MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa małpich rzeźb z brązu opatrzonych flagami Państw Europy przy Zamku Królewskim w Sandomierzu (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
Jak mówił podczas oficjalnego otwarcia wystawy  autor rzeźb Adam Spała od lewej - pomysł na wystawę zrodził się w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Jak mówił podczas oficjalnego otwarcia wystawy autor rzeźb Adam Spała od lewej - pomysł na wystawę zrodził się w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Klaudia Tajs
Wystawa 47 małpich rzeźb z brązu opatrzonych flagami Państw Europy symbolicznie nawiązuje do trwającej integracji krajów europejskich. Ekspozycja „Piękne Małpy Europy. Przestroga artysty” jest współorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Fabrykę Porcelany AS i Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

W uroczystym otwarciu wystawy udział wziął autor dzieł, właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów Adam Spała, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Dominik Kacper Płaza oraz liczni goście, wśród których znaleźli się biskup Diecezji Sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Sandomierza Wojciech Czerwiec, wiceprezes Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego Krzysztof Burek oraz Katarzyna Rij, dyrektor artystyczny Galerii van Rij w Ćmielowie.

Jak mówił podczas oficjalnego otwarcia wystawy autor rzeźb Adam Spała pomysł na wystawę zrodził się w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. - Miałem takie pragnienie, aby poszukać tematu rzeźbiarskiego, który nie dzieliłby, który łączyłby - powiedział autor. - Różne zwierzęta przychodziły mi do głowy, akurat małpy były wolne. Mogłyby to być także koty. Tu chodzi o przesłanie, aby partie polityczne współpracowały z sobą. Aby kraje współpracowały z sobą, abyśmy nie śmiecili środowiska. Jeśli tak nie będziemy postępować stracimy empatię.

Autor zaznaczył, że kolekcja jest przestrogą dla ludzkości, aby uchronić naszą cywilizację przed zagładą. - Jeżeli świat, a w szczególności rodzinna Europa nie będzie współpracować, a koncentrować się jedynie na własnych korzyściach, to kruchy jest nasz los - mówił autor rzeźb. - Utracenie empatii może niebezpiecznie zbliżyć ludzi do poziomu zwierząt.

Wystawa jest eksponowana w Alei Dziedzińca Dolnego Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Doktor Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu zauważył, że udało się zagospodarować niewykorzystaną dotychczas przestrzeń wokół Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Ekspozycja bezpośrednio odnosi się do kolekcji malowideł na porcelanie, prezentowanych pod bliźniaczą nazwą w Galerii Sztuki Współczesnej van Rij w Fabryce Porcelany w Ćmielowie.

Wystawa będzie eksponowana od 27 kwietnia do końca września na Dziedzińcu Dolnym Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie