Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wytopki Ołowiu w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Wielkie atrakcje [WIDEO, ZDJĘCIA]

Agata Kowalczyk
W niedzielę w Tokarni odbywały się 27. Wytopki Ołowiu. To najstarsza plenerowa impreza organizowana przez Muzeum Wsi Kieleckiej.

Główną atrakcją imprezy jest wytapianie ołowiu dawnymi metodami stosowanym w naszym regionie przed wiekami oraz bicie pamiątkowych „talarów chęcińskich”. Zwiedzający Park Etnograficzny jak co roku mogą poznać postać historię znakomitego naukowca z naszego regionu Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego, który opracował pozyskiwanie miedzi metodą elektrolizy, która przyjęła się na świecie i jest do dzisiaj stosowana.

Kolejna ciekawą częścią imprezy była opowieść Grażyny Czerwińskiej o dziegciu i jego zastosowaniu na dawnej wsi oraz pokaz jego pozyskiwania metodą „garnek na garnku”.

Wielkie zainteresowanie wzbudzał gigantyczny stos gałęzi i drewna. To model mielerza do wypału węgla drzewnego, który został przygotowany na miejscu i przeprowadzono w nim wypał.
Uwagę zwiedzających przyciągali rzemieślnicy i ludowi artyści, którzy na miejscu wytwarzali swej wyroby swoje wyroby: gliniane garnki, ceramikę, drewniane zabawki.

Bronisław Pieliński z Polichna, gmina Chęciny pokazywał jak dawniej robiło się metalowe, solidne narzędzia do prac w gospodarstwie jak siekiery, grabie czy motyczki, które służyły niezniszczalne przez wiele lat.

Rzeźbienie w drewnie prezentował artysta ludowy, Andrzej Kozłowski ze Skarżyska Kamiennej. – Rzeźbie czarownicę, symbol Gór Świętokrzyski od wieków, taką tradycję trzeba podtrzymywać. Używam drewna lipowego, to typowy materiał rzeźbiarski, miękki więc praca idzie łatwo, ale i tak zejdzie z 8 godzin nad czarownicą – mówi. - Mam też większy kawałek drewna, w którym rzeźbię świętego Huberta. Do tego kawałka drewna każdy może podejść i spróbować jak się pracuje w drewnie.

Kilka metrów dalej inny artysta ludowy rzeźbił z drewna zabawki: koniki, ptaszki, motyle, które można wprowadzić w ruch.

Muzyczną oprawę imprezy zapewniły zespoły: Bolechowiczanie, Kapela Świętokrzyska, Kapela Heńka z Małogoszczy, Zespół Ludowy Niedźwiadki z Kierza Niedźwiedziego.

W czasie zabawy w Tokarni można było się posilić. Panie z Zespołu Śpiewaczego Bolechowiczanie serwowały słynny swój sernik i inne ciasta oraz pierogi. Gospodarstwo Agroturystyczne „Daleko od szosy” z gminy Brody przygotowały między innymi gołąbki i pierogi.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie