Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawy, premiera, koncert – Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach szykuje jubileusz 65-lecia istnienia

Lid
W minionym roku minęło 65 lat od założenia przez Stefana Karskiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Niestety, z powodu pandemii nie można było świętować tej rocznicy. Nie zrezygnowano jednak z podzielenia się radością i uroczystości jubileuszowe przeniesiono na koniec lutego i początek marca obecnego roku. Zapowiadają się one bardzo ciekawie.

Już w najbliższa niedzielę, 28 lutego w Muzeum Dialogu Kultur otwarta zostanie wystawa „Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem”. Kołakowski jest autorem książeczki, która stała się kanwą spektaklu „Kto chciałby rozweselić pechowego nosorożca”. Bajkę napisał w 1966 roku dla swojej córki, Agnieszki. Wiele lat leżała ona w szufladzie, bo PRL-owska cenzura dopatrzyła się w niej podejrzanych treści. Książka ukazała się najpierw w drugim obiegu i dopiero w 2015 roku wydano ją oficjalnie. I tę właśnie bajkę postanowił na potrzeby kieleckiej sceny zaadaptować obecny dyrektor Kubusia Piotr - Bogusław Jędrzejczak. Tydzień przed premierą w muzeum będzie można poznać bliżej autora bajki, cenionego filozofa i propagatora nauk.

- Dzięki uprzejmości córki pokażemy zdjęcia z prywatnego archiwum Leszka Kołakowskiego, kopie jego rękopisów – zapowiada Jolanta Świstak. - Niestety, pani Agnieszka przebywa w Anglii i nie zdoła przyjechać do Kielc na wystawę i premierę. Wystawę będzie można oglądać przez miesiąc.

Spektakl zostanie pokazany 6 marca, w roli głównej nosorożca - Rafał Iwański, aktor, który w grudniu 2020 dołączył do kieleckiego zespołu. Piosenki do spektaklu napisał Jan Wołek.

Tydzień później, 14 marca w Wojewódzkim Domu Kultury zostanie otwarta wystawa „Teatr Stefana Karskiego. Początki”, poświęcona Stefanowi Karskiemu twórcy teatru i początkowemu okresowi działalności Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, od jego powstania w 1955 roku do końca dyrekcji założyciela w 1973 roku. Wystawa będzie czynna do 14 kwietnia.

- W naszym archiwum jest bardzo mało dokumentów, zdjęć z tego okresu, nikt nie przywiązywał do tego wagi – dodaje Joanna Świstak. - Na szczęście pomogli nam byli pracownicy teatru, ci, którzy pracowali z dyrektorek Karskim oraz jego rodzina. Dzięki temu udaje nam się przypomnieć te pierwsze lata Kubusia.

Także na niedzielny wieczór zaplanowano koncert przywołujący piosenki ze spektakli Kubusia. Ze sceny rozbrzmiewało przez lata wiele wpadających w ucho melodii. Tytuł koncertu „Kubuś. Żelazne piosenki” nawiązuje do rocznicy uznawanej za żelazną. Koncert reżyseruje Przemysław Żmiejko. Tuż po nim nastąpi uhonorowanie byłych i obecnych pracowników Kubusia jubileuszowymi medalami i odznaczeniami.

Organizatorzy jubileuszu podkreślają, że realizacja tych planów zależy od sytuacji pandemicznej. - Czekamy na decyzje rządu licząc na to, że teatry pozostaną otwarte – dodaje Jolanta Świstak.

Wystawy, premiera, koncert – Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach szykuje jubileusz 65-lecia istnienia
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie