MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa na jubileusz powstania Archiwum Państwowgo w Kielcach

/Lid/
Wśród dokumentów zgromadzonych w kieleckim archiwum są takie perełki jak list Marii Konopnickiej z 1892 roku pisany do stryja – mówi Beata Białek.
Wśród dokumentów zgromadzonych w kieleckim archiwum są takie perełki jak list Marii Konopnickiej z 1892 roku pisany do stryja – mówi Beata Białek. A. Piekarski
Świadectwo Jana Piwnika Ponurego, list Marii Konopnickiej i testament Henryka Sienkiewicz można zobaczyć na wystawie w Archiwum Państwowym w Kielcach obchodzącym 90 rocznicę swojego powstania.

Na okolicznościowym spotkaniu przypomniano dzieje placówki, od początków istnienia, przez wojenną zawieruchę aż po lata 50., kiedy to archiwum przeniosło się do wyremontowanego dla niego budynku byłej synagogi. Za poprawą warunków lokalowych szło rozwijanie działalności i kadry. Obecnie pracują w nim 44 osoby. Po wojnie archiwum kierowali: w latach 1963 - 1964 Jan Naumiuk, w latach 1964 - 1982 Stanisław Marcinkowski, w latach 1983 - 2009 Elwira Szczepaniak, w latach 2009 - 2011 Rafał Chałoński oraz od 1 lipca 2011 roku Wie-sława Rutkowska. Archiwum kieleckie prowadzi nadzór, kontrolę stanu archiwaliów oraz prace nad przechowywanym zasobem Ziemi Kieleckiej.

Przeprowadzka archiwum do obecnej siedziby rozpoczęła się w końcu 2010 roku i trwała do czerwca tego roku. Na Kuscińskiego 57 przewieziono dokumenty zgromadzone w magazynach użyczonych przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach przy ul. Żeromskiego oraz te z likwidowanych Oddziałów Zamiejscowych w Pińczowie, Jędrzejowie i Starachowicach. Archiwum kieleckie posiada tylko jeden Oddział Terenowy w Sandomierzu.

Podczas uroczystości pracownicy archiwum zostali odznaczeni Medalami za Długoletnią Służbę nadanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz odznakami honorowymi Za Zasługi dla Archiwistyki nadanymi przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych a wśród wyróżnionych znalazła się dy-rektor archiwum Wiesława Rutkowska.

Otwarto także bardzo ciekawą wystawę Gdy myślę, Ojczyzna... - portrety sławnych Polaków w dokumencie archiwalnym. Można na niej zobaczyć unikalne materiały archiwalne i fotografie pochodzące z zasobu archiwów państwowych i muzeów, a dotyczące wybitnych Polaków, którzy swoje związki mieli także z naszym regionem. - Z naszych zbiorów pochodzi cenzurka majora Ponurego, widać, że major ucząc się w ostrowieckim Chreptowiczu był dobry z zajęć fizycznych a z łaciny miał dwój-kę - mówi Beta Białek z AP. - Z materiałami cukrowni Łubna dostaliśmy list Marii Konopnickiej, która prosi swego stryja o re-komendację, jest testament Sienkiewicza a także rozkazy majora Hubala.

Kustoszem wystawy jest Iwona Pogorzelska, która zebrała dokumenty i zdjęcia z 20 różnych placówek.
Wręczono także nagrodę publiczności w zorganizowanym w pierwszym półroczu tego roku konkursie genealogicznym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Najwięcej głosów otrzymało drzewko uczennicy klasy V szkoły w Chmielniku Wiktorii Szyszki.

Box
Więcej zdjęć i film na stronie ww.echodnia.eu
Ramka
Co jest w archiwum
Zasób
Kieleckie Archiwum przechowuje prawie milion jednostek inwentarzowych, co stanowi z kolei przeszło 8 kilometrów akt, zgrupowanych w ponad 4300 zespołach i zbiorach archiwalnych.
Zasób Archiwum Państwowego w Kielcach to akta miast, gmin i cechów, administracji ogólnej i specjalnej, wymiaru sprawiedliwości, przedsiębiorstw oraz instytucji gospodarczych, a także szkół, instytucji społecznych, stowarzyszeń, majątków ziemskich, osób i rodzin. Zakres chronologiczny zasobu to głównie XIX i XX wieku, choć najstarszy przechowywany dokument pochodzi z 1357 r. Zasięg terytorialny przechowywanych materiałów archiwalnych obejmuje historyczne granice Guberni Radomskiej, Guberni Kieleckiej i Województwa Kieleckiego do 1939 r., które swoim zasięgiem obejmowało m.in. Radom, Będzin, Sosnowiec i Częstochowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie