Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Występ zespołu ludowego z Morawicy zachwycił podczas święta winobrania na Słowacji

Luiza Buras-Sokół
Występ 30-osobowego Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica” podczas Winobrania zachwycił publiczność. Rozśpiewani, barwnie ubrani artyści porwali do tańca Słowaków.
Występ 30-osobowego Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica” podczas Winobrania zachwycił publiczność. Rozśpiewani, barwnie ubrani artyści porwali do tańca Słowaków. archiwum
Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” wystąpił na scenie w Bratysławie Raca podczas święta „Winobrania”. Bratysława Raca to dzielnica Bratysławy, która już od kilku lat współpracuje z gminą Morawica.

Cenny trunek
- „Winobranie” to jedyne w swoim rodzaju święto w Bratysławie. Partnerska dzielnica Raca jest prawdziwym winiarskim zagłębiem. Najbardziej znane wino, tak zwane „frankowka modra” stanowi lokalny napój o historycznej wartości - mówi wójt Morawicy, Marian Buras. Wino to, według mieszkańców, uzdrowiło królową Węgier Marię Teresę. Dziś stanowi cenny produkt promujący region.

Wśród oficjalnych delegacji współpracujących z Bratysławą Raca na scenie podczas otwarcia święta „Winobrania” głos zabrał rezydent Bratysławy, ambasadorzy, wójt gminy Morawica - Marian Buras, Lloyd Halverson- wieloletni zarządca miasta Camas współpracującego z gminą Morawica oraz przedstawiciele innych miast partnerskich, a także gospodarz tych uroczystości, starosta - Peter Pilinský.

Radosna zabawa
Święto „Winobrania” rozpoczął korowód, w którym uczestniczyli lokalni winiarze, artyści, mieszkańcy. Gminę Morawica reprezentował wójt Marian Buras wraz z delegacją oraz 30-osobowy Zespół Pieśni i Tańca „Morawica”.

Pogoda dopisała, uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością. Główną ulicą miasta przejechały wozy lokalnych winiarzy oraz tanecznym krokiem przemaszerował tłum radosnych, uśmiechniętych ludzi, a wśród nich w pięknych strojach ludowych, ze śpiewem na ustach, przy muzyce członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica”, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród licznie zgromadzonej publiczności.

Festyn co roku odwiedzają tłumy zebranych na „Winobraniu” turystów. Tym razem wielkim powodzeniem cieszyło się stoisko gminy Morawica promujące lokalne produkty - wędliny z masarni Woźniak, pieczywo z piekarni Białogon, Krówkę Opatowską, rękodzieło. - Prawdziwą furorę zrobił chleb ze smalcem - wspomina wójt Marian Buras.

Artyści zachwycili
W godzinach popołudniowych podczas oficjalnych obchodów święta winobrania na scenie w amfiteatrze w Bratysławie Raca zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Morawica, który swym występem podbił serca publiczności. Pięknie wykonany układ suity świętokrzyskiej zachęcił publiczność do poruszania się w rytm muzyki ludowej, a Słowacy robili zdjęcia, nagrywali występ na telefony komórkowe i składali gratulacje Polakom za piękny folklor, którym mogli się nacieszyć.

- Nasza delegacja miała charakter oficjalny. Impreza tej rangi to doskonała okazja do promocji zarówno gminy, jak i regionu oraz kraju - podkreśla włodarz Morawicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie