Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa z Mauzoleum w Michniowie otwarta w czeskich Lidicach. To miejsce ma tragiczną historię

Doktor Katarzyna Jedynak
Pomnik dzieci lidickich w Muzeum Miejscu Pamięci w czeskich Lidicach.
Pomnik dzieci lidickich w Muzeum Miejscu Pamięci w czeskich Lidicach.
Czeskie Lidice, wieś spacyfikowana przez Niemców w czasie II wojny światowej, jest symbolem wojennych zbrodni na ludności cywilnej i miejscem pamięci podobnie, jak polski Michniów. Niedawno otwarto tam wystawę, przygotowaną przez doktor Katarzynę Jedynak z Mauzoleum w Michniowie.

10 czerwca 1942 roku jednostki SS i niemieckiej policji przeprowadziły pacyfikację czeskiej wsi Lidice. Akcja eksterminacyjna była zemstą za zamach z 27 maja 1942 roku na Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, który sprawował funkcję protektora Czech i Moraw. W wyniku akcji eksterminacyjnej zginęło 192 mężczyzn, 60 kobiet oraz 88 dzieci. Większość Lidickich dzieci zostało wywiezionych i zginęło zagazowanych w obozie Chełmno nad Nerem. Po pacyfikacji trwały działania mające na celu wymazanie Lidic z mapy Czech. Zniszczono wszystkie budynki, cmentarz, kościół, gruzami zasypano staw, wycięto wszystkie drzewa, zmieniono nawet bieg rzeki przepływającej przez Lidice. Pierwszym pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 10 czerwca 1942 r., ustawili żołnierze Armii Czerwonej w 1945 r. na zbiorowej mogile lidickich mężczyzn. W tym samym roku podjęto decyzję, o wybudowaniu nowych Lidic, a na terenie po zniszczonej wsi utworzono miejsce pamięci narodowej. Miejsce po starych Lidicach jest swoistym połączeniem miejsca pamięci narodowej i parku sztuki. Za koncepcję całego założenia odpowiadał znany czeski architekt Frantiśek Marek. Głównym elementem architektonicznym jest oktagonalna glorieta i przylegające do niej arkadowe galerie z płaskorzeźbami, na których przedstawione są sceny z życia mieszkańców Lidic sprzed pacyfikacji. W 1962 r. wybudowano muzeum. W parkowym założeniu lidickiego miejsca pamięci odnajdziemy kilka rzeźb: Kobieta z różą, Kobieta z dzieckiem, Płacząca kobieta oraz składający się z 82 rzeźb lidickich dzieci pomnik autorstwa Marii Uchytilovej. Pomnik Dzieci Ofiar Wojny jest najbardziej rozpoznawalnym i wzruszającym symbolem tragicznych wydarzeń.

Dzieci i wojna

W Muzeum Miejsca Pamięci Lidice odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Dzieci i Wojna”. Wydarzenie zorganizował Polski Instytut w Pradze wraz z Muzeum Miejsce Pamięci w Lidicach. Maciej Ruczaj z Instytut Polskiego oraz doktor Eduard Stehlik, dyrektor lidickiego muzeum przywitali zgromadzonych gości z kilku ośrodków naukowych i kulturalnych w Polsce i Czechach. Przed rozpoczęciem obrad konferencyjnych przemówienie wygłosił Vitalii Usatyi z Ambasady Ukrainy w Republice Czeskiej. Opowiedział on o tragicznej sytuacji ukraińskich dzieci w trakcie trwającej obecnie wojny z Rosją. Po wstrząsających opisach rosyjskich zbrodni na narodzie ukraińskim nastąpiła chwila ciszy dla ofiar tego konfliktu.

Na wzór Hitler-Jugend

Pierwszym prelegentem był Jan Špringl z Muzeum Miejsca Pamięci z Terezina w Czechach. Omówił on funkcjonowanie Kuratorium wychowania młodzieży w czasie okupacji niemieckiej w Czechach. Instytucja ta została powołana z inspiracji niemieckiej, gdyż miała wychowywać czeską młodzież na wzór Hitler-Jugend. Budziło to duże obawy i negatywne emocje w ocenie tej instytucji przez ówczesne społeczeństwo czeskie. Dzięki temu jednak, że była zarządzana przez czeskich pedagogów w kwestii wychowania ostatecznie nie doprowadziła do germanizacji wychowanków. W jej funkcjonowaniu skupiono się jednak na ogólnym rozwoju fizycznym dzieci i młodzieży.

Michniów jak Lidice

Doktor Katarzyna Jedynak z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie przybliżyła gościom cele i założenia placówki. Mauzoleum to polski odpowiednik lidickiego muzeum. Obie instytucje zajmują się upamiętnianiem ofiar mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej. W swojej wypowiedzi prelegentka zwróciła uwagę na podobne aspekty działalności obu instytucji, historii oraz upamiętnienia ofiar pacyfikacji. W trakcie dyskusji po pierwszej serii prelekcji dużo miejsca poświęcono zagadnieniom architektury michniowskiego Mauzoleum. Następnie swoje prelekcje miały dr Anna Czocher oraz dr Joanna Lubecka, reprezentujące Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Krakowie. Przedstawiły tematykę wsparcia dzieci w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej oraz podstaw prawnych rozumienia ludobójstwa poprzez pryzmat rabowania i germanizacji dzieci.

Ukradzione dzieci

Na temat tragedii lidickich dzieci wypowiedział się dyrektor Muzeum Miejsca Pamięci Eduard Stehlik. Przedstawił przyczyny niemieckiej pacyfikacji wsi Lidice oraz losów ofiar. W podobnym tonie wypowiedział się kolejny prelegent z Polski, Krzysztof Fijak, zaangażowany w międzynarodowy projekt „Ukradzione Dzieci”. Jako dziennikarz i publicysta wspomagał polsko-niemiecki zespół badający historię polskich dzieci wywiezionych do III Rzeszy do niemieckich rodzin. Głównym tematem projektu było przybliżenie historii i prób odnalezienia swojej tożsamości ofiar, ale także podkreślenie, iż niemieckie Ministerstwo Finansów nie uznało takich dzieci za ofiary wojny.

Komuna po czesku

Doktor Maciej Zakrzewskiego z Instytutu Pamięci Narodowej mówił na temat komunizmu jako ustroju totalitarystycznego, jego koncepcji oraz ograniczeń dla jednostki. Kolejne wystąpienie także dotyczyło komunizmu, ale w wydaniu czeskim. Dr Jan Kalous z Muzeum Pamięci XX wieku w Pradze opowiedział o życiu osób represjonowanych przez czeskie władze komunistyczne. Jako ostatni wystąpił Miloš Prášil, były żołnierz sił pokojowych. Opowiedział o dzieciach, jakie spotykał w trakcie misji pokojowych na całym świecie.

Przyjedźcie do nas

Po konferencji goście przeszli do Parku Pamięci, pod pomnik dzieci lidickich. Po złożeniu kwiatów, udali się do Mauzoleum, gdzie otwarto wystawę dr Katarzyny Jedynak z Mauzoleum w Michniowie. Wystawa „817” przybliża sytuację mieszkańców polskich wsi w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej w czasie II wojny światowej. Wspomina również o tragicznych wydarzeniach jakie miały miejsce na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, którego Mauzoleum jest oddziałem, zaprosił organizatorów na rewizytę oraz wyraził wdzięczność za zaproszenie i otwarcie wystawy w tak szczególnym miejscu, jakim jest Mauzoleum w Lidicach. W trakcie spotkania głos zabrał ostatni żyjący świadek pacyfikacji Lidic, opowiadając swoją tragiczną historię.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie