MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wywieś flagę! Drugiego maja obchodzimy jej święto

Paweł Kowalski [email protected]
Anna Kopeć, ze sklepu "Harcerz” mówi, że w zeszłym roku sprzedawało się więcej flag.
Anna Kopeć, ze sklepu "Harcerz” mówi, że w zeszłym roku sprzedawało się więcej flag. Aleksander Piekarski
Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To ciągle święto mało popularne Pomiędzy Świętem Pracy a świętem Konstytucji 3 Maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ciągle niewielu z nas o nim pamięta.

Drugiego maja na budynkach wielu instytucji i urzędów w Polsce wywieszone zostaną biało-czerwone flagi. Jednak w naszych domach rzadko można zobaczyć podobny obrazek. Jak wynika z badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez Instytutu Badania Opinii Homo Homini 68 procent Polaków deklaruje, że ma w domu flagę, ale prawie 37 procent nigdy jej nie wywiesza. Niewiele osób wie też, że w dniu 2 maja obchodzone jest święto tego najważniejszego dla nas symbolu narodowego.

Potrzeba czasu

To, że niewiele osób pamięta o Dniu Flagi potwierdza Anna Kopeć z kieleckiego sklepu "Harcerz".
- W zeszłym roku przed majowym weekendem sprzedawało się więcej flag. Teraz ludzie kupują je sporadycznie. Nie wiem, z czego to wynika. Może ci, którzy mieli już kupić flagę zrobili to w zeszłym roku? Może w tym roku to święto było bardziej nagłośnione - zastanawia się.

O to, dlaczego wciąż zapominamy o Dniu Flagi zapytaliśmy Marię Sroczyńską, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- Po prostu nie ma zbyt wielu okazji do tego, aby to święto przebiło się do świadomości Polaków. Większość osób wciąż kojarzy wywieszanie flag w maju z świętem Konstytucji 3 Maja a nie z Dniem Flagi - mówi Sroczyńska.

Zdaniem Sroczyńskiej na to, aby Dzień Flagi stał się w Polsce ważnym dniem w kalendarzu potrzeba więcej czasu.

- Myślę, że to święto będzie coraz bardziej widoczne dzięki instytucjom publicznym, ale przede wszystkim dzięki ludziom, którzy coraz chętniej będą brać w nim udział i wywieszać flagi - stwierdza Sroczyńska.

Obywatel strażnikiem flagi

Ci, którzy 2 maja jednak wyciągną flagę z szafy i zdecydują się ją wywiesić, powinni pamiętać o tym jak trzeba się nią obchodzić. Okazuje się, że zachowania w stosunku do flagi, sposób jej eksponowania i przechowywania określa protokół flagowy.

- Protokół flagowy zakłada, że każdy obywatel, który wywiesi flagę staje się jej strażnikiem. Musi wiec zadbać o to, żeby byłą czysta i nie miała dziur - mówi Robert Mazur, specjalista od symboliki narodowej i dowódca kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia XIII Pułku Ułanów Wileńskich.
Jak wyjaśnia Mazur protokół zawiera też wiele innych zasad dotyczących obchodzenia się z flagą. Na przykład w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i wichury powinna być ściągana. Najlepiej jest też eksponować flagę od świtu do zmroku. Chcąc zostawić ją wywieszoną na noc powinniśmy zadbać o jej odpowiednie oświetlenie, tak by można było rozróżnić kolor biały i czerwony. Trzeba też pamiętać, że flaga z orłem pośrodku przeznaczona jest tylko dla prezydenta, ambasad, portów lotniczych i marynarki.

- Dzień Flagi dopiero u nas raczkuje, ale staramy się upowszechniać wiedzę na temat symboli narodowych i zasad postępowania z nimi wśród młodych ludzi - opowiada Mazur i dodaje - Nasz szwadron kawalerii organizuje szkolenia pocztów sztandarowych dla szkół i widzimy, że młodzież chce w takich zajęciach uczestniczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie