MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wzruszające pożegnanie Danuty Parol w Kielcach, wieloletniej dziennikarki Echa Dnia. Wyjątkowa muzyczna oprawa

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Wideo
od 12 lat
Bliscy, znajomi i przyjaciele z redakcji, pożegnali Danutę Półrolę-Parol, wieloletnią dziennikarkę „Echa Dnia”. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek, 21 czerwca w Kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, a o oprawę mszy świętej zadbali znakomici muzycy.

Pogrzeb Danuty Parol w Kielcach, wieloletniej dziennikarki Echa Dnia

Pani Danusia - bo tak wszyscy zwracaliśmy się do Niej w redakcji - odeszła w środę 19 czerwca w wieku 84 lat. Była historykiem, dziennikarką i wielką miłośniczką muzyki klasycznej. - Była niezwykle wrażliwa na piękno świata, ludzi i muzykę. Tym żyła - mówił podczas mszy świętej pogrzebowej ksiądz Marian Fatyga, proboszcz kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach.

Uroczystość w kościele oprawili znakomici muzycy, wśród nich Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach i jednocześnie dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju, którego Pani Danusia była stałą bywalczynią. Wraz z Arturem Jaroniem zagrał syn, skrzypek Maciej Jaroń, a swoim głosem uroczystość uświetniła śpiewaczka operowa Renata Drozd.

Opera i muzyka klasyczna były konikiem naszej redakcyjnej koleżanki. Potrafiła z pasją i zaangażowaniem pisać i opowiadać o gwiazdach estrady, z którymi uwielbiała rozmawiać na buskim festiwalu.

Pani Danusia Półrola-Parol spoczęła na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Danuta Parol urodziła się 16 lipca 1940 roku w Winnikach koło Lwowa, studiowała na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim.

Pracę dziennikarską rozpoczęła w 1969 roku od kierowania oddziałem łódzkiego „Głosu Robotniczego” w Radomsku. Pracowała też jako nauczyciel historii w Radomsku, Kamieńsku koło Piotrkowa Trybunalskiego, Pajęcznie.

Od 1973 roku związana z Kielcami. Początkowo dziennikarka w dziale kulturalnym „Słowa Ludu”, w 1976 roku ze względów politycznych przeszła do „Echa Dnia”, z którym związała się na ponad 40 lat. Po przejściu na emeryturę w 2001 roku nadal była czynna zawodowo.

Współpracowała z „Kurierem Polskim” i „Tygodnikiem Demokratycznym” w Warszawie, szczecińską „Bryzą”, kieleckim miesięcznikiem kulturalno-artystycznym „Ikar”. Zajmowała się głównie tematyką kulturalną, społeczną, ochroną zdrowia. Pisała informacje, ale zdecydowanie lepiej czuła się w wypowiedziach publicystycznych: wywiadzie, reportażu, recenzji, felietonie. Popularyzatorka wiedzy o regionie. W latach 90. na łamach „Echa Dnia” opublikowała cykl artykułów i wywiadów ze znanymi ludźmi „Stąd nasz ród”, wydanych następnie w latach 2000-2002 w dwóch tomach książki pod tym samym tytułem.

Wrażliwa na potrzeby innych, pomagała w różny sposób, także piórem, publikując materiały interwencyjne. W latach 90. na łamach „Echa Dnia” prowadziła akcję „Pomóż bardziej potrzebującym”, aktywnie uczestniczyła w akcjach pomocy powodzianom.

Od lat 70. XX wieku aktywnie działała w organizacjach dziennikarskich – Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, a następnie Stowarzyszeniu Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, między innymi w Klubie Publicystyki Morskiej. Przez ponad 20 lat była przewodniczącą Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy w Kielcach. Była członkinią Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Stowarzyszenia Działaczy Kultury Morskiej. Morze, obok muzyki klasycznej, było jej wielką pasją. Uczestniczyła w morskich podróżach m.in. do Brazylii, Wenezueli, Holandii, Portugalii. Efektem tych podróży były reportaże prasowe. Zaangażowana w pracę społeczną.

Za swoją działalność otrzymała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń, w tym Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Ziemi Świętokrzyskiej, Zasłużony Działacz Kultury, złotą odznakę Zasłużony dla Żeglugi Śródlądowej, odznakę honorową Zasłużony Ziemi Gdańskiej. W 2015 roku uhonorowana Nagrodą Miasta Kielce, a w 2017 za długoletnią pracę nagrodą Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Zawsze skromna, wrażliwa na potrzeby innych, sama nie zabiegała o splendory. Oddana Rodzinie, niezwykle życzliwa dla przyjaciół i znajomych, w redakcji i poza nią.

W 2023 roku uhonorowana Nagrodą Specjalną „Talent Mediów” Kielecko-Radomskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, wręczanej wtedy po raz pierwszy, za cały dorobek i działalność na rzecz środowiska dziennikarskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie