Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa pamięci warszawskich bohaterów w Starachowicach

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Zwiedzający oglądali zgromadzone na wystawie pamiątki i zdjęcia.
Zwiedzający oglądali zgromadzone na wystawie pamiątki i zdjęcia. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Otwarcie wystawy pamiątek i fotografii wypożyczonych z Muzeum Powstania warszawskiego rozpoczęło obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

1 sierpnia o godzinie 17 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach spotkali się kombatanci, harcerze, mieszkańcy Starachowic i przedstawiciele władz. Najpierw, dokładnie o godzinie 0 włączone zostały syreny alarmowe, przypominające, że dokładnie 68 lat temu w okupowanej Warszawie rozpoczęło się powstanie.

Wystawę, na którą składają się zdjęcia z okupowanej, walczącej stolicy oraz pamiątki otworzyła wiceprezydent Małgorzata Szlęzak.

- Powstanie warszawskie zawsze było symbolem siły narodu. To czynnik kształtujący naszą świadomość narodową. Tragizm wojny musi na zawsze pozostać w naszej pamięci - mówiła. - Powstanie było tym ważnym elementem, dzięki któremu możemy dziś cieszyć się wolnością. Oddajmy hołd tym, którzy walczyli: żołnierzom, harcerzom i cywilom.

Następnie głos zabrał Adam Brzeziński, członek Zespołu ds. Strategii i Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

- Nasi przodkowie odegrali ważną rolę jeśli chodzi o niesienie pomocy warszawiakom. Zimą z 1944 na 1945 roku na stacji w Wierzbniku zatrzymał się pociąg. Z wagonów Niemcy wypędzili na mróz i poniewierkę około tysiąca ludzi: mężczyzn, kobiet, dzieci. Zostali uratowani. Chcąc przypomnieć ich poświęcenie ogłosiliśmy konkurs "Przesiedleńcy - obraz przymusowych przesiedleń zachowanych nadesłanych rodzinnych wspomnieniach". Wśród nadesłanych prac najlepsze okazało się rzetelne opracowanie przygotowane przez Joannę Matysek o pomocy, jaką niosły rodziny Nowakowskich i Stawskich z Wierzbnika. Opracowanie zostanie opublikowane w kolejnym tomie z cyklu "Historia Ziemi Starachowickiej" - powiedział Adam Brzeziński.

Joanna Matysek odebrała z rąk wiceprezydentów Sylwestra Kwietnia i Małgorzaty Szlęzak nagrody książkowe ufundowane przez prezydenta miasta stołecznego Warszawy, Urząd Miejski w Starachowicach i Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Następnie zgromadzeni na uroczystości obejrzeli wystawę sprowadzoną specjalnie z Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyświetlone zostały również dwa filmy. Pierwszy powstał w zeszłym roku podczas obozu letniego harcerzy ZHP Hufiec Starachowice, drugi, zatytułowany "Kanały" jest częścią ekspozycji wypożyczonej z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie