Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki rekrutacji do publicznych szkół średnich powiatu buskiego

Adam LIGIECKI
Buski „ekonomik” rośnie w siłę. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 jako jedyna szkoła w powiecie zwiększył znacznie liczbę uczniów, a sukces po naborze fetują dyrektorzy: Andrzej Bilewski, Anna Gradzik i Anna Ejsmont-Kowalska.
Buski „ekonomik” rośnie w siłę. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 jako jedyna szkoła w powiecie zwiększył znacznie liczbę uczniów, a sukces po naborze fetują dyrektorzy: Andrzej Bilewski, Anna Gradzik i Anna Ejsmont-Kowalska. Adam Ligiecki
To mniej niż przed rokiem, ale i niż w oświacie pogłębia się coraz bardziej. W 2011 roku mieliśmy w powiecie tylko 814 absolwentów gimnazjów.

W lipcu zakończyła się część podstawowa naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Rekrutacja uzupełniająca trwać będzie do końca wakacji, lecz nie wpłynie to w istotny sposób na strukturę sieci oświaty.

NIŻ W LICEUM

Najwięcej pierwszoklasistów, jak co roku, ma buskie I Liceum Ogólnokształcące. Przyjęto 234 absolwentów gimnazjów, co pozwoliło utworzyć osiem oddziałów. W tym - po raz pierwszy w dziejach szkoły - trzy klasy o prestiżowym profilu biologiczno-chemicznym.
Tyle że w ostatecznym rozrachunku buski ogólniak jest... na minusie. Niż oświatowy dotarł także tutaj - w tym roku szkolne mury opuściło bowiem 261 maturzystów.

REWELACYJNE TECHNIKUM

Jako jedyna szkoła w powiecie, znaczący przyrost uczniów zanotował buski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1. Do popularnego "ekonomika" przyjęto 171 pierwszaków, podczas gdy w czerwcu odeszło 150 absolwentów.

Duży wpływ na decyzje gimnazjalistów, którzy właśnie tu składali papiery o przyjęcie, miały wyniki tegorocznych matur. Technikum numer 1 w "ekonomiku" uzyskało najlepszy rezultat w historii: 162,8 procent punktów (z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego). To wyższy ranking niż średnia świętokrzyska (138,8), dający buskiej szkole miejsce w pierwszej piątce techników w województwie.

Wzięciem cieszy się również wchodzące w skład zespołu liceum ogólnokształcące (jego absolwenci uzyskali drugi wynik w powiecie buskim: 189,7 punktu). Teraz utworzono dwie liczne klasy pierwsze, ale i tak wielu kandydatów musiało odejść z kwitkiem. - Przyjęliśmy do liceum więcej uczniów niż było to pierwotnie planowane. W sumie 69 osób. A chętnych była... blisko setka - przyznaje dyrektor Andrzej Bilewski.

SĄ WOLNE MIEJSCA

W roku szkolnym 2011/2012 nie będzie istotnych zmian w powiatowej sieci szkół ponadgimnazjalnych. Żadna z publicznych placówek nie uruchomiła nowego profilu kształcenia (na poziomie maturalnym), stawiając na sprawdzone wzory. Bezpowrotnie, jak się wydaje, znikł jedynie ze stopnickiego "ekonomika" flagowy niegdyś kierunek ekonomiczny. Teraz - nie licząc zasadniczej szkoły zawodowej - funkcjonują tu tylko klasy mundurowe liceum.

W każdej ze szkół są wolne miejsca. W sumie, według lipcowego raportu resortu oświaty starostwa, może zostać jeszcze przyjętych blisko 160 pierwszaków (do liceów, techników, zawodówek). Najwięcej, bo 41 miejsc czeka w buskim Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie