków znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu z utrzymaniem moczu. Dostępne są różne formy leczenia, począwszy od zmiany stylu życia, odpowiedniej diety, samodzielnej rehabilitacji w warunkach domowych, a na specjalistycznym leczeniu z zastosowaniem odpowiednich leków i zabiegach operacyjnych skończywszy.

- W większości przypadków nieodzowne staje się włączenie odpowiedniej terapii farmakologicznej. Na chwilę obecną dostępne są nowoczesne i bardzo skuteczne leki pozwalające na eliminację uciążliwych objawów. Efektywna okazuje się także terapia zabiegowa, zwłaszcza w przypadkach nietrzymania moczu związanego z wysiłkiem - wylicza doktor Mariusz Malmur.

W województwie świętokrzyskim istnieje profesjonalna pracownia diagnostyki i leczenia schorzeń uroginekologicznych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Wieloletnie doświadczenie lekarzy Kliniki Położnictwa i Ginekologii owocuje bardzo dobrymi wynikami leczenia kobiet z wyżej wymienionymi problemami.

- Stosowane metody terapii są identyczne z wykonywanymi w najlepszych ośrodkach w Europie. Należy podkreślić, że wszystkie badania i cały proces leczenia jest w pełni refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi doktor Malmur.

Klinika Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do leczenia zachowawczego i zabiegowego, nie tylko problemów związanych z utrzymaniem moczu, ale również schorzeń związanych z zaburzeniami statyki narządu płciowego, dotykających coraz młodszych kobiet.

W klinice stosuje się leczenie zachowawcze w postaci pesaroterapii (pesar to forma implantu, który kobieta sama może zakładać i wyjmować), farmakoterapię – zarówno preparatami doustnymi, jak i toksyną botulinową, która podana drogą zabiegową powoduje czasowe, długotrwałe, częściowe porażenie mięśni pęcherza, leczenie operacyjne z użyciem tkanek własnych i materiałów syntetycznych (siatki, taśmy, implanty).

- Należy podkreślić, że bardzo ważną rolę w procesie diagnozowania i leczenia, zwłaszcza na początkowym etapie, powinni odgrywać lekarze pierwszego kontaktu. Gorąco namawiamy wszystkich pacjentów z problemami uroginekologicznymi do poruszenia tych wstydliwych, a jakże istotnych problemów w gabinetach swoich lekarzy POZ. Tam z pewnością uzyskają fachową pomoc w zakresie leczenia oraz informacji o możliwościach specjalistycznego leczenia ginekologicznego i urologicznego – kończy doktor Mariusz Malmur.

Co to za schorzenie?

Zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) to stan objawiający się częstym, nierzadko niekontrolowanym oddawaniem moczu.
O pojawieniu się dolegliwości pęcherza nadreaktywnego świadczy: częstomocz – wielokrotne (powyżej 8 razy na dobę) oddawanie niewielkich ilości moczu, spowodowane bolesnym uczuciem parcia,parcie naglące – nagła, niepohamowana potrzeba oddania moczu, wynikająca z nieprawidłowych skurczów pęcherza, nietrzymanie moczu z powodu parcia – mimowolny, nie dający się powstrzymać wyciek moczu, spowodowany parciami naglącymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie