Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzruszająca "szkolna" wystawa w stąporkowskim domu kultury

Marzena KĄDZIELA
Burmistrz Dorota Łukomska i dyrektorka przedszkola Wiesława Grzywacz próbowały liczenia na liczydłach.
Burmistrz Dorota Łukomska i dyrektorka przedszkola Wiesława Grzywacz próbowały liczenia na liczydłach. Marzena Kądziela
Dźwięk dzwonka, jakim rozpoczynały się przed wieloma laty lekcje, otworzył w poniedziałkowe popołudnie w stąporkowskim domu kultury wystawę "Ocalić od zapomnienia". Eksponaty zdobyte przez organizatorów ze Związku Nauczycielstwa Polskiego niejednej osobie wycisnęły w oczach łzy wzruszenia.

[galeria_glowna]

Publiczność oklaskiwała występ dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Stąporkowianka”.

Publiczność oklaskiwała występ dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Stąporkowianka”. Marzena Kądziela

Publiczność oklaskiwała występ dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Stąporkowianka".
(fot. Marzena Kądziela)

Starsze pokolenie doskonale pamięta skromne szkolne mundurki ozdobione białymi kołnierzykami, drewniane ławki czy kałamarze. Młodym trudno uwierzyć, że do skomplikowanych rachunków służyły liczydła, a za złe zachowanie na lekcji można było oberwać "po łapach" drewniana linijką.
Aby cofnąć się w czasie, nawet do końca XIX wieku, warto odwiedzić Miejsko - Gminny Ośrodek w Stąporkowie, który gości przygotowaną przez oddział stąporkowski Związku Nauczycielstwa Polskiego wystawę. Jej otwarcie miało miejsce w poniedziałkowe popołudnie.

Spotkanie otworzyła prezes ZNP w Stąporkowie Teresa Polak, dzwoniąc tradycyjnym metalowym dzwonkiem i ostrzegając żartobliwie, że kto wyjdzie za wcześnie z wystawy, ten dostanie po łapach linijką. Takie linijki, ale także kątomierze, liczydła, stare maszyny do pisania, drewniana ławka, stare podręczniki, zeszyty ze szlaczkami, świadectwa i inne dokumenty zgromadzone są w domu kultury. Oprócz nich na stołach wyłożone są szkolne kroniki, dokumentujące życie stąporkowskich szkół.

A historia stąporkowskiej oświaty jest długa i bogata. Przypomniała ją Teresa Polak mówiąc o Odrowążu, w którym od 1400 roku istnieje kościół i gdzie organiści uczyli dzieci pisać i czytać. Wspominała o pierwszym wykształconym nauczycielu, Piotrze Piętku, który nauczał dzieci w pierwszej szkole na ziemi stąporkowskiej - w Niekłaniu Wielkim w latach 1880 - 83. Mówiła o szkołach, które powstawały, jak na przykład w Wólce Zychowej, Stąporkowie czy Krasnej, ponad sto lat temu. Większość z tych placówek nie istnieje już, co także organizatorzy pokazali na gminnej mapie.

Goście domu kultury ze wzruszeniem oglądali pond 230 eksponatów i, szczególnie patrząc na zdjęcia, wspominali swe szkolne lata. Byli wśród nich między innymi przewodniczący rady powiatu Wiesław Skowron, burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, stąporkowscy radni, nauczyciele obecni i emeryci.

- Mam nadzieję, że wystawę tę zechcą zobaczyć uczniowie naszych szkół - kończyła prelekcję prezes ZNP. - Sądzę, że dla nich będzie to ciekawa lekcja historii.

Po obejrzeniu wystawy goście wzięli udział w koncercie, w którym wystąpiły dwa znakomite stąporkowskie zespoły. Pierwszy, Konterfekt, kierowany przez Ewę Gulę zaśpiewał poetyckie ballady, drugi - Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Stąporkowianka prowadzony przez Krystynę Nartowską, wzruszył gości swymi ludowymi tańcami i piosenkami. Dzieciakom akompaniował na akordeonie Jerzy Baran.

Wystawę "Ocalić od zapomnienia" można oglądać w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Stąporkowie do 5 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie